Hardverski deo
Gigabyte je sa ovim modelom GTX 760 na prvi pogled odradio dobar posao, ako bismo odluku o tome doneli na osnovu dimenzija kartice i sistema hlađenja koji poseduje.
Gigabyte GTX 760 WindForce 3X koristi GK104 grafički čip, koji koristi i najsnažniji GPU kompanije Nvidia GeForce u prethodnoj seriji – GTX 680. Memorijska magistrala je na ovom modelu 256-bitna, kao i kod prethodne generacije sa GK 104 čipovima. U pitanju je standardna segmentacija i proširenje ponude za svačije potrebe. GTX 760 poseduje NVIDIA Boost tehnologiju u verziji 2.0. Princip rada je kao kod prve verzije ovog sistema dinamičkog overkloka, koji je sada unapređen, te je korisnicima omogućena kontrola, pa sada umesto potrošnje (TDP-a) koji je predstavljao limit za overklok grafičke karte, korisnici mogu podesiti parametre karte i u odnosu na temperaturu. Na GK104 čipu koji se našao na GTX 680 gornji limit za temperaturu kada karta počinje da “throttle”-uje je bio 97°C, što važi i za ovaj grafičku čip, pošto je u pitanju „identičan“ čip sa nešto većim referentnim klokovima.
GK 104 familija je iznedrila priličan broj modela, od GTX 660 sve do GTX 770 grafičkih karti, te sada i GTX 760 modela. Broj svima omiljenih šejdera se kroz ove dve kvazi generacije šetao od 1536 šejder jedinice pa sve do 1344. Sa predstavljanjem GTX 760 modela ova cifra se spustila do 1152 šejder jedinice.
Nvidia je ovog puta primenila nešto drugačiji sistem eliminacije i gašenja blokova za rasterizaciju i teksture. Nvidia je u slučaju modela GTX 760 ostavila aktivnim šest od ukupno osam SM (Streaming Multiprocessors) jedinica, kao i tri od ukupno četiri GPC-a (Graphics Processing Clusters). Drugačiji pristup gašenja i hardverski disejblovanih klastera se može odraditi gašenjem dve SM jedinice u jednom GPC klasteru ili po jednim SM-om u dva različita GPC-a. Zanimljiv način da se dođe do boljeg i kvalitetnijeg iskorišćenja čipova.
Dakle, u slučaju GTX 760 iteracije GK 104 čipa imamo 1152 CUDA jezgara (ili šejdera, kako je kome draže 🙂 u kombinaciji sa 96 jedinica za teksture (TMU). ROP jedinice su ostale na broju, tačnije četiri ROP klastera sa po osam 32-bitna integera, što nam daje brojku od ukupno 32 jedinice za renderovanje slike. Memorijski podsistem je kao kod ostatka GK104 baziranih čipova, ukupno četiri 64-bitna kontrolera za 256-bitnu magistralu.
Gigabyte GTX 760 WindForce 3X poseduje jedan PCIe 8-pin konektor koji može da isporuči do 150W, kao i jedan 6-pin konektor, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 300W snage. Kompanija Nvidia kroz specifikaciju navodi TDP od 170W i 2x6pin napajanje, pa ovaj model sa obezbeđenih 300W ima prostora za dodatni “boost“.
Pomalo neočekivano i nesvakidašnje za GPU sa ovakvom specifikacijom i skoro pa duplo više obezbeđene snage nego što je potrebno. No, ne sumnjamo da Gigabyte zna šta radi. Minimalna snaga za preporučeno napajanje iznosi 500W.
Od video ulaza i izlaza Gigabyte GTX 760 WindForce 3X model poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, 1 HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, a tu je i jedan Display Port u verziji 1.4. U slučaju NVIDIA grafičkih karti, tu je i podrška za HDCP standard. Maksimalne rezolucije koje ovaj model podržava su 2560x1600px putem Dual-Link DVI konektora. Maksimalna podržana digitalna rezolucija je 4096x2160px putem HDMI konekotra. Maksimalna analogna rezolucija je 2048x1536px. Takođe, tu je i neizostavna podrška za NVIDIA Surround tehnologiju, kao i OpenGL 4.3, GPU Boost 2.0 i naravno PCI Express 3.0 podrška. Na ovu grafičku kartu možete povezati do četiri monitora.
Naravno, tu su i neizbežni SLI konektori za ovu klasu grafičkih karti, i ova kartica poseduje dva takva konekotra, što je svakako pomalo neočekivano za ovu klasu. Dual SLI konkektori su uglavnom bili rezervisani za modele vioske klase. Iako praktično isti modeli kao serija GTX 6xx (primera radi, GTX 660 je ima samo jedan SLI konektor), Nvidia je odlučila da u specifikaciju ubaci dodatni SLI konektor. Lep potez koji svakako pozdravljamo.
