| Hardver | Grafičke karte | ASUS Radeon R9 280X DCUII TOP
Grafičke karte

ASUS Radeon R9 280X DCUII TOP


Buka, temperature i OC potencijal

 

Kada je u pitanju ASUS-ov sitem hladjenja DirectCU II, očekujemo dobre performanse, overklok i dosta niži nivo buke u odnosu na referentne modele. Obrzirom na deklarisani TDP od 250W, na sistemu hlađenja je ozbiljan zadatak, pogotovu što je u pitanju TOP (overklokovan model) na 1050MHz radne frekvencije za GPU.

Temperatura u stanju mirovanja je iznosila 38°C, što je 12°C više od ambijentalne temperature koja je iznosila 26°C. Ventilatori se vrte na 20%, što je otprilike nekih 1080rpm. Obzirom na prečnik ventilatora i brzinu okretanja, karta je sablasno tiha dok je u stanju mirovanja, na nekih 50cm od pozicije gde smo sedeli tokom testa.

Ono što je zanimljivo je da GPU-Z ovu grafičku kartu prepoznaje kao kartu prethodne generacije što možete videti sa slika ispod (najverovatnije ASUS nije updateovao informaciju o nazivu kartice u BIOS-u) i to je verovatno razlog zašto nam je bila dozvoljena promena napona GPU-a.

 

info T

 

Što se tiče sintetičkih testova, Unigine Heaven je dobra “grejalica” koja jako dobro opterećuje GPU i memoriju, pa smo i njega koristili tokom testiranja buke, temperature i overkloka.

Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na odličnih 71°C za overklokovani Tahiti čip, dok ventilatori rade na 38%, odnosno 1332rpm. U ovim uslovima ventilatori su i dalje sablasno tihi, pa skoro da nema primetne razlike u odnosu na zvuk u stanju mirovanja. Jedno je sigurno, kada je karta spakovana u kućište, ni oni “najosteljiviji” neće čuti ventilatore ove grafičke karte.

 

unigine default T

 

Kada je overklok u pitanju, postigli smo odličnih 1155MHz za GPU i 1700MHz za memoriju što donosi veće performanse u rasponu od 10-15%. Fabrički napon na kom radi GPU je 1,144V, a za potrebe testiranja smo ga podigli na 1,238V što je bilo gornja granica sa kojom je GPU želeo da sarađuje, jer sve preko toga nije dovelo do većih overklok vrednosti, pre svega zbog nešto manje ASIC vrednosti GPU-a (64,1%).

 

unigine oc T

 

Kao što možete videti na slici, overklok je temperaturu podigao samo za 1°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi 72°C. Ventilator je tokom OC testa na 48% što je 2040rpm. Razlika je dakle čitavih 3°C, što se uopšte nije odrazilo na razliku u buci (ili tišini) koju karta proizvodi.

GPU-Z softver je očitavao vrednosti VRM sekcije i temperature su iznosile prihvatljivih 73°C.

Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Crysis 2, koja jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju. Ventilatori se vrte na 36% (1226rpm) uz temperaturu GPU-a od 69°C što je izuzetno dobro.

 

crysis default T

 

Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.

 

crysis oc T

 

Ventilatori se i u slučaju realnog opterećenja video igrama takođe vrte na 36% (1228rpm) uz identičnu temperaturu jezgra od 69°C. Ventilatori su i dalje jako tihi, a temperatura nepromenjena. Ovo je zaista fantastično i DirectCU II sistem hlađenja sa ovom kombinacijom ventilatora je prosto fantastičan.

Tokom svih testova, karta je bila jako tiha, čak i overklok režimu, koji ruku na srce nije veliku u odnosu na fabričku postavku, ali svakako nije ni zanemarljiv.

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar