| Hardver | Grafičke karte | AMD Radeon R9 290X
Grafičke karte

AMD Radeon R9 290X


Implementacija novih tehnologija

 

AMD 020 T

 

GCN arhitektura je sama po sebi jedna od vodećih i zaista prilično dobro optimizovanih tehnologija na polju grafičkih čipova. To je postalo očigledno sa prethodnom generacijom grafičkih karti baziranim na AMD grafičkim čipovima koji su zaista jako dugo vremena nosile epitet najbržih i najisplatljivijih.

 

AMD 001 T

 

Ova vrsta kreiranja Hawaii čipa pored jačeg i unapređenog proizvoda u ovom slučaju znači dodatnu optimizaciju, ubacivanje novih funkcionalnosti, poboljšanje starih funkcija i prilično izmenjen “low level“ API (application programing interface) koji bi programerima i tvorcima igara trebalo da znatno olakša posao.

 

AMD 002 T

 

Što se tiče ostatka softverskog i hardverskog dela, tehnologija PowerTune je takođe doživela izmene, pa sada kompanija AMD u nove modele R9 290X i 260X ugrađuje nove generacije čipova koji kontrolišu ponašanje grafičkog čipa u raznim situacijama.

 

AMD 007 T

AMD 006 T

 

SVI2 (Serial VID – serijski indikator voltaže) koji je dizajnirala kompanija AMD je tu da omogući maksimalne performanse, uštedu energije i brzo prebacivanje iz recimo stand by moda u mod za maksimalne performanse. Sada recimo postoji 255 koraka u opsegu napona od 0V do 1,55V, što je odlično, pa granulacija samog napona je odličnih 6,25mV što je jako precizno i u teoriji omogućava jako dobru kontrolu svakog radnog režima grafičke karte.

Takođe, kontrola performansi i rada modela R9 290X je sada zavisna od nekoliko faktora koje ćemo objasniti kasnije tokom teksta.

 

AMD 005 T

 

Manifest kompanije AMD sa novom serijom grafičkih čipova je prilično jasan – maksimalno iskorišćavanje svakog mV, izbeći stvaranje nepotrebne buke, dozvoliti kompletno podešavanje radnih profila grafičkog čipa i izvući maksimalni potencijal.

 

AMD 004 T

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar