Buka, temperature i OC potencijal
Pre svega ćemo se osvrnuti na korišćenje Quiet i Über modova koje možete izabrati pomeranjem switch-a na grafičkoj karti. Evo kako to izgleda u praksi i šta možete očekivati njihovim korišćenjem.
Kao što vidite, switch radi svoj posao veoma dobro i kada smo koristili tihi mod, ventilator nije prelazio 39% (2010rpm) u toku testa.
Kada switch pomerimo u super mod, rezultati kažu sledeće – ventilator se vrti na 47% (2549rpm). Naravno, ovaj mod je predviđen za “heavy” gaming i CF modove, tako da će se ventilator zavrteti do 55% koje smo pomenuli po “default”-u ili čak i vise ukoliko to podesite kroz CCC panel.
Možete primetiti da penali u performansama praktično ne postoje kada koristimo neki od ovih modova, pa pozdravljamo ovakvo rešenje koje će svakako korisnici umeti da iskoriste u skladu sa potrebama.
Na slikama koje slede možete videti kako izgleda novi Catalyst Control Centar i kako izgleda podešavanje grafičke karte u svima omiljenom Overdrive panelu.
Primetićete da je sada u okviru ovog panela moguće postaviti Power limit, kao i GPU frekvencije u gornjem delu upisom u box, ili jednostvano kliktanjem mišem po grafikonu sa leve strane. Ideja je jako zanimljiva i lepo odrađena, pa sada možete podesiti maksimalnu temperaturu do koje želite da se GPU greje, kao i maksimalnu brzinu ventilatora, te i brzinu memorije izražene u procentima. Sada možete kroz CCC podesiti sve važne parametre za rad. Rad sa svih pet parametara se odvija sinhrono, pa su razne kombinacije moguće. Manji klok, manje temperature, sporiji ventilator, overklok, veća temperaturna granica… U principu, sve se svodi na to šta želite. Ako recmio želite da ventilator ne prelazi 25% i tako ostavarite tišinu tokom igranja, temperature će otići do maksimalnih 95°C, kartica će krenuti da obara taktove da bi održala maskimalnu temperaturu jer ste ograničili fan profil. Naravno, možete i balansirati, pa staviti maksimalnu temperaturu od 80°C i nešto veću dozvoljenu brzinu ventilatora, ali onda narušavate akustiku. Svakako, na korisniku je da izabere kakve postavke želi – pretežno tišinu ili pak maksimalne performanse.
Osvrnućemo se na jedan softverski deo koji može biti nezgodan. Podrazumevane vrednosti za CCC su da se startuje zajedno sa operativnim sistemom, pa u slučaju da preterate sa overklokom i “zaledite” kompjuter – ne gine Vam “safe mod” i reinstalacija drajvera. Dakle, oprezno sa podešavanjima i korišćenjem ovih opcija.
Prelazimo na standardni deo sa temperaturama i frekvencijama grafičke karte u default i overklok režimu. Za testiranje smo koristili Über mod i default postavke CCC-a.
Temperatura grafičke karte u stanju mirovanja je bila 47°C, dok je ambijentalna temperatura bila 23°C. Ovakva temperatura je očekivana, obzirom da je u pitanju grafički čip sa 2816 “šejdera“ i referentnim hlađenjem. Ventilatori su se okretali na 20% ili 1104rpm. Frekvencije grafičkog jezgra su u stanju mirovanja 300MHz za GPU i 150MHz za memoriju.
Ova grafička karta je u stanju mirovanja definitivno tiha, praktično nečujna, sem u slučaju da naslonimo uvo na nju.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na 94°C, dok ventilatori rade na 44%, odnosno 2345rpm. U ovim uslovima ventilator se prilično glasno čuje, ali nismo ni očekivali ništa manju buku. Da je grafička karta pod “punim gasom” bučna – bučna je, toliko jednostavno.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo pristojnih 1124MHz za GPU i 1406MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 15%. Fabrički napon na kom radi ova grafička karta nije bilo moguće očitati nijednim dostupnim alatom. Za potrebe overkloka, podigli smo Power limit za 50% koliko dozvoljava aplikacija MSI Afterburner i sa takvom konfiguracijom pokrenuli testove opterećenja. Napomenuli bismo da je dizanje napona nije bilo moguće.
Kao što možete videti na slici, overklok nije podigao temperaturu grafičke karte, ali je zato povećao brzinu ventilatora koja sada iznosi 51%, tj. 2819rpm. Jednostavno, hlađenje ove grafičke karte neće dozvoliti da karta pređe limit od 95°C, koja je definitivno visoka vrednost, ali za koju proizvođač tvrdi da godinama može raditi bez ijednog problema i da nema razloga za brigu kako smo dobili u zvaničnom saopštenju.
Očitavanje ASIC vrednosti nije bilo moguće sa ovom verzijom GPU-Z softvera, iako je isti specijalno dorađen za potrebe testa, pa očekujemo da će već naredna verzija moći da očita željenu vrednost. GPU-Z je nije očitavao ni vrednosti VRM sekcije, pa ovo takođe ostaje da vidimo u nekim narednim verzijama softvera.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Dirt Showdown koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.
Ventilatori rade na 41%, što iznosi 2088rpm. Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 94°C, isto kao i prilikom Unigine testa. Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte za 3% vise, na 44%, tj. 2302rpm uz temperaturu jezgra od 93°C. Temperatura je 1°C manja od one bez overkloka, što je posledica većeg broja obrtaja ventilatora. Tokom testiranja i igranja igara, po nekoj proceni, kada temperatura pređe 75°C, tada kreće i buka ventilatora. Obzirom na rezultate koji slede – zaključite sami da li ovakvo ponašanje grafičke karte opravdano.
Dodaj komentar