Hardverski deo
Unutar grafičkog čipa veličine 212mm2 nalazi se 2,8 milijardi tranzistora. Ovaj čip predstavlja iteraciju ili kako neki vole da kažu “rebrand” prethodne generacije čipova koji smo mogli videti kod Radeon HD 7870 (Pitcairn). Već odličan grafički čip bi trebalo da obezbedi ovim “rebrand”-om još bolje performanse uz bolju cenu za krajnje korisnike, što je jedan od glavnih ciljeva kompanije AMD kada je u pitanju ova serija grafičkih karti.
Ono što je retko ko očekivao je da će se unutar R9 270 modela naći identični grafički čipovi kao na R9 270X tj. punokrvni Curacao XT sa 1280 šejder jedinica i 32/80 ROP/TMU jedinice. Ovo je apsolutno neočekivano i možemo reći da je ovako konfigurisana grafička karta pun pogodak. Kada je u pitanu broj ”shader“ jedinica unutar čipa Radeona R9 270X, on iznosi 1280 i rapoređeni su unutar 32 ROP jedinice. Takođe, tu je i 80 TMU jedinica zaduženih za iscrtavanje tekstura. Grafička karta poseduje 256-bitni memorijski podsistem sa ukupno 2GB GDDR5 memorije brzine od 5600MHz i omogućava memorijski protok od odličnih 179,2GB/s.
Procesorska moć ovog grafičkog procesora je 2,37TFLOPS-a, što je lep pomak u odnosu na Radeon HD 7850 i svakako je ovaj model logično porediti sa modelom HD 7870, pošto HD 7850 model ima prilično slabije karakteristike u odnosu na HD 7870 i R9 270 grafičke karte. AMD je u priču sa R9 270 modelima uveo samo spuštanje taktova u odnosu na X modele. Taktovi za GPU su na referentnim modelima 925MHz dok je memorija na R9 270 modelima podešena na 5600MHz što je donelo prilično veći memorijski protok koji smo već spomenuli (179GB/s vs 150GB/s). Proces proizvodnje grafičkih čipova je i dalje u 28nm u saradnji sa kompanijom TMSC.
Zaista neočekivano i jako dobro odigrano. Manji referentni klokovi GPU-a i isti klokovi memorije su karakteristike ovih modela u odnosu na jačeg brata, pa priče o Curacao PRO čipu su nam na kraju donele punokrvni Curacao XT čip, sa nižim frekvencijama GPU-a.
Naravno, da bi ovi proizvodi ipak ostali distancionirani ispod (X) modela, ovde vidimo prisutnan samo jedan 6-pin konektor za napajanje koji ispunjava specifikaciju proizvođača za deklarisani TDP od 150W. Verujemo da će uglavnom svim modeli (nereferentni) ostalih proizvođača ostati u specifikaciji za 150W TDP-a, jer bi sve preko toga obesmislilo postojanje R9 270X modela i dodatnim napajanjem bi omogućilo stizanje i prestizanje frekvencija R9 270X-a.
ASUS R9 270 DCU II model svojim DirectCU II sistemom hlađenja svakako ostavlja standardno dobar utisak kako na stariju tako i na mlađu populaciju gejmerske ekipe. Obzirom na brzinu dešavanja u IT svetu, ovaj sistem hlađenja je preležao dečje bolesti i sasvim zasluženo poneo epitet jednog od najboljih sistema hlađenja na tržištu, ako ne i najbolje. Očekivanja su standardno na visokom nivou što se tiče hlađenja i akustike, pa se nadamo da će sa ovim modelom sve ostati u sferi očekivanja, mada se ne bi bunili da ovaj model pruži više nego što očekujemo.
ASUS R9 270 DCU II OC poseduje jedan PCIe 6-pin konektor, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 150W snage. Ovo je najzanimljivi deo u celoj priči sa AMD Radeon R9 270 modelima. Specifikacija kaže da ovi modeli troše maksimalno do 150W struje, što im je svakako i obezbeđeno konfiguracijom dodatnih priključaka za napajanje u kombinaciji sa PCIe slotom.
PCIe konektor se nalazi sa strane, što neće predstavljati problem prilikom montaže u kućište. Neretko se dešava da grafičke karte ove dužine sa konektorom sa zadnje strane umeju da stanu na put pristupu hard diskovima.
