| Hardver | Grafičke karte | AMD Radeon R7 260 i Sapphire Radeon R7 260X
Grafičke karte

AMD Radeon R7 260 i Sapphire Radeon R7 260X


Buka, temperature i OC potencijal

 

AMD Radeon R7 260 ima TDP od 95W i poseduje referentno hlađenje na sebi, dok je kod modela Sapphire R7 260X primenjeno nereferentno hlađenje koje podseća na ono sa modela Sapphire HD 7790, verzija sa 2GB. Sapphire R7 260X ima deklarisani TDP od nešto viših 110W što je sasvim prihvatljivo i verujemo da neće biti problema sa hlađenjem. Što se tiče R7 260, ovo je samo review sample, a modeli koji će se pojaviti na tržištu tokom januara sledeće godine ćemo viđati sa custom rešenjima AIB partnera.

 

info 260 T

 

Temperatura AMD R260 karte u stanju mirovanja je bila 38°, što je dobar rezultat obzirom da je ambijentalna temperatura bila 26°C a GPU hlađen referentnim hladnjakom. Ventilatori su se okretali na 20% ili 1088rpm. Ova grafička karta je u stanju mirovanja apsolutno nečujna.

Kako je AMD nenadano odlučio da predstavi ovaj sample nešto ranije, GPU-Z softver nije prikazivao kodno ime i ostale bitne informacije vezane za čip, kao ni temperature, te je što se tiče očitavanja temperature i broja obrtaja ventilatora u pomoć uskočio stari dobri MSI Afterburner.

Kada se pokrene Unigine Valley, temperatura se podiže na pristojnih 68°C, dok ventilator radi na 40%, tj. maksimalno 2052rpm. U ovim uslovima ventilator grafičke karte počinje da se čuje, pa je svakako primetan huk vazduha, koji je ruku na srce dosta podnošljiv i ne možemo ga okarakterisati kao buku.

 

valley 260 default T

 

Kada je overklok u pitanju, postigli smo tek 1055MHz za GPU i odličnih 1700MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 10%. Očitavanje radnog napona nije bilo moguće. Mi smo podigli Power limit za 20% koliko dozvoljava aplikacija MSI Afterburner i sa takvom konfiguracijom pokrenuli testove opterećenja.

 

valley 260 oc T

 

Kao što možete videti na slici, overklok nije podizao temperaturu, pa je ona ostala na 68°C. No, postoji jedan mali problem tokom overkloka, a to možete primetiti na sledećoj slici. Naime, svaki pokušaj overkloka preko 1055MHz je rezultovao obaranjem frekvencija za GPU, koji je prisutan i na ovom kloku. Grafička karta je prolazila testove i na 1275MHz za GPU, ali je obaranje taktova bilo jako izraženo.

 

valley 260 oc 1275 T

 

Ovde je do izražaja došao i novi PowerPlay sistem, za koji verujemo da će se popraviti u budućim revizijama obzirom da je ovo prvi sample i da postoji još dosta stvari koje bi se trebalo ispeglati u BIOS-u grafičke karte.

Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Crysis 2 koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.

 

crysis 260 default T

 

Ventilatori rade na 43%, što iznosi 2108rpm. Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 69°C, što je za 1°C veća temperatura u odnosu na Unigine Valley test. Stari dobri Crysis 2 greje kako treba i maksimalno iskorišćava resurse grafičke karte. Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.

 

crysis 260 oc T

 

Ventilatori se vrte 1% niže na 42% tj. 2052rpm uz temperaturu jezgra od 68°C. Temperatura je u ovom slučaju 1°C manja od one bez overkloka, a sve usled pomenutog obaranja taktova GPU na ovoj frekvenciji. Ventilatori se ponašaju kao kod Unigine Valley testa bez overkloka. Tokom testiranja realnih testova opterećenja, tj. igranja igara u overklok režimu, temperature nisu prelazile 68°C.

Obzirom da je AMD R7 260 na svaki MHz overkloka za GPU rezultovao obaranjem taktova, overklok rezultate smo dobili samo overklokom memorije na 1700MHz sa fabričkih 1500MHz.

Kada je Sapphire R7 260X u pitanju, situacija je skoro identična, ali ovde se ipak radi o fabrički overklokovanom modelu koji ima poprilično nategnute frekvencije GPU-a. Temperatura karte u stanju mirovanja je bila identična kao na modelu R7 260 i iznosila je 38°C, sa brzinom rotacije od 1140rpm tj. 20%.

 

sapphire info T

 

Kada se pokrene Unigine Valley, temperatura se podiže na malo većih 70°C, dok ventilator radi na 38%, tj. maksimalno 1551rpm. U ovim uslovima ventilator grafičke karte se prilično tiho čuje, da ne kažemo nečujno, ali se svakako morate približiti karti kako biste čuli huk ventilatora.

 

sapphire valley default T

 

Overklok margina je dostigla skalu od 1212MHz za GPU i 1742MHz za memoriju. Očekivano dobri rezultati i definitivno poslednji megaherci na kojima je ova karta apsolutno stabilna. Tokom overkloka temperatura se drži na 70°C, dok ventilator radi na 39%, tj. maksimalno 1598rpm.

 

sapphire valley oc T

 

Kada se pokrene Crysis 2 test, temperatura se drži na 70°C, dok ventilator radi na 39%, tj. maksimalno 1597rpm. U ovim uslovima ventilator grafičke karte je i dalje podjednako tih kao u Unigine Valley testu.

 

sapphire crysis default T

 

U overklok režimu ventilator grafičke karte je i dalje podjednako tih kao na testu bez overkloka. Ventilatori se vrte na 40%, tj. 1691rpm. Temperatura karte je otišla na 71°C, što je samo 1°C više u odnosu na test sa fabričkim taktovima.

 

sapphire crysis oc T

 

Generalno, Sapphire je dobro izbalansirao akustiku i performanse hlađenja, pa iako karta postiže nešto više temperature, tokom celog teksta je ostala tiha i stabilna. 

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar