Sistem hlađenja
Kao što ste videli do sad, AMD je na Fury X implementirao sistem neproširivog vodenog hlađenja. Zbog čega nije korišćen vazdušni hladnjak? Odgovor je u (ne)efikasnoti takvog rešenja, jer ova karta ima prilično kompaktne dimenzije i uz to “mušku” disipaciju od 275W. Da bi se izbegla priča sa furunom i reš-pečenim piletom, pribeglo se korišćenju “vode” koja je višestruko efikasnije i elegantnije rešenje. Čak i toliko efikasnije da AMD tvrdi da ovaj sistem može ohladiti čip sa čitavih 500W termalne disipacije!
Vodeni blok u kombinaciji sa pumpom za vodu obezbedio je Cooler Master, a pored pumpe imamo i metalni deo koji prekriva VRM (i povezan je sa vodenim blokom) radi boljeg odvođenja toplote. Dalje imamo još cover, odnosno oklop čiji prednji deo može da se ukloni (u slučaju da želite da modujete kartu) i sa zadnje strane se nalazi backplate. Svi ovi elementi doprinose u rashladnom sistemu.
Iako imamo vodeno hlađenje, zbog relativno malih dimenzija imamo utisak da će se karta pristojno grejati. Ostaje da kasnije pogledamo rezultate u tom domenu.
U sistemu hlađenja imamo još i radijator. U pricipu, reč je o klasičnom AIO vodenom hlađenju. Na njega je prikačen fabrički PWM ventilator od 120mm, koji je u realnom radu relativno tih. U pitanju je model Scythe Gentle Typhoon, koji proizvodi Nidec Servo Corp. iz Japana. On bi trebalo da je deklarisan na maksimalno 3.000 obrtaja u minuti.
Radijator je debljine 40mm, što uz debljinu ventilatora od 25mm u zbiru daje 65mm. Na tu cifru dodajte još par centimetara prostora, da bi ventilator nesmetano uvlačio vazduh. Toliko minimalno prostora morate naći u kućištu, ukoliko želite da smestite ove elemente.
Dužina creva za vodu je oko 40cm, što bi trebalo da bude sasvim dovoljno da radijator instalirate bilo gde u Vašem kućištu. Creva su obmotana bužirom i veoma savitljiva radi lakše manipulacije.
Sve u svemu, ovo rešenje nam se uz kompaktne dimenzije prilično dopalo, a karta zaista ostavlja utisak pravog high-end proizvoda.
Dodaj komentar