| Hardver | Grafičke karte | Gigabyte GTX 760 WindForce 3X
Grafičke karte

Gigabyte GTX 760 WindForce 3X


Buka, temperature i OC potencijal

 

WindForce 3X koji je kompanija Gigabyte odlučila da koristi na ovom modelu obećava – prosto i jednostavno. Kvalitet i dizajn hladnjaka sa brojem ventilatora su, rekli bismo, idealno rešenje. Naravno, imalo je slučajeva da bez obzira na veličinu ventilatora, hladnjaka i samog dizajna performanse hlađenja ne budu zadovoljavajuće, ali se Gigabyte potrudio da nas ne iznenadi.

Temperatura u stanju mirovanja je iznosila 31°C, što je 6°C više od ambijentalne temperature (25°C). Ventilatori se vrte na 20%, što iznosi 870rpm. Obzirom na prečnik ventilatora i brzinu obrtaja, ova grafička karta je nečujna sa standardnih 50cm udaljenosti od konfiguracije na test tabli. Raijintek Ereboss je ovaj put bio malo glasniji od grafičke karte.

 

info T

 

Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na odličnih 59°C, dok ventilatori rade na 42%, odnosno 1890rpm. U ovim uslovima ventilatori i dalje ne mogu da nadjačaju “buku” ostatka komponenti i zaista se morate potruditi da čujete bilo kakav huk iz pravca grafičke karte (metodom uvo na grafiku :))

Jedno je sigurno, kada je karta spakovana u kućište, teško je da će i oni “najosteljiviji” čuti ventilatore.

 

unigine default T

 

Kada je overklok u pitanju, postigli smo odličnih 1161MHz, odnosno 1262MHz boost frekvencije za GPU i fenomenalnih 1800MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 15-20%. Default radni napon ovog GPU-a je 1,200V, dok smo pomeranjem “power limitera” na 110% i dodavanjem prilično zanemarljivih 0,012V došli do odličnog rezultata, jer ovo dizanje napona je u granicama varijacije napona pod punim opterećenjem koje smo viđali kod nekih modela. Memorija je otišla u nebesa, što definitivno ukazuje na to da je Nvidia uspela značajno da unapredi memorijski podsistem i kontroler. Za već prilično “nategnutu” kartu, ovo je sasvim dobar rezultat.

 

unigine oc T

 

Kao što možete videti na slici, overklok je temperaturu podigao za 3°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi 62°C. Ventilator se vrti na 45%. Razlika je dakle 4°C, ventilator ubrzan za 3%, tj. 2010rpm, ali ovo nije uticalo previše na buku koju proizvodi ventilator. Dodatnih 120rpm je zaista teško čuti, bar u slučaju ove grafičke karte.

Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Dirt Showdown koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju. Ventilatori se vrte na 42% (1860rpm) uz temperaturu jezgra od 59°C.

 dirt default T

 

Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.

 

dirt oc T

 

Ventilatori se vrte na 44% uz temperaturu jezgra od 60°C. Ventilator je i dalje prilično tih, a temperatura tek 1°C viša, a ventlator ubrzan zanemarljivih 2% (1950rpm). Sablasno tiho i hladno.

Gigabyte je definitivno odlično napravio balans između efikasnosti WindForce hlađenja i termalnog menadžmenta samog GPU-a. Moramo uzeti u obzir da je na testu bila 1.0 verzija ovog modela, pa ne sumnjamo da je verzija 2.0 donela neka poboljšanja, mada bolje od ovoga – može, a i ne mora 😉

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar