Murov zakon usporava
Gordon Moore je jedan od osnivača Intel korporacije koji je poznat po izjavi da se broj tranzistora na čipu udvostručuje svakih 18 meseci. Ovo je važilo do pre par godina, kada se došlo do 14nm. Intelova „tick-tock“ strategija je došla do „tock-tock“ strategije (tick- nova arhitektura, tock – unapređenje postojeće). Sledeća stepenica je 10nm, a zatim 7nm, pa 5nm, ispod čega će vrlo teško da se ide, zbog fizičkih osobina čestica, kvantog curenja, teško će biti napraviti tranzistor koji radi kako treba ispod 5nm.
Coffelake je naredna generacija Intel core procesora i predstavlja još jednu optimizaciju postojećeg Kaby Lake jezgra. 14nm proizvodni proces će potrajati do 2018. uz ukupno četiri iteracije jezgara. Dakle, za prelaz sa 14 na 10 nm će biti potrebno četiri godine, od 2014. do 2018. dok je ta razlika bila u proseku dve godine do tada, što sugeriše da je došlo do usporavanja ove zakonitosti, jer se polako primičemo fizičkim limitima. Limiti po pitanju postizanja većih frekvencija su odavno dostignuti, još u 32nm.
Možda smo se svi pitali zašto AMD nije ranije izbacio Ryzen? Možda bi to bilo bolje, ali s’ druge strane AMD ne poseduje resurse kao Intel da može da skače na novi proizvodni proces svake dve godine. Zbog toga im je potrebna stabilna i skalabilna arhitetkura, koja ima mogućnost da se dalje unapređuje i proširuje. Zakucavanje u fizičke limite donekle smanjuje prednost Intela po pitanju prelaska na sitniji proizvodni proces. Intel će još neko vreme ostati na 14nm, dok je AMD predstavio Ryzen jezgro u 14nm FinFET. Prelazak Intela na 10nm, omogućiće možda veći broj jezgara na istoj površini čipa, možda će donekle smanjiti troškove, ali razvoj sitnijih procesa od 14nm je postao jako skup „sport“. U narednim godinama mnogo će značiti sam dizajn procesora, IPC (broj instrukcija po ciklusu), broj jezgara, skaliranje SMT-a (multithreading), kao i optimizacija postojećih procesa zarad postizanja što većih frekvencija.
Murov zakon možda još uvek može donekle da isprati broj tranzistora koji se uvećava svakih par godina, ali ne i performanse, barem ne kada je desktop u pitanju. Nema velike svrhe ponuditi procesor sa 20 jezgara, kada njegova frekvencija ne može da isprati četvorojezgarni, koji će u većini slučajeva biti brži za običnog desktop korisnika ili gejmera. Nivo paralelizacije softvera nije toliki da bi desktop platforma išla u ovom pravcu, niti će biti. Murov zakon ne može da isprati više single thread performanse i brzinu kloka. Veći IPC u prevodu znači niži klok, a nama je potrebno za dobar desktop procesor da ima i visok klok i IPC. Ovo je teško izvesti jer brzina tranzistora u 14nm nije bitno veća od brzine tranzistora u 22nm. U neki limit se udarilo još u 32nm i mnogo preko toga se nije otišlo. Sitniji proizvodni procesi omogućiće samo veći broj jezgara i nešto nižu potrošnju.
Dodaj komentar