Hardverski deo
Za one koji su prespavali predstavljanje R9 serije, o samoj arhitekturi, specifikacijama, kao i detalje ostalim informacijama možete pročitati u članku – AMD Radeon R9 290X. Za „lenjivce“ koje mrzi da kliknu spomenućemo još jednom šta se nalazi unutar Hawaii čipa na ovoj grafičkoj karti.
Broj ”shader“ jedinica koje čine Hawaii čip unutar Radeona R9 290X iznosi 2816 i rapoređeni su unutar 64 ROP jedinice, duplo više u odnosu na Tahiti čipove koji su imali 32 ROP-a. Takođe, povećan je i broj TMU jedinica, pa se na Hawaii čipu nalazi impresivnih 176 TMU-a. Z/Stencil bafer je opremljen takođe sa 256 jedinica zaduženih za procesuiranje piksela.
Procesorska moć ovog grafičkog procesora iznosi 5,6TFLOPS-a, što je čitavih 1,5TFLOPS-a više u odnosu na Radeon R9 280X. Obzirom da je u Hawaii GPU spakovano više od 6,2 milijarde tranzistora u čip velićine 438mm2, AMD je definitivno sa TMSC kompanijom uvežbao proizvodni proces i uspeo da napravi prilično mali čip sa ogromnim unapređenjem, ako ga uporedimo sa R9 280X čipovima koji imaju površinu jezgra od 365 mm2.
Svakako impresivne brojke, koje su nas i uživo oduševile kada smo prvi put testirali Radeon R9 290X, pa je sada ushićenje još veće. Razlog je, ponavljamo, nereferentni model kompanije Sapphire tako da su očekivanja prilično velika obzirom na sve navedene mane referentnog izdanja.
Sapphire 290X Tri-X poseduje jedan 6-pin (75W) i jedan 8-pin (150W) PCIe konektor što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 300W snage. Obzirom na specifikaciju tj. TDP-a ove grafičke karte od 250W, količina struje koja opslužuje R9 290X je svakako dovoljna za normalan rad, ali kako je sve ostalu u domenu fabričkih specifikacija, videćemo kako će se karta pokazati tokom overklok testa. Bitno je napomenuti da 8-pin PCIe konektori nekada mogu isporučiti i više od 150W, ali ne i puno više. Uglavnom, kombinacija 6+8-pin nam se sviđa, mada smo pomalo iznenađeni ovom činjenicom obzirom da je u pitanju Sapphire i njihov OC model (očekivali smo 8+8pin konfiguraciju).
PCIe konktori se nalaze sa strane i ovo je elegantno rešenje u odonosu na neke starije modele, iz prostog razloga što ovde imate dovoljno mesta za priključivanje konektora, jer je nosač ventilatora dovoljno odmaknut.
Od video izlaza Sapphire 290X Tri-X poseduje dva dual link DVI-D konektora, jedan Display Port konektor u verziji 1.2., kao i jedan HDMI konektor (sa 3D podrškom) u verziji 1.4.
U principu, standardna i dobra postavka, podrška za Eyefinity je tu, a zgodna stvar je i korišćenje Dual Link DVI-D konekotra koji mogu izbaciti 2560x1600px rezolucije, te niste u obavezi da koristite i Display Port ukoliko imate dva 1440p ili 1600p monitora.
Grafička karta poseduje BIOS switch koji ima dve funkcije. U položaju koji je bliži prednjem delu kartice (pozicija 1), biće Vam omogućeno „instant“ butovanje sistema u slučaju da koristite Windows 8 platformu i komponente koje su UEFI kompatibilne, dok pozicija 2 sadrži standardne parametre bez UEFI opcija o čemu smo pisali u testu Sapphire R9 270X Toxic i Vapor-X modela.
Generalno, UEFI podrška na Sapphire grafičkim kartama daje do znanja operativnom sistemu da je u pitanju hardver koji je siguran i digitalno potpisan od stane Microsoft kompanije za njihovu “Secure Boot” tehnologiju. Ovo je došlo kao jedna od novina Windows 8 OS-a, i njegov sistem butovanja je nešto drugačiji u odnosu na ostale operativne sisteme, jer se kod UEFI kompatibilnog hardvera ne vrši provera digitalno potpisanih drajvera. Koristeći hardver koji je UEFI kompatibilan OS će biti siguran da je onemogućeno izvršavanje malicioznih kodova tokom butovanja, kao i dosta brže vreme samog učitavanja sistema (ne više od 10 sekundi ukoliko koristite SSD).
Što se tiče parametara, tj. frekvencija GPU-a i memorije, oba slota imaju zapisane iste vrednosti – 1040/1300MHz za GPU i memoriju, respektivno.
Naravno, u slučaju R9 290/X modela, Crossfire konektora nema (konekcija ide preko PCIe magistrale), što i dalje deluje pomalo čudno, no, sve je stvar navike 🙂
Novi dizajn Sapphire grafičkih karti nam se dopao kada smo na testu prvi put imali R9 280X Toxic, sa kojim R9 290X deli jako sličan dizajn. Kombinacija žute i crne boje svakako obećava i karta deluje upečatljivo i jako ozbiljno.
