Buka, temperature i OC potencijal
Kada je u pitanju ASUS-ov sitem hladjenja DirectCU II, očekujemo dobre performanse, overklok i dosta niži nivo buke u odnosu na referentne modele. Obrzirom na TDP od 150W, ne sumnjamo da će hlađenje odraditi svoj posao kako treba. Temperatura u stanju mirovanja je iznosila 34°C, što je tek 9°C više od ambijentalne temperature koja je bila 25°C. Ventilator se vrteo na 10%, što je otprilike nekih 1157rpm. Obzirom na prečnik ventilatora i brzinu okretanja, grafička karta je sablasno tiha dok je u stanju mirovanja, na nekih 50cm od pozicije gde smo sedeli tokom testa.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na odličnih 63°C, dok ventilatori rade na 46%, odnosno 2136 rpm. U ovim uslovima ventilatori se i dalje dosta tiho čuju, tj. primetna je jako mala razlika u odnosu na idle zvuk, praktično zanemarljivo. Jedno je sigurno, kada je karta spakovana u kućište, teško je da će i oni “najosteljiviji” čuti ventilatore.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo odličnih 1100MHz za GPU i 1480MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 20%. Napon na kome je grafička karta radila tokom testa je 1,215V.
Kao što možete videti, overklok je podigao temperature u Unigine testu za samo 1°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi 64°C. Ventilator je tokom OC testa na 47% što je 2203rpm. Razlika je svega 1°C, što se uopšte nije odrazilo na razliku u nivou buke koju karta proizvodi.
GPU-Z nije očitavao vrednosti VRM sekcije, pa ovaj put ostajemo bez ovih podataka.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Crysis 2 koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju. Ventilatori se vrte na 46% (2145rpm) uz temperaturu GPU-a od 63°C.
Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana pri realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte na 49% uz temperaturu jezgra od 65°C. Ventilatori su i dalje jako tihi, a temperatura tek 2°C viša, a ventlator ubrzan zanemarljivih 3% i maksimalno su se vrteli na 2263rpm. Tokom ovih i ostalih testova, grafička karta je bila jako tiha, a obzirom na to koji OC potencijal poseduje, ovo je stvarno odličan rezultat.
GPU na ASUS R9 270 grafičkoj karti ima ASIC vrednost od jako dobrih 84,2%, što u teoroiji omogućava veće overklok vrednosti na fabričkim naponima GPU-a, kao i manju potrošnju i zagrevanje.
Ovaj model je postigao 1100/1480MHz na fabričkom naponu i ovo je zaista izvanredan rezultat za grafičku kartu koja ima deklarisani TDP od 150W. Sigurni smo da bi dodatnim napajanjem ova grafička karta postigla još bolje rezultate, ali bi to kao što smo već spomenuli na početku teksta omogućilo da se stignu i prestignu R9 270X modeli. U svakom slučaju, više nego dobar rezultat – a mi zadovoljni.
Dodaj komentar