Hardverski deo
Kad su dimenzije u pitanju, kartica je nešto kraća od 21 cm (20,7 cm po zvaničnoj specifikaciji), pa bi trebala bez problema da upadne u većinu standardnih ATX kućišta. Što se mase tiče, vaga je pokazala 557g.
PCB je crne boje, što je u neku ruku već standard od kojeg tek poneko odstupi. Nama se ovako najviše i dopada, jer crna se uklapa uz svaki ambijent kada su računari u pitanju. Zadnja strana je ogoljena, tj. bez aluminijumske pločice na koju smo navikli kod skupljih modela. Nije da će faliti, pošto je karta relativno lagana i kratka, te neće imati problema sa savijanjem.
Centralno mesto na kartici zauzima Tonga čip. U pitanju je treća iteracija GCN arhitekture (1.2).
Na slici iznad možete da se podsetite kako izgleda funkcijski dijagram Tonga čipa. Svaki klaster sadrži 64 šejder jezgara. R9 285 ima 28 klastera, za ukupnu cifru od 1792 šejder jezgra. Svaki klaster sadrži i po jedan ROP, a Tonga uz to ima i 112 TMU jedinica.
Oko GPU-a se nalaze memorijski čipovi koje je proizvela Elpida. Njih ima 8 kom po 256MB, a nose oznaku W2032BBBG-6A-F. Ovi memorijski čipovi su gradivni element mnogih Radeon karti, pa čak i ASUS Matrix Platinum 290X. Po defaultu bi ovi čipovi trebalo da rade na 1500MHz i naponu od 1,5V. Međutim, to ovde nije slučaj. OC potencijal im je u ovoj izvedbi takođe veoma nizak, ali o tome ćemo nešto kasnije.
ASIC kvalitet GPU-a još uvek ne možemo da proverimo pošto GPU-Z još nema zvaničnu podršku za Tonga karte. Sledi priča o VRM-u ove grafičke karte…
Dodaj komentar