Sistem hlađenja ovaj put ne karakteriše Vapor Chamber kao na Vapor-X modelima, pa je Sapphire išao na standardnu varijantu direktnog kontakta bakarnih cevi koje se iz dela koje prekriva GPU račvaju na obe strane na ukupno pet vrućih cevi. Naravno, materijal korišćenje vrućih cevi je klasičan bakar, koji se nama svideo, jer nekako daje poseban šmek celoj karti, što znači da je izostao deo procesa sa niklovanjem cevki.
Dve cevi idu ka prednjem delu karte, dok se preostale tri pružaju ka zadnjem delu. One su provučene kroz masivni aluminijumski hladnjak koji je se sastoji iz velikog broja rebara i njegova veličina deluje pozamašno. Oklop hladnjaka je urađen u kombinaciji plastike i aluminijuma sa Sapphire natpisom i krasi ga kombinacija žute i crne boje, blago matiranog finiša koji deluje jako kvalitetno i ostavlja pozitivne utiske.
PCB je sada već standardno crne boje, bez prevelike gužve, jako lep i pedantan. Ono što se može odmah primetiti je to da je pitanju identičan dizajn, tj. raspored komponenti kao na referentnim modelima. Dakle, ovde nije bilo nikakve promene, što je krajnje zanimljivo, ali i jako jednostavno rešenje bez ulaganja dodatnih resursa u proizvodnju custom PCB-a i samim tim povećanje troškova.
Prilično pametan i dobar potez, jer sve što je već dobrom R9 290X čipu trebalo je dobro hlađenje, a kada je Sapphire u pitanju, možemo svakako očekivati dobre termalne i akustične performanse.
U prevodu, karta i dalje poseduje 16 memorijskih modula po 256MB, GPU-Z softver je očitavao Hynix module koji su takođe korišćeni na referentnom modelu. Na referentnoj karti je to bio model SK, oznake H5GQ2H24AFR-R0C, a verujemo da su i kod ovog modela identični čipovi u pitanju. Ovi memorijski čipovi su deklarisani na 1250 MHz (1300 MHz na ovom modelu), sa nešto manjim radnim naponom od 1,35 V, koji su sposobni da prenesu 5 Gbps po ciklusu. Takođe i ovde je prisutan i IR 3567B kontroler za filtriranje napona u kratkim intervalima u koracima od svega 6,2 mV. Korišćenje polimerksih kondezatora se podrazumeva kada je u pitanju visoka klasa grafičkih karti.
Naponska jedinica odlikuje 5+1+1 fazni dizajn, pet faza za GPU, jedan za memoriju i jedna za PLL (phase-locked loop or phase lock loop) kontrolu napona. Korišćeni su bakarni fetovi, kao i CPL zavojnice.
Jedna od izmena je i dodatni hladnjak koji prekriva naponsku jedinicu i memorijske čipove, ali i dodatno štiti PCB karte od ugibanja i deformacija usled korišćenja masivnog rashladnog sistema. Obzirom da je PCB referentni, ceo sistem hlađenja je nešto duži jer je praktično preuzet sa Toxic R9 270X i 280X modela. Računajte da će Vam biti potrebno 30cm slobodnog prostora za pakovanje karte u kućište.
Razmak između aluminijumskih rebara iznosi 1,21mm, što samo po sebi govori o gustini i količini elemenata koji su iskorišćeni za pravljenje tela hladnjaka. Ovo zapravo može nekada biti i mač sa dve oštrice, jer velika gustina rebara može napraviti dosta veliki otpor vazduhu koji dolazi od ventilatora, pa se može generisati neželjena (nepotrebna) količina buke. Nadamo se da to ovde nije slučaj.
Tri-X u nazivu ove grafičke karte logično potiče od novog naziva sistema hlađenja koji smo već opisali, a zajedno sa rashladnim telom hladnjaka čine ga tri identilna ventilatora prečnika 90mm. Još jedna stvar je interesantna u ovom nazivu grafičke karte. Kako se radi o referentnom PCB-u, karta je jednostavno dobila Tri-X naziv, a ne Toxic ili Vapor-X, iz prostog razloga što nije rađen poseban PCB za nju, pa shodno tome možemo u budućnosti očekivati i ove čuvene modele u ponudi Sapphire-a.
Kontrola ventilatora je svakako omogućena putem softvera (Sapphire Trixx, MSI AB), jer su svi ventilatori vezani u jedan 4-pin konektor koji se nalazi na zadnjem delu PCB-a.
Sistem hlađenja deluje jako ozbiljno, kao i na prethodnim modelima gde se pokazao kao sasvim dobro rešenje, ali moramo uzeti u obzir i da su u pitanju bili slabiji R9 270X i 280X čipovi, te se nadamo da je Sapphire svesno uradio transplataciju Tri-X sistema hlađenja na crvenu furiju – R9 290X.
Nastavljamo dalje sa bukom, temperaturama, kao i overklokom.
Dodaj komentar