Buka, temperature i OC potencijal
Ovaj put smo probali par kombinacija sa podešavanjima ventilatora i maksimalne dozvoljene temperature putem Catalyst Control Centra, a u toku testa su korišćeni Quiet i Über modovi koje možete izabrati pomeranjem switch-a na grafičkoj karti. Evo kako to izgleda u praksi i šta možete očekivati njihovim korišćenjem. Ispratili smo grafikonom šta se dešava u slučaju korišćenja Quiet moda na fabričkim vrednostima.
BIOS switch u Quiet modu odrađuje svoj posao veoma dobro i kada smo koristili tihi mod, ventilator nije prelazio 40% (2060rpm) u toku Unigine testa.
Korišćenjem ovog moda grafička karta neće dozvoliti da ventilator pređe predefinisanu vrednost od 40%, ali nažalost kako vreme prolazi, vi se igrate, karta dostiže maksimalnu temperature od 94°C i nedugo zatim kreće sa povremenim obaranjem taktova do nekih 860MHz i vraćanjem na 947MHz kada se karta malo rashladi u momentima kada nailazite na manje grafički zahtevne scene. Ovo je stvar koju igrajući igre ne možete praktično ni primetiti, jer ovaj model grafičke karte ima poprilično jake performanse, pa je zaista potrebno ispratiti sve kroz sintetičke testove i grfikone.
Nakon toga smo probali se prebacili u Über mod i manuelno podesili ventilator na 55% a za maksimalnu temperature ostavili fabričku vrednost – 95°C. Ovde stvari postaju malo drugačije.
Sada imamo situaciju da se ventilator vrti na 45%, temperatura grafičke karte je 93°C i karta nijednog trenutka ne spušta taktove niti dostiže maksimalnu temperature od 95°C. U prinicipu, concept je ostao isti i u slučaju da želite nešto tišu kartu, morate biti spremni da žrtvujete jako malo performansi. Obzirom da ventilator grafičke karte ni sa 40% nije preterano tih, nema razloga da gubite bilo koji frejm korišćenjem Quiet moda.
Probali smo još jednu zanimljivu kombinaciju koja će možda biti najinteresantnija onima koji strahuju od visokih temperatura iako je kompanija AMD dala podatak da grafička karta može raditi na 95°C godinama bez ikakvih problema. Elem, prelazimo odmah na kombinaciju koju smo isprobali.
Ovaj put smo korišćenjem Über moda, podešavanjem ventilatora na maksimalnu vrednost obrtaja od 55%, ali i podešavanjem maksimalne dozvoljene temperature do 85°C dobili jako interesantne podatke. Možete primetiti da softverski deo ovde odrađuje odličan posao. Temperature grafičke karte je ostala ispod dozvoljenih 85°C (83°C), dok se ventilator vrti na 49% (2611rpm). Ono što je najbitnije – karta nijednog trenutka ne obara taktove grafičkog procesora i nema gubitaka performansi, a temperature uz nešto veću buku ostaju na zadatim referencama.
Ovo je jako velika fleksiblinost koju je AMD ovim modelom ponudio korisnicima, pa se nadamo da će korisnici umeti da je iskoriste. Svi mogu videti prateći grafikone da ova karta ne mora biti vruća nijednog trenutka, pa je generalno ovaj deo podešavanja itekako user friendly i svako ima izbora.
Osvrnućemo se na jedan softverski deo koji može biti nezgodan. Podrazumevane vrednosti za CCC su da se startuje zajedno sa operativnim sistemom, pa u slučaju da preterate sa overklokom i “zaledite” kompjuter – ne gine Vam “safe mod” i reinstalacija drajvera. Dakle, oprezno sa podešavanjima i korišćenjem ovih opcija.
Prelazimo na standardni deo sa temperaturama i bukom, kao i overklok mogućnostima. Ovaj put smo odlučili da za potrebe testa overkloka i prikaza temperature iskoristimo Quiet mod i pogledamo šta kažu grafikoni kada se karta koristi u okviru fabričkih, kao i overklok vrednosti. Da ne bude zamene, ovo je samo pokazni test šta se dešava tokom korišćenja Quiet moda – za potrebe krajnjih rezultata u igrama i sintetičkim testovima koristilo smo Über mod.
Temperatura grafičke karte u stanju mirovanja je bila 44°C, dok je ambijentalna iznosila 23°C. Temperatura je krajnje korektna u idle režimu, obzirom da se radi o modelu sa referentnim hlađenjem. Ventilatori su se okretali na 20% ili 1051rpm. Frekvencije grafičkog jezgra su u stanju mirovanja 300MHz za GPU i 150MHz za memoriju. Ova grafička karta je u stanju mirovanja definitivno tiha, praktično nečujna, sem u slučaju da naslonimo uvo na istu.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na 94°C, dok ventilatori rade na 40%, odnosno 2066rpm. U ovim uslovima ventilator se ne čuje toliko glasno kao pri korišćenju Über moda, ali svakako buka koju karta generiše nije zanemarljiva, pa ćete svakako biti svesni da grafička karta radi.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo pristojnih 1077MHz za GPU i 1400MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 15%. Fabrički napon na kom radi ova grafička karta nije bilo moguće očitati nijednim dostupnim alatom. Za potrebe overkloka, podigli smo Power limit za 50% koliko dozvoljava MSI Afterburner aplikacija i sa takvom konfiguracijom pokrenuli testove opterećenja. Napomenuli bismo da dizanje napona nije bilo moguće.
Kao što možete videti na slici, overklok nije promenio temperaturu grafičke karte, ali ni brzinu ventilatora koja iznosi 40%, tj. 2065rpm. Da, koristili smo Quiet mod. Ovde već možete primetiti kako nakon određenog vremena kartica obara taktove kako bi održala temperature.
Očitavanje ASIC vrednosti nije bilo moguće sa ovom verzijom GPU-Z softvera, iako je specijalno dorađen za potrebe testa, pa očekujemo da će več naredna verzija moći da očita željenu vrednost. GPU-Z je nije očitavao ni vrednosti VRM sekcije, pa ovo takođe ostaje da vidimo u nekim narednim verzijama softvera.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Crysis 2 koji i dalje jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.
Ventilatori rade na 40%, što iznosi 2063rpm. Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 94°C, kao i prilikom Unigine testa. Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se i dalje vrte na 40%, tj. 2047rpm uz temperaturu jezgra od 93°C. Temperatura je ostala ista tokom obe vrste testiranja (default i OC). Dakle, Quiet mod definitivno ne dozvoljava da karta ode preko 40% sa brzinom ventilatora, ali će Vas častiti malim penalom tokom igranja.
Želeli bismo da napomenemo da ćete tokom pregledata rezultata ustanoviti da su krajnji rezultati grafičke karte u sintetičkim testovima (IceStorm, Cloud Gate, 3DMark Vantage finalni score) nešto manji iako je GPU score dosta veći u odnosu na druge modele. Nakon zadnja dva patch-a od strane kompanije Futuremark, skoro svi testovi koji koriste CPU za fiziku, daju niže rezultate od skoro 1000 poena, što itekako utiče na finalni rezultat. Ovo je nažalost postao problem kod nekih korisnika, a nas nije zaobišao, pa tako i pored većeg GPU skora, R9 290 ima u nekim testovima manji finalni rezultat, što nije realna situacija.
Još jedna jako bitna napomena – overklok režim smo probali i u Über modu. Korišćenje ovog moda u našem slučaju nije dovelo do većih vrednosti overkloka grafičke karte.
Dodaj komentar