Naponska sekcija (VRM)
Ranije smo pisali i objašnjavali šta je to VRM i koji su mu sastavni delovi. Edukativni deo možete pročitati na sledećem linku. Takođe, preporučujemo članak koji opisuje prednost višefaznog VRM sistema u odnosu na monofazni. Današnje video karte koriste uglavnom višefazne sisteme, ali ograničenje predstavljaju i sami PWM kontroleri koji se izrađuju uglavnom u do 8 faza. Nemojte da vas zbuni ako VRM nekad ima i 14 faza, jer se u tom slučaju koriste “dableri”, integrisana kola koja imaju ulogu da dupliraju faze (laički rečeno).
Za početak Vam predstavljamo slike sa pogledom na „ogoljenu“ štampanu ploču u visokoj rezoluciji.
Locirali smo PWM kontroler na zadnjoj strani štampane ploče, a u pitanju je ON Semiconductor 81174. Ovaj čip može da kontroliše do četiri izlaza (faze), pa su ovde korišćeni dableri. Dableri nose oznaku NCP81172 i pozicionirani su sa zadnje strane PCB-a.
Glavni gradivni elementi “power” sekcije su SinoPower MOSFET-i oznake SM7320. U pitanju su Dual N-kanalni čipovi. Efikasnost nismo uspeli da utvrdimo listajući datasheet-ove. GPU čip se napaja sa šest faza. Da pomenemo još da su GPU MOSFET-i pasivno hlađeni sa malim Alu hladnjakom koji naleže na njih i pritom je zašrafljen za PCB. Sa zadnje strane smo zatekli komplementarne čipove koji učestvuju u regulaciji i konverziji napona.
Na desnoj strani karte se nalaze dve faze posvećene memoriji, a njihovi gradivni elementi su NIKOS PK632BA i PK616BA. Sa ovim MOSFET-ima se prvi put srećemo, ali smo zapazili da ih MSI ugrađuje u svoje proizvode iz Gaming serije, i to kao glavne gradivne VRM elemente.
Uz video konektore smo pronašli još dva MOSFET-a V3605 marke Magna Chip koji imaju ulogu u Power Management-u.
Na zadnjoj strani postoji jedan Texas Instrumentsov trokanalni čip INA3221, koji služi za monitoring parametara grafičke karte.
Skroz levo blizu video konektora nalazimo čip sa oznakom APL3516, proizvod kompanije ANPEC. Njegova svrha je da obezbedi sve moguće zaštite od neplaniranih problema sa strujom, naponima i temperaturom.
Kada pričamo o zavojnicama, MSI je ovde koristio svoje Military Class 4 zavojnice – Super Ferrite Choke. Dakle, kvalitetnije od ovih MSI nema, te je odlična stvar što ih ovde srećemo.
Kondenzatori su od kompanije Nichicon. Korišćeni su klasični polimeri (dakle, ništa fensi) i u ulaznom delu VRM-a su deklarisani na 2000 radnih sati i 105C. Napon je standardno 16V, a kapacitivnost je 3×270 µF. Na izlazu su kondenzatori iz iste serije, ali drugacije kapacitivnosti. Oni rade na 2,5V i kapacitivnost im je 6×820 µF. Za filtriranje VRAM faze imamo dve SFC zavojnice i 3 polimera od 2,5V i 820 µF.
Naponska sekcija je korektno odrađena i svakako je veliki plus što je pasivno hlađena. Nismo pronašli dedicated (posvećeni) PWM kontroler za memoriju, pa pretpostavljamo da je izveden iz glavnog VRM sistema. Voleli bismo da MSI počne da koristi polimere neke više klase.
Dodaj komentar