Utisci i par reči za kraj
Mnogi korisnici računara su stekli utisak da je RX 480 trebao da bude „ubica“ od karte, čemu je možda doprineo veliki hajp na IT tržištu. Međutim, najjači Polaris je zauzeo središnji deo tržišta, gde treba da zameni aktuelne R9 380 i R9 380X modele. Obzirom da je po performansama skoro pa jednak sa R9 390 kartama, obesmišljava i kupovinu pomenutih. U odnosu na R9 390 donosi GCN arhitekturu u novom nižem proizvodnom procesu, gde je najupečatljivija karakteristika skoro 2x niža potrošnja i značajno niža cena. Dakle, Polaris je mahom doneo promene u samoj Compute Unit sekciji, niži proizvodni proces i nižu potrošnju. Ellesmere jezgro je prilično malo, tako da ima dosta prostora da se izbaci jači/napredniji čip. Smatramo da AMD može i mora još da proradi na optimizaciji potrošnje ukoliko želi da se takmiči sa Nvidijom u high-end segmentu.
Što se našeg referentnog primerka sa testa tiče, 8GB radne memorije je odličan zalog za gejming u budućnosti. U odnosu na 4GB modele, primerak sa testa ima i viši radni takt memorije (8 Gbps vs 7 Gbps). Konačno imamo vidan skok u performansama u srednjem segmentu, a željno iščekujemo i partnerske modele sa custom hlađenjem, za koje verujemo da će rešiti problem nešto viših temperatura. Zbog svega prikazanog AMD RX 480 8GB referentni model dobija od nas „PCAXE Gold“ nagradu.
Global Foundri-jev 14 nm FinFET proizvodni proces će u narednom periodu biti dodatno optimizovan, pa tako očekujemo još bolje grafičke karte iz AMD. Radeon RX 480 je samo predigra, a nadamo se da ćemo od onoga što sledi zaista doživeti IT vrhunac.
Prednosti:
- Performanse za cenu
- Energetska efikasnost
- Kvalitet izrade
- Dizajn
Mane:
- Visoke temperature (GPU i VRM)
- Nema backplate
- Nema prostora za OC
Ni tamo, ni vamo:
- Radeon logo bi mogao da svetli
AMD Radeon RX 480 8GB nam je na test ustupio AMD
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar