| Hardver | Grafičke karte | FirePro3D, od AMD-a za profesionalce – deo 1.
Grafičke karte

FirePro3D, od AMD-a za profesionalce – deo 1.

uvodna

Dok je u razvijenom svetu sasvim normalna pojava posedovanje hardvera namenjenog profesionalnoj upotrebi kod nas je veoma česta pojava da ljudi koji „žive od kompjutera“ nemaju predstavu da takav hardver uopšte postoji. Cena, dostupnost kod lokalnih dilera i vrlo negativna osobina samih prodavaca da nekome ko traži računar za profesionalni rad, u CAD (Computer Aided Design) i DCC (Digital Content Creation), obavezno ponude nešto što apsolutno nema nikakvog efekta za onoga ko kreira pomoću računara, čine parametre koji utiču na nepopulranost ovih komponenti. Kompanija AMD je sajtu PCAXE ukazala poverenje i dala mogućnost da kroz seriju tekstova demistifikujemo pojam profesionalnih grafičkih kartica.

 

 

 

Dugi niz godina dva glavna konkurenta konstantno unapređuju svoju ponudu profesionalnih grafičkih kartica. AMD tj prethodno ATI je počeo produkciju profesionalnih kartica pod imenom FireGL još davne 2001. kada je preuzeo FireGL sekciju od kompanije Diamond Multimedia. Nakon preuzimanja od strane AMD-a prva sledeća serija dobija naziv FirePro 3D, dok se pojavljuje i paralena serija namenjana stream procesingu logično nazvana FireStream.

 

Sami GPU koji se koriste na FirePro 3D i Radeon grafičkim karticama su suštinski isti ali je drajver potpuno drugačiji. Neki od vas su sigurno čuli da je moguće pretvoriti Radeon grafičku kartu u adekvatnu FirePro/Stream kartu pukom modifikacijom drajvera. Međutim to nije baš tako kako se bojažljivo šuška po intenetu. Sami čipovi dolaze sa hardverski zaključanim opcijama i iako se određeni napredak u performansama u CAD/DCC aplikacijam vidi to nije ekvivalentno modelu koji je iz FirePro/Stream serija. Poređenje otključanog Radeona i ekvivalentnog FirePro 3D proizvoda ćemo obraditi u jednom od sledećih tekstova u ovoj seriji.

 

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar