Utisci i par reči za kraj
Generalno, nova Nitro serija iz Sapphire-a nam se prilično dopala. Masivno hlađenje je odradilo odličan posao kada je skidanje temperature sa GPU-a u pitanju. Ne dopada nam se baš što se Sapphire odlučio na dual bearing ventilatore, ali kada se radi o grafičkim kartama, to je najviše što možete da očekujete. Za sada. Koliko znače dobri ventilatori su najbolje saznali popularni “rudari”, gde je bilo slučajeva masovnog crkavanja ventilatora, čak i za vreme garantnog roka. Ipak, kako karta poseduje “silent” mod, kada se ventilatori potpuno gase (light load), ovde dugotrajnost ne dovodimo u pitanje.
Druga polu-zamerka se odnosi na nepostojanje zadnje pločice (popularni backplate). Možda se neko neće slagati sa nama da je to mana, i to nije sporno. Nedostatak pločice neće bitnije uticati na rad same karte, ali za 350-400e želimo da je ima.
Kvalitet izrade je veoma dobar što se vrlo lako oseti kada kartu uzmete u ruke po prvi put. Plastika oklopa je kvalitetna, ali ventilatori ostavljaju utisak srednje kvalitetnih rešenja.
IR čipovi, Diamond Black zavojnice i kvalitetni polimerski kondenzatori samo doprinose ukupnom utisku kvaliteta. Zbog svega toga, od nas jedna platinasta značka.
Na tržištu postoji još jedna varijacija ove karte, koja dolazi sa zadnjom pločicom i nešto višom baznom frekvencijom za GPU (naziv modela je R9 390 Nitro+Backplate). Cena tog modela je oko 15€ veća.
Prednosti:
- Kvalitet izrade
- Kvalitetna elektronika i digitalni PWM
- Tišina u radu
- Dobar OC potencijal
Mane:
- Visoke temperature naponske pri ekstremnijem overklokovanju
Ni tamo, ni vamo:
- Ventilatori sa kugličnim ležajem bi mogli biti zamenjeni sa hidrauličnim
Sapphire R9 390 Nitro 8GB nam je na test ustupio Saphhire
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar