GCN
GCN je skraćeno od Graphics Core Next i to je naziv za aktuelnu AMD-ovu arhitekturu grafičkih procesora. Usitnjavanjem proizvodnog procesa imate mogućnost da povećavate broj tranzistora, ali to ponekad nije dovoljno da bi se ispratila konkurencija. AMD-ov odgovor je upravo GCN koncept, koji pored unapređenih performansi obuhvata i neke interesantne tehnologije.
Partially Resident Textures (PRT)
Ova tehnika dosta pomaže kada želite da koristite teksture visoke rezolucije. Svaka tekstura se razbija u male segmente koji se onda po potrebi uvlače u GPU i renderuju. Često se dešava da nije potrebno izrenderovati kompletnu teksturu u najvišem kvalitetu i na ovaj način se štede procesorski resursi za druge stvari koje su u tom trenutku bitnije. Ova tehnika omogućuje da se koriste teksture velike rezolucije koje će GPU renderovati istom brzinom kojom je ranije renderovao teksture niske rezolucije.
Improved Anisotropic Filtering (AF)
U pitanju je tehnika koja osigurava da teksture koje se renderuju i prikazuju na Vašem displeju budu uvek oštre i precizne. GCN arhitektura je posebno optimizovana da pruži bolje performanse kada je AF opcija aktivirana u igrama, pri čemu su rezultati dosta bolji u odnosu na starije arhitekture.
Improved DirectX 11 Tessellation
Reč teselacija znači formiranje ili uređivanje malih površina (poligona) u formi mozaika ili repetitivnog paterna. U najkraćim crtama, svaki poligon može da se podeli na beskonačno novih poligona, što u stvari kreira nove vertexe (tačke) kojima dizajner može dalje da manipuliše. Najbolje funkcioniše u kombinaciji sa tehnologijom „Izmeštenih mapa“ (displacement mapping), koje na jednostavan način dodaju „dubinu“ objektima koji se renderuju.
TressFX Hair
U pitanju je prvi algoritam za procesiranje fizike renderovanja i ponašanja kose. Ova tehnologija omogućava da imamo bolji kvalitet ponašanja kose u igrama, koji je nekada bio rezervisan samo za unapred prerenderovane slike. Na materijalu ispod možete videti kako to izgleda.
ZeroCore Power
Ova tehnologija omogućava gašenje pojedinih GPU jezgara ukoliko računar stoji besposlen duže vreme. Naročito je korisna u High-End gejmerskim konfiguracijama sa multi-GPU sistemima, gde se gašenjem „idle“ GPU jezgra, štedi energija. Kada je jedan takav sistem u 2D modu (recimo da samo u windowsu nešto radite), nema potrebe da sve grafike rade i troše struju, već samo jedna koja šalje sliku na Vaš monitor. Prost i efikasan koncept.
Dodaj komentar