Buka, temperature i OC potencijal
Kako je pred nama sasvim nov sistem hlađenja, TurboDuo, nismo bili skeptici po pitanju da li je isti dorastao zadatku. Obzirom da se Radeon HD 7790 kao mali potrošač pokazao izuzetno hladnim i za overklok raspoloženim čipom, nismo sumnjali da će novo rešenje odraditi svoj posao. Ventilatori na grafičkoj karti su se vrteli na 20%, ali nažalost, nismo bili u mogućnosti da očitamo brzinu istih. Ovo je problem koji je “krasio” određene PCS+ modele ovog proizvođača, i do danas je ostalo nepoznato zašto je nemoguće očitavanje broja obrtaja kod nekih sistema hlađenja. Po nekoj slobodnoj proceni, ovih 20% je negde oko 1200rpm pošto je karta bukvalno nečujna na 50cm, standardnoj poziciji za vreme testa. Temperatura je u stanju mirovanja iznosila 40°C, što je oko 12°C više od ambijentalne temperature. Na dan testiranja, spoljna temperatura je iznosila “divnih” 35°C, pa ovo možemo prihvatiti kao dobar rezultat.
Za potrebe ovog, a i budućih testova, izbacili smo iz upotrebe čuvenu grejalicu Furmark, iz prostog razloga što isti nije merodavan prilikom testiranja nVIDIA kartica poslednje generacije koje imaju takozvani “boost” koji menja tokom testa brzinu grafičkog čipa, te rezultati testa dosta variraju.
Ovaj put odlučili smo se za Unigine Heaven test koji se izuzetno dobro pokazao kao reper za opterećenje i “podgrevanje” grafičkih karti.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na ne baš tako sjajnih 71°C, dok ventilatori rade na 33%, rekli bismo otrpilike nekih 1800 rpm, obzirom na tišinu koja je ostala prisutna i nakon pokretanja testa. U ovim uslovima ventilatori se i dalje dosta tiho čuju, tj. primetna je jako mala razlika u odnosu na idle zvuk. Sa ovom grafičkom kartom spakovanom u kućište – tišina je zagarantovana, ali i nešto veće temperature.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo odličnih 1187MHz za GPU i očekivano dobrih 1633MHz za memoriju, obzirom da su grafički čipovi deklarisani na 1500MHz, a viđeni su kod drugih proizvođača na taktovima od 1600MHz. Overklok donosi bolje performanse oko 8-9%. Obzirom da je u pitanju novi model grafičke karte, dizanje napona nije bilo moguće ni preko MSI Afterburner-a, kao ni drugim overklok alatima.
Kao što možete videti na slici, overklok je temperaturu podigao za skromnih 2°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi 73°C. Ventilator je tek na 38%, rekli bismo oko 2000 rpm. Ove temperature svakako nisu na zadovoljavajućem nivou, ali ne treba da zaboravimo spoljnu temperaturu od 35°C, a ni ambijentalnu od skoro 30°C.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Dirt Showdown koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju. Ventilatori se vrte na 33% uz temperaturu jezgra od 67°C.
Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte na 35% uz temperaturu jezgra od 69°C. Ventilatori su i dalje jako tihi, a temperatura tek 2°C viša, a ventlator ubrzan za skromnih 2%. Bez obzira na prilično visoke temperature, Radeon HD 7970 TurboDuo je ostao prilično tih tokom celog testa. Činjenica je da su inženjeri PowerColor-a žrtvovali temperature karte u prilog tišini, što možda i nije loše sa jednog aspekta. No, sa aspekta zagrevanja okolinih komponenti i temperatura na otvorenom, ne baš previše pametna odluka.
Dodaj komentar