Hardverski deo
ASUS GTX 770 DirectCU II OC izgleda standardno veliko i masivno za ovu klasu grafičkih karti. Već viđen sistem hlađenja, dugačak PCB… No, ASUS je odlučio da i ovaj model počasti sa backplate-om, što svakako pozdravljamo.
ASUS GTX 770 DirectCU II OC koristi GK104 grafički čip, isti koji koristi najsnažniji GPU kompanije NVIDIA GeForce u prethodnoj seriji – GTX 680. Memorijska magistrala je na ovom modelu 256-bit, isto kao kod prethodne generacije sa GK 104 čipovima. Ovo je verujemo urađeno sa razlogom da se razdvoji sam vrh ponude sa jeftinijim modelima iz visoke klase. 384-bitna magistrala kod GTX 780 modela svakako pravi daleko veći bandwith sa 3GB radne memorije, ali bi i ova konfiguracija trebalo da pruži zadovoljavajući nivo performansi. Tu je i novi NVIDIA Boost tehnologija u verziji 2.0. Princip rada je isti kao kod prve verzije ovog sistema dinamičkog overkloka, koji je sada unapređen, te je korisnicima omogućena kontrola istog, pa sada umesto potrošnje (TDP-a) koji je predstavljao limit za overklok grafičke karte, korisnici mogu podesiti parametre karte i u odnosu na temperaturu. NA GK104 čipu koji se našao na GTX 680 gornji limit za temperaturu kada karta počinje da “throttle”-uje je bio 98°C, što je važi i za ovaj grafičku čip, pošto je u pitanju isti sa nešto većim referentnim klokovima. Novi boost sistem je jedno od unapređenja koji krasi i top modele GTX Titan i GTX 780, a da li je isti dovoljan da donese znatno ubrzanje zajedno sa istim temperaturnim limitom kao na GTX 680, ostaje da vidimo u ostatku teksta. Povećan TDP sa 195W na 230W znači veću potrošnju, ali bi trebalo da obezbedi i veće performanse.
ASUS GTX 770 DirectCU II OC i poseduje jedan PCIe 8-pin konektor koji može da isporuči do 150W struje, kao i jedan 6-pin konektor, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 300W napajanja. Obzirom na NVIDIA GK specifikaciju koja je maksimlano ispoštovana, TDP ove grafičke karte je 230W, te sa 300W napajanja ima prostora i za overklok.
PCIe konktori se nalaze sa strane, ali su razliku od nekih ranijih rešenja na kartama sa DirectCU hlašenjem, osigurači za pinove okrenuti ka donjem delu karte, u pravcu backplate-a. Ovo je elegantno rešenje, jer smo ranije bili prinuđeni da zavlačimo prste pomalo nezgodno da bi kliknuli osigurač na samom konektoru.
Od video izlaza ASUS GTX 770 DirectCU II OC model poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, 1 HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, a tu je i jedan Display Port u verziji 1.4. U slučaju NVIDIA grafičkih karti, tu je i podrška za HDCP standard. Maksimalne rezolucije koje ovaj model podržava su 2560x1600px putem Dual-Link DVI konektora, i 1920x1200px putem HDMI porta. Maksimalna digitalna rezolucija je 4096x2160px. Takođe, tu je i neizostavna podrška za NVIDIA Surround tehnologiju, kao i OpenGL 4.3, GPU Boost 2.0 i naravno PCI Express 3.0 podrška.
Naravno, tu su i neizbežni SLI konektori za ovu klasu grafičkih karti, i ova kartica poseduje dva takva konekotra. To znači da možete napraviti SLI mod po želji, od standardnog SLI moda sa dve grafičke karte, pa sve do 3-Way SLI konfiguracije sa tri grafičke karte. Rezolucije u kojima se možete igrati sa ovom kombinacijom su ekstremne i od samih brojki kao što su recimo 7680x1440px sa nekim novijim 1440p monitorima. U nekom trenutku možete osećati da ništa nije nemoguće sa ovom vrstom Multi-GPU setup-a.
Pogledajmo kako izgleda ovaj model kompanije Asus pre rasklapanja veštim potezima urednika PCAXE portala 🙂
Sada već karakteristična kombinacija crne i crvene boje krase oklop hladnjaka, dok crna mat boja dominira “backplate”-om sa zadnje strane. Korišćenje backplate-a sem kozmetičke strane koja izgleda prelepo, ima i praktičnu primenu kada je u pitanju zaštita zadnjeg dela PCB-a gde se nalaze mnogobrojne komponente. Naravno, korišćenje backplate-a može doneti i razliku u temperaturama, mada u kombinaciji sa ovim sistemom hlađenja, daleko veću upotrebnu vrednost ima kao zaštita i stilski deo grafičke karte. Takođe, ASUS se potrudio da obezbedi merne tačke za napon koje su svakako korisne u toku ekstremnih overklok sesija sa suvim ledom, azotom i ostalim alatima takve grupe korisnika.
DirectCU II sistem hlađenja karakteriše direktan kontakt bakarnog hladnjaka sa jezgrom tj. GPU-om. U slučaju DirectCU II hlađenja korišćena je Vapor chamber tehnologija. Ovo bi trebalo da obezbedi brže odvođenje toplote sa jezgra i tako smanji zagrevanje, a implicitno smanji i buku. ASUS tvrdi da ovakav sistem donosi ~20% veće performanse hlađenja u odnosu na referentne modele, uz daleko manju buku. Asus je ovog puta koristio toplotne cevi dosta većeg prečnika u odnosu na ranije DirectCU sisteme. Sistem čine ukupno tri toplotne cevi promera 8mm i pružaju se sa obe strane hladnjaka.
Sa donje strane hladnjaka koja naleže na GPU nalaze se toplotne cevi koje omogućavaju bolje provođenje toplote na sam gladnjak. Praktično i efikasno rešenje. Kvalitet samog hladnjaka i idejno rešenju već viđeni, i tu nemamo zamerki kao i ranije.
Hladnjak je jako masivan i poseduje veliki broj aluminijumskih listića. Toplotne cevi se završavaju na samim krajevima tela hladnjaka, dok jedna cev završava blizu same baze hladnjaka i praktično ga hlade oba ventilatora.
Standardno dobro DirectCU II rešenje. Lepo za oko posmatrača, efikasno (nadamo se) za same korisnike.
Spomenuli smo već da je ASUS na ovom modelu koristio identično hlađenje kao na modelu GTX 660 DC II TOP, te nećemo previše pisati o istom. Generalno, ventilatori su prečnika 80mm, poseduju 4pin konektor za napajanje te omogućavaju kontrolu brzine obrtaja.
PCB grafičke karte je crne boje, što je u zadnje vreme postalo nepisano pravilo i pokazalo se kao dobitna kombinacija kod korisnika kojima je izgled grafičke karte bitan. GPU se nalazi bliže prednjoj strani grafičke karte. Kompanija NVIDIA je odustala od čuvenih “heatspreader”-a koji su bili prisutni u prethodnim serijama grafičkih karti. Očigledno je da je 28nm proces proizvodnje obezbedio dovoljno hladne čipove kojima heatspreader nije potreban, mada je veoma diskutabilno da li je ovo ikada bilo potrebno, obzirom da ih je overklokerska zajednica oduvek uklanjala radi boljeg kontakta sa samim čipom.
Memorijski čipovi koje poseduje ova grafička karta dolaze iz kompanije Samsung, oznake K4G20325F0-FC02 i deklarisani su na radni takt od 1753MHz (7012MHz efektivno), i rade pri naponu od 1,5V. Na karti se nalaze ukupno osam memorijskih čipova kapaciteta 256MB, što daje ukupno 2GB radne memorije.
Digitalna naponska jedinica se podrazumeva (10 faza), kao i zaseban čip (DIGI+) za kontrolu. ASUS je takođe koristio polimerske kondenzatore, koji su poznati po dugotrajnošću, kao i boljim karakteristikama. Naponska sekcija poseduje zaseban hladnjak za fetove, na koji je nalepljena termalna traka koja bolje sprovodi toplotu. Odlicno rešenje koje možemo dotegnuti po potrebni, jer ne koristi žabice, već poseduje dva šrafa koji hladnjak drže čvrsto i na mestu. Hladovina zagarantovana.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal…
Dodaj komentar