| Hardver | Procesori | AMD Ryzen 1800X – ASUS Crosshair VI Hero
Procesori

AMD Ryzen 1800X – ASUS Crosshair VI Hero

Rezultati u softveru za rendering i obradu slike

 

PovRAY

PovRAY radi sličnu stvar kao i LuxRender i veoma je popularan alat za renderovanje. PovRAY je zasnovan na radu sa ray tracing grafikom. Inače, ovaj alat je open source tipa. U kompjuterskoj grafici, ray tracing je tehnika za generisanje slike praćenja puta svetlosti kroz piksel i simuliraju efekta susreta svetlosti sa virtuelnim objektima. Ray tracing je u stanju da simuliraju različite optičke efekate, kao što su refleksija i refrakcija, rasejanje svetla, hromatske aberacije i sl… Tehnika je u stanju da proizvodi veoma visok stepen vizuelnog realizma, obično viša nego kod tipičnih metoda scanline rendering-a. Ray tracing je najpogodniji za primene gde se slike „sporo renderuju“, kao što su fotografije za film ili specijalni efekati, tj nije namenjen radu u realnom vremenom, bar ne još uvek… Kažemo „bar ne još uvek“ jer današnji procesori još uvek nisu u stanju da se izbore sa tim, ma koliko nam se ponekad brzi učinili. Ipak, PovRAY je odličan benchmark alat!

 

Pov Ray 371

 

Blender x64 

U pitanju je popularni program za 3D modelovanje i rendering. Ova aplikacija je veoma korisna svakome ko se bavi 3D modelovanjem. Program je 64-bitni i Open Source je. Moguće je kompajlirati ga različitim vrstama kompajlera čime se podjednako forsiraju različite mikroarhitekture. Instalaciona verzija koja može da se skine sa www.blender.org sajta je kompajlirana Open GCC kompajlerom. Projekat koji smo koristili možete naći na AMD New horizon stranici i sami testirati vaš CPU, te uporediti rezultate.

 

Blender

 

Cinebench R15

Cinebench R15

 

MD Ryzen 7 1800X je bukvalno stvoren za rendering i video kompresiju. U sva tri testa novi procesor odnosi laganu pobedu. Ako posmatramo Cinebench i single thread videćemo da je Ryzen na 4.1 GHz brži od FX8350 na 4.2 69%. IPC u ovoj aplikaciji je veći za 70%. Broadwell-E ima oko 7% veći IPC od Ryzen-a, ali treba uzeti u obzir da u single threadu Broadwell-E ima na raspolaganju 20MB L3 keša, dok Ryzen ima 8MB, jer je procesor podeljen u dva segmenta po 4 jezgra, zapravo poseduje 2x8MB L3 keša. Naše interno poređenje sa Haswell-om na 4.1 GHz je pokazalo da je Ryzen na istom kloku brži za 6 poena, odnosno 3,7%, što nas navodi na zaključak da je ovde Ryzen negde između Haswell-a i Skylake-a/Kabylake-a po IPC-u. Ipak, kada je rendering u pitanju, single thread nije baš mnogo bitan. Faktor skaliranja je daleko bitniji. U overklokovanom režimu Ryzen skalira 10.95x, dok i7 6900K sa 8 hyperthreadovanih jezgara na 4 GHz skalira 9.8x, što pravi razliku od skoro 12%. Multithread performanse i rendering su zaista izvrsne, a razlog ovome je postojanje četiri FPU pipeline-a, interni datapath je širi nego u Intel Core procesorima, iznosi 6 mikroinstrukcija, umesto 4, jednostavno rečeno, dva threada se manje „guraju“. 

 

S

Srdjan Grbovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar