Analiza naponske sekcije
Nakon rasklapanja karte možemo videti kako je MSI na ovom modelu rešio hlađenje. Ogroman hladnjak sa šest toplotnih cevi i centralni deo koji prekriva ceo čip. Cevi se prostiru dužinom cele karte te ventilatori u ovom slučaju hlade praktično svaki deo karte – od samog čipa do naponske sekcije.
Pregledom PCB-a i memorijskih čipova vidimo da su na karti korišćeni Micron memorijski čipovi oznake D9WCW (1750MHz, 14 Gbps efektivno), kao i reviziju čipa A400 A1 što znači da je čip posebno odvojen za fabrički overklokovane modele.
Naponska sekcija se sastoji iz ukupno 10 faza u konfiguraciji 8+2 kao i kod FE modela. UP9512P je standardni, pravi osmofazni kontroler koji propisuje sama NVIDIA i kontroliše 8 faza za sam čip. PowerStage potpisuje OnSemiconductors (koji je otkupio Fairchield semiconductors), a model u pitanju je FDMF3170 koji je pametni powerstage od 70A. U njemu su integrisani veoma precizni merači temperature i protoka struje, što omogućava veoma dobar monitoring te se usled toga nazivaju “pametni powerstage”. OVC i OTP su integrisani, te u slučaju previsoke temperature ili protoka struje, sam VRM se gasi i ne dozvoljava da dođe do kvara.
Memorijski moduli su potpisani od strane Microna, za koje kruži priča da su problematični, ali nigde nije potvrđeno. Svakako se to menja u zavisnosti od dostupnosti delova. Sa leve strane karte nalaze se minorne naponske faze za PEX, 1.8V i USB C, koje same po sebi nisu bitne jer kroz njih teče jako malo struje te se nećemo zadržavati na njima.
Ovaj model grafičke karte poseduje ukupno 4 porta – 3 DisplayPort-a verzije 1.4a koji omogućavaju podršku za 8K rezoluciju na 60Hz, kao i jedan HDMI port te jedan Virtual Link (USB C) konektor za VR podršku.
Naravno, tu je i podrška za SLI mod. RGB modul kao što smo već spomenuli je moguće kontrolisati putem MSI softvera – izgleda da je danas RGB neizostavna komponenta čak i na grafičkim kartama.
Dodaj komentar