Priča o proizvodnom procesu
Jako bitna stvar koja je zadesila proizvođače desktop grafičkih kartica je stagnacija u napretku tehnologije proizvodnog procesa. Konkretno, nVidia i AMD su 2012-te godine predstavili proizvode izrađene u 28nm i od tada još nema napretka kada je proizvodni proces u pitanju. TSMC – “čipmejker” za nVidiju – ove godine je “osvojio” 20nm, ali zbog ograničenja u količini čipova koje može da proizvede, grafički čipovi se još uvek ne rade u toj tehnologiji. TSMC je 20nm rezervisao za mobilni segment, poput Apple A8 čipa (još jedan razlog da mrzite Apple :D).
Global Foundries – AMD-ov “čipmejker” – takođe je “zaglavljen” na 28nm, pa ni AMD ovde nema mnogo izbora, osim da i treću godinu pakuje grafike sa 28nm čipovima.
Do sada su se nVidia i AMD mahom oslanjali na to da će veliki čip mejkeri svake dve godine osvajati noviji i niži proizvodni proces, što će im omogućiti da postignu veće performanse novijih proizvoda pukim udupljavanjem tranzistora u okviru grafičkog čipa. To je u prošlosti lepo funkcionisalo, ali ove godine se udarilo u zid, a po svemu sudeći i sledeća godina će i dalje donositi proizvode u 28nm. U ovakvoj situaciji, proizvođači grafičkih čipova su morali da se okrenu ozbiljijem redizajniranju svojih proizvoda i po prvi put posle mnogo vremena ćemo imati prilike da vidimo kvalitetnu inžinjersku logiku na delu.
Videli smo već da je AMD počeo gušće da pakuje tranzistore, kao i da redizajnom svoje arhitekture redukuje potrošnju energije. To se pre svega desilo sa novom R9 285, a očekujemo da se taj trend prenese i na sledeću generaciju grafičkih kartica (3xx).
I nVidija je uradila nešto slično, ali na mnogo višem nivou. Tačnije, otišli su nekoliko koraka dalje u odnosu na prethodnu generaciju procesora – Kepler. Nova arhitektura ima kodno ime Maxwell 2.gen i na sledećoj strani ćete moći da saznate sve o njemu.
Dodaj komentar