Naponska sekcija (VRM)
Priču o VRM započinjemo sa fotografijom u visokoj rezoluciji.
Na ulazu GPU dela nas čekaju čak 7 alu-polimerska Nichicon kondezatora deklarisana na 16V i 270 µF. Iza slede MOSFET-i koje je proizveo International Rectifier. U pitanju su PowIRStage čipovi sa oznakom 3553M, deklarisani na 40A i do 92% efikasnosti. Ipak, oni su lošiji od 3550M čipova (60A). Ako pogledate PDF, tu je navedeno da 3553M u piku (jako kratak vremenski interval) mogu da puste i 60A jačinu struje, a kada rade sa deklarisanim opterećenjem od 40A, efikasnost im pada na 82%. Ovo nije razlog za zabrinutost, jer tako rade svi MOSFET-i. Šest čipova služi za šest faza GPU dela. Računicom dolazimo da je VRM u stanju da kontinualno i bezbedno isporučuje 240A struje za GPU deo. Ova brojka po potrebi može biti i veća, ali efikasnost MOSFET-a tada još drastičnije opada, uz veliki rizik od crkavanja pomenutih čipova.
Ako GPU radi na naponu od 1,05 V i vuče 240 A struje sa 83% efikasnošću MOSFET-a, dolazimo do računice od 42,8 W toplotne disipacije samo u VRM delu. Pošto ima šest MOSFET čipova, dobijemo da svaki čip disipira po 7 W, što je dosta velika cifra TDP-a po mm2 površine. To objašnjava grejanje VRM sekcije, što ćete videti nešto kasnije.
Filtracioni deo VRM-a grade zavojnice i kondenzatori. Ovog puta imamo Sapphire Black Diamond zavojnice, koje su izdržljivije i dugotrajnije od klasičnih, dok su svi kondenzatori deklarisani na 16.000 radnih sati. Međutim, kondovi imaju oznaku 5K, što bi sugerisalo da se radi o 5.000 h pri 105 °C, te ostaje nejasno u kojim uslovima Sapphire garantuje 16K časova rada. Polimerskih kondenzatora ima ukupno 10 u ovom delu i oni su deklarisani na 820µF i 3V. Iza polimera imamo mnoštvo keramičkih kondenzatora koji doprinose boljoj filtraciji napona.
Mozak VRM dela predstavlja IR čip sa oznakom 3567B. Radi se o potpuno digitalnom 6+2 faznom kontroleru.
Dodaj komentar