| Hardver | Grafičke karte | AMD Radeon R9 Fury X
Grafičke karte

AMD Radeon R9 Fury X


Buka i temperature

 

Tokom testiranja nas je iznenadlo iritantno pištanje iz grafičke karte. Posle malo istraživanja, utvrdili smo da je problem u Cooler Master pumpi. AMD je pristupio rešavanju ovog problema, pri čemu je na tržošte izbačena nova revizija sa pumpom koja “ne pišti”.

 

amd fury x 008 t

 

Uprkos problemu, izmerili smo koliko je bučna pumpa i to specijalnom metodom, gde smo eliminisali svaki potencijalni izvor buke iz računara, i to na sledeći način:

  • Ugasili smo ventilatore sa CM Nepton 280L hlađenja (Naš test procesor nema problema da radi u pasivnom režimu, kada su testovi grafičkih karti u pitanju. Temperatura tako opterećenog procesora nam nikad nije prešla 70C.)
  • Ugasili smo pumpu sa CM Nepton 280L hlađenja (Ovo je bilo samo za vreme trajanja testa merenja buke u vremenskom intervalu od 3 minuta. Ne preporučujemo da ovo radite na svoju ruku.)
  • Zaustavili smo ventilator na radijatoru Fury X karte (Ovo je samo za vreme trajanja testa merenja u vremenskom intervalu od 1 min. Ne preporučujemo da ovo radite na svoju ruku.)

 

TestdB(A)
Idle16,8
Furmark18

 

U tabeli je buka na rastojanju od 1m, što je po standardu.

Po parametrima merenja, pumpa je zaista tiha. Problem sa našim primerkom je u pištanju. Na naše pitanje zbog čega su korišćena baš Cooler Master rashladna rešenja, dobili smo odgovor da je jedino Cooler Master u stanju da proizvede masovnu količinu ovih pumpi za Fury X karte, u ovako kratkom vremenskom intervalu. AMD očigledno planira da Fury X bude mass market proizvod.

 

Tačka merenjaTemperatura [C]
GPU62
Backplate67
Radijator51

 

Temperaturu na radijatoru smo merili na rebrima.

Kada su temperature u pitanju, moramo priznati da je jako teško i mukotrpno izmeriti temperaturu u ovom zatvorenom vodenom sistemu. Problem je što se temperatura jako sporo menja u vremenu. Čak i kada kartu opteretite 100%, potrebno je mnogo više vremena za preciznija merenja, nego što smo mi imali na raspolaganju. Ipak, ono što Vam možemo reći je da GPU tokom furmark testa dostigao tek 62C nakon 15 minuta testa, sa tendencijom da se podigne za još 1-3C (ambijentalna je bila oko 26C). U suštini ovo je više nego odličan rezultat, ali postoji jedna začkoljica. Pošto je kartica kompaktnih dimenzija i pritom skoro hermetički zatvorena oklopom, temperature oklopa su bile i nešto veće od temperature grafičkog čipa. Ako smo Vas savetovali da ne pipate karte dok su u pogonu u slučaju GTX970 i GTX960 DC mini, to posebno važi i u ovom slučaju.

 

M

Marko Jovanovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar