PCS (+)
PCS serija je formirana još u doba HD3xxx karti 2007-me godine.
HD 3850 PCS
To je još uvek bilo vreme kada grafički procesori nisu trošili puno struje, pa je i zagrevanje bilo prihvatljivo i umereno. Ipak, tada su se počele masovnije pojavljivati dvoslotne karte, jer su sistemi hlađenja postajali gabaritniji. Na slici možete videti da je rešenje na PCS HD3850 karti sadržalo telo hladnjaka kompletno izrađeno od bakra uz jedan turbo ventilator, koji je vazduh raznosio bočno (preteča današnje turbine) hladeći toplotnu cev koja je prožimala celo telo hladnjaka i bakarne listiće.
Iz današnje perspektive ti prvi ozbiljniji sistemi hlađenja izgledaju „smešno“, ali razvoj i evolucija su morali da krenu od nečega. Tada je ovo bila veoma ozbiljna karta.
HD4000 serija je imala identičan Zerotherm kuler, izuzev HD4890 koji je doneo poboljšano Zerotherm rešenje sa više toplotnih cevi. To je ujedno i prvi slučaj gde je korišćen veći broj cevi u sistemu hlađenja kod grafičkih karti.
HD 4890 PCS+
Tada je po prvi put upotrebljen dodatak „Plus“ u nazivu, što se odnosilo na unapređeno hlađenje, a PCS+ serija je obavezno dolazila fabrički overklokovana. To se dopalo mnogim korisnicima, pa je PowerColor počeo da biva sve više primećivan u IT krugovima.
Serija 5000 je donela i prvi oklop na karti, što je prvobitno inicirao sam AMD u svojim referentnim rešenjima.
HD 5850 PCS+
Pošto je konkurencija bila žestoka, a uz to su GPU čipovi postajali sve zahtevniji, PowerColor je bio prinuđen da konstantno unapređuje svoja rashladna rešenja. I ne samo to, zbog značajnog povećanja TDP-a, bilo je potrebno koristiti i kvalitetnije komponente u dizajnu naponske sekcije. Tada je odrađena kategorizacija, pa je PCS+ serija karti dobila „Gold“ paket komponenti. On je obuhvatao kvalitetnije feritne zavojnice, DrMOS traznistore i 100% polimerske kondenzatore. Naponska sekcija je postala jača, kvalitetnija i efikasnija.
HD 6870 PCS+
HD 6850 PCS+
HD 6870 PCS+
Dalja unapređenja su se odnosila na seriju HD7000, pa je Gold power kit standard poboljšan sa oklopljenim zavojnicama i PowerPAK SO-8 MOSFET-ima sa 82% efikasnoti. Uvedena je i pametna kontrola ventilatora, a toplotne cevi su sada u direktnom kontaktu sa GPU čipom. U zavisnosti od jačine GPU-a korišćen je srazmeran sistem hlađenja.
Tako na karti HD7850 imamo jednostavnije rešenje sa jednim ventilatorom prečnika 92mm, dok na HD7950 imamo kompleksniji sistem sa većim hladnjakom, večim toplotnim cevima i dva ventilatora od 92mm. Hlađenje je postajalo sve gabaritnije, pa je instaliran i dodatni učvršćivač protiv krivljena PCB-a (štampane ploče) karte. Njegovo mesto je bilo uz ivicu najduže strane PCB-a.
HD 7950 PCS+
Mala konfuzija je zavladala u HD7000 seriji zbog toga što i 7950 karta poseduje Gold power kit, ali on ne sadrži PowerPAK MOSFET-e, već unapređene DrMOS tranzistore sa 90% efikasnošću. Naravno, PWM kontroleri za naponsku sekcije ovaj put dolaze potpuno digitalizovani.
Nakon toga je izašla serija R9 2xx, koja je donela nova unapređenja u dizajnu. MOSFET-i koji se koriste su PowerIR Stage sa efikasnošću od skoro 94% (ovo je u slučaju najjačih R9 290X karti), dok je hlađenje ponovo redizajnirano i sada dolazi sa tri ventilatora i vrlo masivnim alu hladnjakom.
R9 290X PCS+
U ovoj klasi je backplate obavezan, pa je očigledno da PowerColor prati moderne trendove i zahteve svojih korisnika.
Dodaj komentar