Hardverski deo
Kad su dimenzije u pitanju, kartica je nešto kraća od 28 cm (275x125x36mm), te biste trebali da obratite pažnju da li se može uklopiti u Vaše kućište. U neku ruku se podrazumeva da ako posedujete ovakvku kartu, verovatno imate dovoljno prostrano i kvalitetno kućište.
PCB je crne boje, što je donekle već standard od kojeg tek poneko odstupi. Nama se ovako najviše i dopada, jer crna se uklapa uz svaki ambijent kada su računari u pitanju. Zadnja strana je ogoljena, tj. bez aluminijumske pločice na koju smo navikli kod skupljih modela. Primetili smo da se na zadnjoj strani nalaze i memorijski čipovi, koji nemaju nikakvo hlađenje.Priznajemo, volimo da vidimo VRAM čipove dodatno ohlađene, ali ni ovakva konfiguracija neće uticati na rad same kartice.
Na slici ispod možete da se podsetite kako izgleda funkcijski dijagram Maxwell-a. Svaki klaster sadrži 128 CUDA jezgra. GTX970 ima 13 aktivnih klastera, za ukupnu cifru od 1664 CUDA jezgra. Tu su još 64 ROP i 104 TMU jedinice.
Centralno mesto na kartici zauzima GM204 Maxwell čip.
Oko GPU-a se nalaze memorijski čipovi koje je proizveo Hynix. Ima ih ulupno 8 komada (po 4 sa obe strane PCB-a) kapaciteta po 512MB, a nose oznaku H5GQ4H24MFR-R2C. Deklarisani su na 7 Gbps i 1,5V, a tako su i ovde podešeni. Memorijski čipovi sa prednje strane imaju olakšavajuću okolnost da ventilator direktno duva u njih, dok na poleđini nisu takve sreće. Ostaje nejasno zbog čega se MSI odlučio na ovakav dizajn, jer se lepo vidi da na prednjoj strani PCB-a (oko GPU) ima dovoljno mesta za svih 8 VRAM čipova, preko kojih će pirkati promaja od dva ventilatora. U principu, memorijski čipovi se greju vrlo malo, tako da ovo ne bi trebalo da bude veliki problem. Ono što smo primetili je da se ovaj tip memorije ugrađuje i na prethodno testirani R7 260X i na toj kartici smo je overklokovali na celih 2000 MHz (efektivno 8GHz!). I ovde očekujemo sličan rezultat.
ASIC naše kartice je iznosio skromnih 62%.
Sledi priča o VRM-u ove grafičke karte…
Dodaj komentar