Buka, temperature i OC potencijal
Radeon HD 7790 spada u grupu manjih potrošača sa deklarisanih 85W TDP-a. Kako karta poseduje prilično dobro rešen sistem hlađenja, ne bi trebalo da bude većih problema što se tiče buke i samih temperatura. Osećaj buke koje proizvodi ova karta slobodno možemo nazvati tišinom. Radna tabla na kojoj se nalazi konfiguracija je udaljena nekih 50cm od pozicije za kojom se sedelo dok je test rađen.
Idle režim je praktično nečujan. Čak i približavanjem na 20-ak cm od same karte, nije bilo nikakve buke, tek jedva primetan šum. Pri tim uslovima temperatura je bila 38°C, što je odličan rezultat, budući da je u toku testa spolja temperatura toga dana dostigla 35°C, a prostorija gde smo testirali nije klimatizovana. 🙂
Ventilatori su se okretali na 21% ili 1219 rpm.
Za potrebe ovog, a i budućih testova, izbacili smo iz upotrebe čuvenu grejalicu Furmark, iz prostog razloga što isti nije merodavan prilikom testiranja nVIDIA kartica poslednje generacije koje imaju takozvani “boost” koji menja tokom testa brzinu grafičkog čipa, te rezultati testa dosta variraju.
Ovaj put odlučili smo se za Unigine Heaven test koji se izuzetno dobro pokazao kao reper za opterecenje i “podgrevanje” grafičkih karti.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na sjajnih 56°C, dok ventilatori rade na 41%, odnosno 2362 rpm. U ovim uslovima ventilatori se neverovatno tiho čuju, tj. primetna je jako mala razlika u odnosu na idle zvuk. Sasvim slobodno možemo reći – zanemarljivo.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo 1200MHz za GPU i 1700MHz za memoriju što donosi bolje performanse za oko 11%. Obzirom da je u pitanju novi model grafičke karte, dizanje napona nije bilo moguće ni preko MSI Afterburner-a, kao ni sa zvaničnim Sapphire Trixx overklok alatom. Ovo znači da je default radni napon ostao na 1,260V, te uzevši ovo u obzir, slobodno možemo reći da je overklok potencijal i više nego dobar. Verujemo da će u budućim verzijama overklok alata biti omogućeno dizanje radnog napona te i nešto veći overklok potencijal.
Kao što možete videti na slici, overklok je temperaturu podigao samo za 3°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi sasvim prihvatljivih 59°C. Ventilator je tek na 42% što je 2438 rpm. Razlika je dakle čitav 1%, što se uopšte nije odrazilo na razliku u buci (ili tišini) koju karta proizvodi. Jako, jako dobro izbalansirana kontrola temperature i hlađenja.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Dirt Showdown koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.
Kao što se može videti ventilatori su radili maksimalno na svega 40%, što je dovoljno da sa pola udaljenosti više ne možemo da ih čujemo, a temperatura jezgra u tim uslovima je bila 57°C. Odlično!!!
Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte na 42% uz temperaturu jezgra od 59°C. Ventilatori su i dalje jako tihi, a temperatura tek 2°C viša, a ventlator ubrzan zanemarljivih 2%.
Budući da je karta jako tiha tokom celog testa na radnom stolu na otvoreno, ova grafička karta spakovana u neko kućište se verovatno ne bi ni čula.
Dodaj komentar