Softverski deo i utisci
Kao i kod svakog uređaja dobar hardver ne vredi mnogo, ako je softver koji ga prati neodgovarajuć. Dobra stvar kod Stronga SRT8201 je ta da postoji zvaničan sajt odakle se mogu preuzeti uputstva, kao i to da postoji mogućnost upgrade firmware-a koji ispravlja ili dodaje nove funkcionalnosti što smatramo velikim plusom imajući u vidu da mnogi od uređaja na tržištu nemaju tu mogućnost. Mi smo ovu cinjenicu iskoristili i izvršili update FW-a sa 1.3.4 na 1.3.6 verziju i krenuli u testiranje…
Kvalitet slike
Sa spoljnom antenom smo „uhvatili“ 2 signala sa 13+14 kanala, pošto sa unutrašnjom Hama antenom nismo uspeli da „uhvatimo“ kanale (do nas je, zidovi stana su izuzetno debeli…). Kvalitet signala kanala je išao od 45 pa sve do 90%. Ono što je zanimljivo je da je slika na svim kanalima bila odličnog kvaliteta bez obzira na kvalitet signala (bio on 90 ili 45%), kao da smo imali digitalnu kablovsku ili IPTV. Dakle, ako imate HD ready ili full HD televizor nećete biti razočarani sa kvalitom slike.
Jedino što smo primetili tokom kratkotrajnog testiranja je da je na RTS HD kanalu zvuk nešto malo kasnio u odnosu na sliku. To je verovatno bilo privremeno, jer nismo uočili da su se drugi korisnici ovog uređaja žalili na ovakvu stvar.
Softver i napredne funkcije
Prilikom prvog „paljenja“ dočekao nas je wizard za podešavanje gde smo podesili jezik interfejsa, regiju, izlaz koji koristimo, kao i inicijalno skeniranje kanala.
Što se softverskog interfejsa tiče nismo očekivali bolje u ovom cenovnom rangu. Sve je podeljeno u par logičkih celina, i tu su one najneophodnije opcije za rad, ali ima i par naprednih opcija. Kako sve to izgleda možete pogledati na video materijalu ispod, a mi ćemo prokomentarisati par stvari.
Postoji mogućnost podešavanja redosleda kanala u „All channels“ modu i tada će sve to funkcionisati kada menjate kanale sa CH+/CH-, ali ako Vam je risiver našao RTS2 na 0002, a Vi ste ga prebacili na treće mesto, pritiskom na taster 2 dobićete RTS2 iako se nalazi na trećem mestu. Iz tog razloga postoji „Favourites“ lista na koju možete dodati sve kanale koje želite gledati i to u onom rasporedu koji Vama najbolje odgovara. Dostupno je ukupno osam ovakvih lista, i prebacivanje sa jedne na drugu je vrlo jednostavno, tako da je moguće da svaki od ukućana ima personalizovanu listu kanala što je odlična opcija vredna hvale ako nas pitate.
Korisnik ima mogućnosti promene mesta, brisanja kanala, kao i njegovog zaključavanja sa šifrom u vidu četvorocifrenog broja što može biti naročito korisno za kanale za odrasle, ili ako jednostavno želite da vam deca ne gledaju kanale sa tumornim vestima, reality show-ovima isl.
Tu je i neizostavni EPG, koji u vreme testiranja nije bio pušten u funkciju. EPG će Vam svakako pomoći u planiranju šta da gledate kao i da zakažete snimanje nekog određenog filma/serije/emisije. EPG nije grafički odrađen kao na uređajima višeg cenovnog ranga, ali može da prođe.
Ne znamo da li postoje i oni koji još čitaju teletekst, ali i on postoji. Pošto smo u opcijama odabrali da teletekst bude na srpskom dobili smo čirilična slova, ali pošto je rađena prosta čirilizacija latiničnih slova očekujte često pojavljivanje „ЛЈ“, „НЈ“ karaktera, kao i izostanak slova kao što je „Č“ i „Ć“ na pojedinim kanalima. Ovo nije posledica lošeg softvera, već cinjenica da RTS teletekst koristi englesku latinicu što pravi probleme. Jedino što možemo dodati je da bi bilo lepo da softver prilikom čirilizacije prepoznaje „lj“ i „nj“.
Ono što bi morali da pohvalimo, i što ste verovatno videli na video materijalu, je da ovaj uređaj brže menja kanale od Telekomovog IPTV-a i SBB-ovog D3 dekodera, mada je to vreme i dalje dosta veće nego kod promene kanala na analognoj televiziji.
Media player
U video materijalu iznad ste mogli videti kako funkcioniše i ugrađeni Media player koji može puštati slike, audio i video materijale. Većina najpopularnijih formata je podržano, ali zaboravite na reprodukciju WMA/WMV/MOV fajlova. Ono što nam se nije dopalo je da su tipovi multimedije odvojeni tj. da ne možemo namestiti da posle filma slušamo neku muziku ili gledamo galeriju slika, već je za svaku promenu tipa multimedijalnog materijala potrebno promeniti browser – slika, video, audio ili DVR.
Što se tiče audio fajlova podržani su MP3, FLAC, WAW i OGG, a od slika BMP i JPG. PNG i ostale nepodržane tipove fajlova možete zaboraviti, jer ih multimedijalni browser jednostavno neće prikazati i nećete moći da odaberete njihov prikaz.
Što se tiče video materijala tu je situacija malo komplikovanija. Probali smo 30-tak različitih video fajlova različitih rezolucija i audio/video kodeka i primetili smo da osim WMV, WEBM, MOV nisu podržani fajlovi enkodovani DivX6 kodekom (XviD i fajlovi sa 3GP ekstenzijom su podržani), fajlovi sa DTS zvukom isl. Dok su video materijali sa višekanalnim zvukom generalno podržani. Nismo primetili seckanje prilikom reprodukcije i 1080P video materijala sa velikim bitrateom, niti se uređaj preterano grejao prilikom njihove reprodukcije. Moguće je ubrzavanje reprodukcije video materijala do 24X.
Od titlova su podržani integrisani titlovi, kao i eksterni titlovi sa SRT ekstenzijom i ono što je važno da naziv titla ne mora imati isti naziv kao film, već koliko smo primetili ako vam se film zove „film.mp4“ titl može da se zove „film_nesto.srt“ i biće prepoznat, ali ako ga nazovete „nesto_film.srt” player ga neće prepoznati. Ako film ima više internih/eksternih titlova tada se pritiskom na dugme subtitle lako „šalta“ između titlova.
Nažalost čirilica „nije“ podržana i umesto naših slova dobijaju se „hijeroglifi“, čak iako smo pokušali da u opcijama postavimo jezik titla na ruskom. Jedini način da dobijete čirilicu je da prebacite jezik uređaja na ruski, a naša latinična slova da izvršite prebacivanje intefejsa na srpski. Ovo nije spomenuto u uputstvu, ali testiranjem smo došli do ovoga.
Daljinac
Kvalitet daljinca je primeran cenovnom rangu uređaja (tvrda plastika), i koliko smo primetili mnogi DVB-T2 risiveri na našem tržištu koriste ovaj ili vrlo sličan daljinac. Nažalost daljinac nema baš veliki domet i morate ga uperiti baš u uređaj što nam se nije dopalo, ali je to i karakteristika i većine ostalih uređaja u ovom cenovnom rangu. Nekada se desi da zbog manjeg dometa neku funkciju moramo ponoviti jer smo za malo „omašili“ ugao. Međutim, ovo je i stvar navike, kad se jednom naviknete da usmeravate daljinski tačno gde treba, sve je ok. Veličina tastera i razmak između njih bi mogao biti veći, ali sve to bi značilo veće dimenzije.
Dodaj komentar