Hardverski deo
Asus Radeon HD 7790 DCII OC sa DirectCU II hladnjakom odaje utisak kvaliteta i obećava, bar izgledom, dobre performanse i prihvatljive temperature. Na testu grafičke karte ASUS GTX660 DC II Top, ovaj sistem se pokazao kao izuzetno tiho i kvalitetno rešenje, koje je omogućilo adekvatno i zadovoljavajuće hlađenje grafičke karte. Nešto kasnije ćemo videti kako se pokazao na modelu Radeon HD 7790.
Asus Radeon HD 7790 DCII OC poseduje jedan PCIe 6-pin konektor, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 150W napajanja. Obzirom da je TDP ove grafičke karte 85W dodatni konektor je ipak bio potreban, te sa ukupnih 150W koje dobija u kombinaciji PCIe slota i 6-pin konektora karta je obezbeđane sa više nego dovoljno struje, te ne bi trebalo da bude većih problema sa distribucijom struje i u overclock situacijama.
PCIe konktor se nalazi na zadnjoj strani karte, ali obzirom na nešto kraći PCB grafičke karte, isti neće predstavljati problem prilikom montaže.
Kada smo već kod kraćeg PCB-a, ostaje zagonetka zašto je ASUS odlučio da skrati isti u izdanju 7790 karte. Odmah se primećuje da je DirectCU II sistem hlađenja projektovan ne samo za ovu grafičku kartu, već sasvim verovatno za nešto veću paletu grafičkih karti.
Očigledno je da se ovim potezom ostvaruje ušteda u samom procesu proizvodnje, ali deluje pomalo čudno kada vidite da hladnjak prelazi par centimetara preko samog PCB-a. U svakom slučaju, ovo bi trebalo da obezbedi jefiniju izradu kartice, te logično pristupačniju cenu za krajnjeg korisnika.
Od video izlaza Asus Radeon HD 7790 DCII OC model poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, 1 HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, a tu je i jedan Display Port u verziji 1.2. Uz pomoć adaptera koji se nalazi u paketu jedan DVI se pretvara u VGA konektor, pa su tako svi potrebni konektori pristutni na ovom modelu. AMD Eyefinity je podržan, ali jedan od tri monitora mora imati Display Port konektor ili se mora koristiti aktivni DP adapter. Ovaj model podržava i Quad HD (rezolucija od 4096x2160px) preko HDMI i Display Port konektora.
Karta poseduje i jedan Crossfire konektor, te je istu moguće povezati sa još jednom kartom zarad boljih performansi.
DirectCU II sistem hlađenja karakteriše direktan kontakt bakarnih toplotnih cevi sa jezgrom tj. GPU-om. Ovo bi trebalo da obezbedi brže odvođenje toplote sa jezgra i tako smanji zagrevanje, a implicitno smanji i buku. ASUS tvrdi da ovakav sistem donosi ~20% veće performanse hlađenja u odnosu na referentne modele, uz daleko manju buku.
Telo hladnjaka je urađeno u kombinaciji bakra i aluminijuma, sa toplim cevima koje naležu diretktno na grafički čip. Tople cevi su prečnika 7,93mm i prenose toplotu na deo hladnjaka koji se sastoji od aluminijumskih „listića“ ili „rebara“, kako više volite da ih nazovete. Debljina listića aluminijumskih hladnjaka je 2,35mm.
Ventilatori su prečnika 75,11mm i svaki poseduju 4-pin konektore koji su zajedno vezani u jedan 4-pin konektor koji se vezuje na ploču grafičke karte. Obzirom da su u pitanju 4-pin konektori, moguća je i kontrola brzine samih ventilatora.
PCB grafičke karte je crne boje, što je u zadnje vreme postalo nepisano pravilo i pokazalo se kao dobitna kombinacija kod korisnika kojima je izgled grafičke karte bitan. GPU zauzima centralno mesto i na ovoj grafičkoj karti izgleda krajnje zanimljivo sa svojom crvenom bojom. Prvi put da nailazimo na GPU čip koji ima ovakvu boju.
Grafički čipovi koje poseduje ova grafička karta dolaze iz kompanije Hynix, oynake H5GQ2H24AFR i deklarisani su na radni takt od 1600MHz (6400MHz efektivno), i rade pri naponu od 1,5V. Na karti se nalaze četiri memorijska čipa po 256MB, što daje ukupno 1GB radne memorije.
Digitalna naponska jedinica se podrazumeva, kao i zaseban čip za kontrolu iste. ASUS je takođe koristio polimerske kondenzatore, koji su poznati po dugotrajnošću, kao i boljim karakteristikama.
Nažalost, naponska jedinica ne poseduje svoj hladnjak, te je ista prepuštena jednom od ventilatora koji duva preko nje. Ne znamo zašto se ASUS odlučio na ovakav potez, obzirom da se radi o modelu sa DirectCU II hlađenjem. Naponska sekcija ume dosta da se zagreje, što može doneti potencijalne probleme i nešto slabije overklok mogućnosti. Na samom PCB-u postoje rupe oko naponske jedinice, ali je hladnjak iz nepoznatog razloga izostavljen. Skraćen PCB u kombinaciji sa naponskom jedinicom koja nema svoje hlađenje ne obećavaju previše, no ostaje da vidimo kako se ponaša grafička karta sa ovim ne baš srećnim rešenjem.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal, gde ćemo proveriti šta nam je ovoga puta ASUS pripremio sa ovim izdanjem grafičke karte.
Dodaj komentar