| Hardver | Grafičke karte | AMD Radeon HD 7950
Grafičke karte

AMD Radeon HD 7950

Southern Island familija

Kodno ime GPU-u koji je stigao u redakciju PCAXE-e je Tahiti. Tahiti predstavlja vrh ponude u familiji „istočnih ostrva“. Pored najbržih u klasi, u ponudi će se nešto kasnije naći i „entry level“ modeli sa čipom kodne oznake „Verde“, koji će predstavljati Radeon HD 7700 grafičke karte, kao i mainstream modele kodnog imena „Pitcairn“ koji će pokretati Radeon HD 7800 grafičke karte.

 

HD7950 4

 

AMD je ovoga puta koristio 28nm proces proizvodnje, te je u Tahiti uspeo da spakuje čitavih 4.3 milijarde tranzistora, što je svakako brojka za poštovanje. Interna arhitektura je takođe izmenjena, pa je nakon korišćenja VLIW tehnologije, ovaj put „shader“ grupacija dobila naziv GCN – Graphic Core New arhitecture.

 

HD7950 5

 

Broj „shader“ jedinica je u slučaju HD 7950 modela spao na “samo” 1792 koji su smešteni unutar 32 ROP jedinice. Broj jedinica zaduženih za iscrtavanje tekstura iznosi 112. Z/Stencil bafer je opremljen sa 128 jedinica zaduženih za „farbanje“ piksela. Grafička karta poseduje 384bit-ni memorijski„ring bus“, koji poseduje ukupno 3GB GDDR5 memorije, koji brzinom od 500MHz omogućava memorijski protok od i dalje impresivnih 240 GB/s.

„Compute“ iliti računraske moći ovog grafičkog procesora su 2.87 TFLOPS-a što je i dalje više nego u odnosu na single GPU perjanicu ponude prethodne generacije – Radeon HD 6970, koji je raspolagao sa 2.70 TFLOPS-a računarske moći.

 

HD7950 8

 

Obzirom da je u GPU spakovano više od 4.3 milijarde tranzistora, AMD je uspeo da obezbedi prilično visok klok i kod ovog grafičkog procesora koji iznose 800 MHz, ali kako se kasnije ispostavilo, jasno je kao dan da je overklok domet ovog čipa ogroman, a da je AMD tako ostavio proizvođačima grafičkih karti da se poigraju sa nereferentim modelima.

 

Tagovi

M

Miloš Arsić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar