Softver i tehnologije
Super hardver i nije toliko upotrebljiv ako nema dobre spone između korisnika i mašine. Tu svakako spada raznoliki softver i tehnologije za rendering i obradu slike. Ovde ćemo proći kroz neke cake koje AMD koristi u svojim grafičkim rešenjima.
Kada je softver u pitanju, svakako najbitniju stvar predstavlja AMD Catalyst Control Centar sa drajverom. Poslednja stabilna verzija nosi oznaku 14.9, a možete skinuti i 14.9.2 beta verziju, koja je vrlo upotrebljiva i donosi Mantle podršku za popularnu igru Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth. Ovaj softver se konstantno unapređuje i iz generacije u generaciju nam donosi bolje gejming iskustvo.
Tu je takođe i Raptr servis i aplikacija, koji su u pogonu od prošle godine. Uloga im je višestruka, a jedna od opcija jeste da Vas poveže sa drugim korisnicima Radeon grafičkih rešenja u cilju boljeg iskustva tokom on-line igranja. Pored toga Raptr obezbeđuje da uvek budete up-to-date sa aktuelnim Catalyst drajverima i podešavanjima za Vašu omiljenu igru. Igre mogu biti automatski optimizovane za Vašu Radeon kartu uz pomoć samo jednog klika u okviru ove aplikacije. Ovaj softver je svojevrsni pandan nVidia GeForce experience-u.
Kada su tehnikalije u pitanju, nabrojaćemo aktuelne koje su istovremeno i interesantne.
AMD App acceleration poboljšava korisničko iskustvo u interakciji sa raznim aplikacijama, tako što omogućava vašim aplikacijama da rade brže. Spisak podržanih aplikacija možete pogledati na sledećem linku.
Za Crossfire tehnologiju su i vrapci na grani čuli, a ukoliko ipak spadate u grupu „golubova“ koji nisu u toku, onda ste na pravom mestu i da nešto naučite. CF predstavlja uparivanje 2 ili više grafičkih karti radi povećanja performansi Vašeg sistema. Maksimalan broj kartica (tj. pravilnije bi bilo reći grafičkih jezgara) koje možete kombinovati jeste četri. Tako možete koristiti dve dual-GPU karte ili čak četri single-GPU varijante. GCN arhitektura u svojoj 1.1 i 1.2 iteraciji eliminiše potrebu za korišćenjem crossfire mostića, jer je kontroler zadužen za taj posao ugrađen u GPU, pri čemu se sav saobraćaj preusmerava na PCI-E magistrale sa znatno većim propusnim opsegom od crossfire mostića.
Eyefinity tehnologija omogućava da povežete i do šest monitora na jednu grafičku kartu. Kartice obično imaju po 4 video izlaza, pa ukoliko želite da povežete baš šest monitora, onda ćete morati da koristite video spliter, koji se u ovom slučaju zove displej port HUB.
Takođe, postoje i grafičke karte koje nose Eyefinity žig, i one su specijalno dizajnirane sa svih 6 fizičkih video izlaza upravo za ovakvu svrhu.
AMD HD3D je tehnologija koja omogućava emitovanje trodimenzionalnog sadržaja na Vašim monitorima koji podržavaju ovu funkciju.
True Audio je zanimljiv koncept koji omogućava dizajnerima video igara da kreiraju zvučne efekte programirajući unifikovana šejder jezgra. Na ovaj način je uprošćeno je programiranje audio efekata, pri čemu su mogućnosti podignute na jedan sasvim novi nivo.
Sledi malo priče o GCN konceptu…
Dodaj komentar