Naponska sekcija (VRM)
Ranije smo pisali i objašnjavali šta je to VRM i koji su mu sastavni delovi. Edukativni deo možete potražiti ovde. Takođe, preporučujemo ovaj članak koji opisuje prednost višefaznog VRM sistema u odnosu na monofazni. Današnje video karte koriste uglavnom višefazne sisteme, ali ograničenje predstavljaju i sami PWM kontroleri koji se izrađuju uglavnom u do 8 faza.
Za početak Vam predstavljamo sliku sa pogledom na „ogoljenu“ štampanu ploču u visokoj rezoluciji.
Karta na našem testu koristi dva PWM kontrolera. Jedan je DIGI+ VRM kontroler oznake ASP1212 od proizvođača International Rectifier. On predstavlja mozak našeg VRM sistema, pozicioniran je na samoj ivici PCB-a. U pitanju je kvalitetan digitalni kontroler koji može da kontroliše 1-8 faza napajanja. Isti je korišćen u RoG izvedbi GTX780 kartice. Drugi je kriptične oznake P1631P PGK45C. O njemu nismo mogli da nadjemo nikakve informacije, a verovatno je zadužen za VRAM deo.
On je povezan sa 4 manja „drajvera“ oznake IR3598. Radi se o dualnim (dvojnim) drajverima, pri čemu je svaki u mogućnosti da kontroliše dve faze istovremeno. Njihova uloga je da pobuđuju MOSFET-e u sekciji snage zadužene za konverziju napona. Vidimo jedan UP (m3054m) i dva LOW MOSFET-a (m3056m), koji u sprezi sa po jednom zavojnicom i kondenzatorom grade osnovni elemenat VRM sekcije – fazu. MOSFET-e bi trebalo da potpisuje UBIQ Semiconductor, mada na njihovom sajtu nismo našli informacije o njima. Ne volimo da nabadamo u mraku i ne dopada to što nema infoa o ovim FET-ovima. Međutim, znamo da se isti MOSFET-i ugrađuju u ASUS MATRIX R9 290X RoG kartu (već znamo da RoG serija implementira samo „the best“ komponente), pa nam to pruža izvesnu utehu.
Zavojnice su SAP tipa (Super Alloy Power), dok su kondenzatori marke Nichicon i spadaju u klasu višeg ranga. Deklarisani na 5000 radnih sati pri temperaturi od 105 C.
Što se ulaznog dela VRM-a tiče, tu imamo filterski deo u vidu pet polimera od po 271 µF i napona 16V. Na izlazu imamo 10 SAP zavojnica i 13 polimera koji su deklarisani sa 820 µF i rade na naponu od 3V.
VRM je odrađen prilično kvalitetno, a čak je možda i overkill, ukoliko se pokaže da ova karta nije veliki potrošač. Videćemo kasnije u sekciji za potrošnju kakva je tačno situacija. Nvidijin referentni dizajn GTX980 troši 165W, ali ako pogledamo dizajn ovog ASUS-a, moguće da je potrošnja nešto veća.
Prelazimo na konekcije…
Dodaj komentar