Od video izlaza i konektora ASUS Radeon R9 270 model poseduje jedan DL DVI (DL – dual link DVI-D / DVI-I) konektor i po jedan HDMI video izlaz u verziji 1.4a i jedan Dipslay Port u verziji 1.2. AMD Eyefinity je podržan, koji sada možete napraviti bez korišćenja aktivnih Display Port-ova sa bilo kojim video izlazom na karti. Ovaj model podržava i UltraHD rezolucije od 4096x2160px. Takođe, tu je i neizostavna OpenGL 4.3, PCI Express 3.0, kao i Mantle i DirectX 11.2 podrška.
DirectCU II sistem hlađenja karakteriše direktan kontakt bakarnih toplotnih cevi sa jezgrom tj. GPU-om. Ovo bi trebalo da obezbedi brže odvođenje toplote sa jezgra i tako smanji zagrevanje, a implicitno smanji i buku. ASUS tvrdi da ovakav sistem donosi ~20% veće performanse hlađenja u odnosu na referentne modele, uz daleko manju buku.
Telo hladnjaka je urađeno u u potpunosti od aluminijuma, sa bakarnim toplim cevima koje naležu diretktno na grafički čip. Tople cevi su prečnika 8,2mm i prenose toplotu na deo hladnjaka koji je je povezan sa drugim delom koji nosi ostatak rashladnog dela i čuvene aluminijumske listiće.
Pred sam “izlazak” bakarnih cevi i tela hladnjaka našlo se i parče termalne trake koje naleže na memorijske čipove koji se nalaze ispred GPU-a, ako posmatramo početak odakle kreću “vruće” cevi. Konstrukcija cevi je takva da prelaze direktno preko čipova, pa je ovim dodatkom izbegnuto potencijalno pregrevanje memorisjkih čipova.
Ventilatori su prečnika 80mm i poseduju 4-pin konektore koji su zajedno vezani u jedan 4-pin konektor koji se vezuje na ploču grafičke karte. Obzirom da je u pitanju 4-pin konektori, moguća je i kontrola brzine samih ventilatora.
Nosač ventilatora, tj. oklop koji prekriva hladnjak poseduje sa unutrašnje strane male gumene distancere koji su tu da ublaže eventualne vibracije i nepotrebno stvaranje buke tokom rada grafičke karte.
PCB grafičke karte je crne boje, što je u zadnje vreme postalo nepisano pravilo i pokazalo se kao dobitna kombinacija kod korisnika kojima je izgled grafičke karte bitan. GPU je pozicioniran tik iza sredine PCB-a na ovom modelu, iza naponske sekcije.
Memorijski čipovi koje poseduje ova grafička karta dolaze iz kompanije ELPIDA, oznake W2032BBBG-6A-F i na ovoj grafičkoj karti rade na taktu od 1400MHz (5600MHz efektivno) pri naponu od 1,5V. Ovi memorijski čipovi su prisutni i na nekim modelima R9 280X grafičkih karti i njihova deklarisana brzina je 6000MHz, odnosno 6GBps. Ovo bi u praksi trebalo da omogući lagani overklok memorijskih čipova. Na karti se nalazi osam memorijskih čipova kapaciteta po 256MB (po četiri sa obe strane PCB-a), što daje ukupno 2GB radne memorije.
Digitalna naponska jedinica (6+2) je jako lepo i pedantno odrađena. Nalazi se na prednjoj strani PCB-a ispred GPU-a, i karakterišu je polimerski kondenzatori, DIGI+ kontroler u kombinaciji sa zalivenim Super Alloy i kalemima o kojima nismo uspeli da nađemo nešto više informacija. Svakako, ovakva rešenja su se pokazala kao dobitna kombinacija na grafičkim kartama koje ih koriste. Tu su i dodatni kalem i kondenzatori kod naponske jedinice koja napaja memorijske čipove.
Koliko god pedantno izgledala naponska sekcija, ona nažalost ne poseduje svoj hladnjak, te je prepuštena jednom od ventilatora koji duva preko nje. Ne znamo zašto se ASUS odlučio na ovakav potez, obzirom da se radi o modelu sa DirectCU II hlađenjem. Naponska sekcija ume dosta da se zagreje, što može doneti potencijalne probleme i nešto slabije overklok mogućnosti. Ovo nije prvi put da na modelima ovog proizvođača u ovoj klasi proizvoda viđamo ovaj nedostatak, što može biti loše, ali isto tako može da znači i nepotreban trošak ako je ASUS zaključio da za ovakav GPU nije potreban dodatni hladnjak.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal, gde ćemo proveriti šta nam je ovoga puta ASUS pripremio sa ovim izdanjem grafičke karte.
Dodaj komentar