Buka, Temperature i Overclock
Vas sve sigurno veoma zanimaju performanse VaporX sistema, i da li se isplati dati koji evro više za Safire. Koristili smo već oprobanu metodologiju za Overklok, merenje buke i temperature.
Overclock
Prvo smo se uhvatili u koštac sa slabijim bratom. Za overklok i testiranje stabilnosti smo koristili MSI Afterburner i MSI Combustor programe konkurentske firme koji za divno čudo rade i na karticama ostalih proizvođača. Takođe nismo dirali vrednosti napona i uticali na efikasnost rashladnog sistema. Jedostavno običan out-of-the-box overklok. HD5770 nas je ovde zadivio, vrednosti koje su postavljene su odlične čak 975MHz za GPU jezgro i neverovatnih 1,44 GHz za memoriju, sa dodatnim tweak-ovima ovo može biti pravi izbor za one kojima struji tečni azot kroz vene. Sa druge strane HD5870 je delovao kao sigurna stvar za „natezanje“. Bez dizanja napona smo ostvarili 950MHz za GPU jezgro i 1380MHz za memoriju. Kako je ovo revizija 1.0 bile su na dostupne i opcije za softverski overvolt, po rečima kolega revizija 2.0 nema tu mogućnost pa prilikom kupovine obratite pažnju i na to.
Buka
U nedostatku pravog merača buke koji bin nam tačno prikazao nivoe pribegli smo empirijskoj metodi upoređivanja sa drugim karticama. Mikrofon je postavljen na udaljenosti od jednog metra i snimane su sledeće kartice sa referentnim hlađenjem HD5870, HD3850X2 i naši test primerci. Buka pri idle radu i punom opterećenju je takva da smo mogli samo da klasifikujemo kartice od najtiše do najbučnije.
U Idle režimu klasifikacija izgleda ovako:
- Sapphire HD5770 VaporX
- Sapphire HD5870 VaporX
- Referentna HD5870
- ASUS HD3850X2
U full load režimu situacija je vrlo slična a referentni HD5870 je najbučniji:
- SapphireHD 5770 VaporX
- Sapphire HD5870 VaporX
- ASUS HD3850X2
- Referentna HD5870
Temperatura
Merenje temperature smo vršili pomoću IC merača a za zagrevanje smo koristili Kombustor 1.1.3 program. U tabeli pogledajte kakve smo temperature dobili.
Dodaj komentar