Potrošnja
Za Vas dragi čitaoci imamo jednu jako lepu vest. Od sada ćete u okviru recenzija grafičkih karti (pa i monitora) dobijati konkretne informacije o vrednostima utrošene snage. Za ove potrebe smo nabavili merač snage (tzv. strujomer), koji ćemo koristiti ubuduće. Konkretno se radi o modelu PeakTech 9035, koji nije skup, a pomoći će nam da kvalitet testiranja podignemo za još jedan nivo.
Primetili ste da je cela priča u ovom članku fokusirana na optimizaciju potrošnje energije. Kada su saterani uz zid, proizvođači grafičkih su konačno prionuli na fine optimizacije u okviru arhitektura, kako bi se dobile bolje performanse. Danas uopše nije sporno da li neko može da napravi “Super-grafiku” koja će trošiti 10kW snage (pa i više), a pritom da krcka 100 teraflopsa po sekundi sa duplom preciznošću i da zauzima prostor jednog omanjeg ormara za garderobu. Prava stvar jeste: ”Napravi ti to, ali da troši 250W i da ne bude gabaritnije od trenutno aktuelnih proizvoda”.
Test | Snaga iz utičnice (W) |
Idle | 80 |
Furmark | 280 |
Video igra | 275 |
U tabeli imamo brojke koje smo izmerili. Za sada ne možemo da kažemo precizno koliko troši sama grafika, ali..
Naš sistem bez grafike (Intel 4770K ima integrušu) troši u Idle stanju 65W. Na stranu semantika i to da se ne troši snaga, već (električna) struja. Mi ćemo ovde pisati pomalo “žargonski”, kao i sav “normalan” tehnološki potkovan svet.
U ovoj priči je takođe bitno koje napajanje imate, jer što je napajanje efikasnije, manje ćete imati strujnih gubitaka u vidu toplote. Naš testni primerak – Cooler Master M2 850 je napajanje sa 80+ Silver sertifikatom, što znači da mu je efikasnost 85%, 89% i 85% pri opterećenju od 20, 50 i 100% snage respektivno.
U prevodu: što je napajanje efikasnije, to manje struje vuče iz utičnice.
Ako uzmemo u obzir da naš test sistem bez grafike troši 65 W u Idle modu, možemo približno zaključiti da je potrošnja ove kartice u punom opterećenju 215W. što je ipak značajno više od 165W koliko je nVidija sertifikovala referentni GTX 980 čip. Ovde ćemo posmatrati samo Furmark test, pošto on ne opterećuje CPU više od 1%. Igre opterećuju dodatno procesor, ali zato ne vade mast iz grafike kada je potrošnja u pitanju, pa nam sa te strane nisu toliko validne.
Naravno, prikazaćemo i informacije testa sa igrama, jer je to realan scenario koji Vas očekuje prilikom korišćenja računara. Uzmite još u obzir da je naš testni CPU i7-4770K stalno overklokovan, kao i to da je ovo fabrički overklokovana karta.
Dodaj komentar