U praksi to znači da možete napraviti SLI mod po želji, od standardnog SLI moda sa dve grafičke karte, pa sve do 3-Way SLI konfiguracije sa tri grafičke karte. Rezolucije u kojima se možete igrati sa ovom kombinacijom su ekstremne i već smo sada u situaciji da sa dve ili tri karte iz trenutnog mainstream segmenta pravimo kombinacije sa više monitora i Nvidia Surround tehnologijom koje se graniče sa mazohizmom (ali svi smo mi pomalo takvi kada je HW u pitanju 😉
Gigabyte GTX 760 WindForce 3X i GK104 grafički čip predstavljaju trenutno vodeći mainstream model kompanije Nvidia. U praksi, ovaj model bi trebalo da bude jači od prethodnog modela koji je nasledio, GTX 660, i direktan konkurent AMD Radeon HD 7870 seriji grafičkih karti.
Gigabyte GTX 760 WindForce 3X je prilično velika grafička karta, i sa svojom težinom i pojavom deluje kao igrač iz višeg segmenta. Dopadljiva na oko, tri ventilatora, masivan hladnjak dužinom cele grafičke karte ne ostavljaju prostora za sumnjičavost po pitanju performansi, bar onog dela koji se tiče termalnih karakteristika grafičke karte. Naravno, osmeh zadovoljstava na licu korisnika je zagarantovan.
Oklop hladnjaka je urađen od plastike crne boje u “glossy“ varijanti. Preferiramo mat ali ni glossy nije loš i na ovom modelu ne ostaju vidljivi otisci prstiju u većoj meri. Kostur hladnjaka drži ukupno tri ventilatora prečnika 80mm, što je donekle ipak ubacilo trunku sumnje kada je u pitanju buka koju generiše ovaj sistem hlađenja.
Klik za punu rezoluciju
Ventilatori su crne boje i napravljeni su uz pomoć providne plastike i ako dimenzije (80mm) ne obećavaju, njihov broj (ukupno tri) svakako obećavaju finu promaju, a za buku / tišinu ostaje da čujemo. Sva tri ventilatora su zakačena za oklop hladnjaka i povezana u jedan 4pin konektor koji omogućava kontrolu broja obrtaja, kao i njihovo očitavanje.
Gornjom stranom dominira metalni ram koji je tu pre svega zbog dužine grafičke karte i poveće mase hladnjaka sa ulogom da spreči krivljenje i deformaciju PCB-a. Lepo i praktično.
PCB je tradicionalno plave boje, bar kada je u pitanju Gigabyte, mada bi crna varijanta zajedno sa oklopom hladnjaka delovala dosta ozbiljnije i ostavila bi više prostora za one koje se bave modovanjem svojih konfiguracija. Naravno, daleko od toga da karta deluje neozbiljno zbog plavog PCB-a, ali bi crna bila pun pogodak.
Klik za punu rezoluciju
Uglavnom, jako uredno i pedantno. Kao što smo i navikli kada su modeli kompanije Gigabyte u pitanju.
Ono što uvek pozdravljamo, prisutno je i na ovom modelu, zaseban hladnjak za naponsku jedinicu. Bez obzira na broj ventilatora i njihov protok vazduha, sa današnjim modelima u ovom segment ovakvi hladnjaci su “must have”.
Nakon skidanja oklopa i ventilatora došli smo do jako zanimljivo rešenog i dosta ozbiljnog hladnjka koji hladi ovu grafičku kartu.
Materijal hladnjaka je kombinacija aluminijuma i bakra. Sistem poseduje ukupno tri vruće cevi koje naležu direktno na GPU i prostiru se dužinom celog PCB-a.
Hladnjak se praktično sastoji iz dva dela koji su povezani vrućim cevima. Deo cevi koji naleže na GPU je grupisan jedan uz drugi i onda se praktično granjaju na drugi deo hladnjaka.
Prečnik svake vruće cevi je identičan i iznosi 8 mm.
Masa hladnjaka je pozamašnih 432 grama, te u skladu sa dimenzijama očekujemo i dobre performanse.
Odličan posao je odrađen i sa termalnim trakama na delu hladnjaka koji prekriva GPU. Svi memorijski čipovi su prekriveni termalnom trakom i u direktnom su kontaktu putem nje sa hladnjakom. Odlična izvedba koja uliva sigurnost u celokupan sistem hlađenja.
Razmak između aluminijumskih listića hladnjaka je 2mm, što ostavlja dovoljno prostora za hlađenje i dobru “promaju” preko cele dužine PCB-a.
Sve u svemu, logičan dizajn koji bi trebao da osigura dobre performance ove grafičke karte.
GPU se nalazi na levoj strani PCB-a. Oko njega se nalazi osam memorijskih čipova potpisanih od strane kompanije Hynix, model SK, oznake H5GQ2H24AFR. Memorijski čipovi su deklarisani na 1502 MHz, sa radnim naponom od 1,5 V, koji su sposobni da prenesu 7 Gbps po ciklusu. Ukupno osam čipova po 256 MB, za ukupnih 2 GB GDDR5 memorije.
Gigabyte je koristio i MDU1514 mosfete proizvođača MagnaChip’s, koji bi trebalo da obezbede visoke performanse i brzu promenu napona pri većim opretećenjima grafičke karte.
Na grafičkoj karti su korišćeni standardni zaliveni kalemi, pet za GPU i dva za memoriju, kao i polimerski kondenzatori. Lepo i pedantno odrađeno, rekli bismo i kvalitetno.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal…
Dodaj komentar