Overkloking
Kao i kod ranije testiranih Thuban baziranih modela, overklok potencijal nije ništa manji, a ni veći. Zapravo, svi primerci su otprilike jednakog overklok potencijala. Od 1100T u overklokingu ne treba očekivati ništa više nego što je to bio slučaj sa 1090T. Overklok margina će u ovom slučaju pre zavisiti od nedelje proizvodnje i od stepping-a nego od nazivne oznake.
Sa dotičnim primerkom postigli smo 4200 MHz uslovno stabilnih za potrebe pokretanja velike većine benchmark programa. Na 4300 MHz 1100T je bio stabilan za ulazak u Windows i za pokretanje single thread testova. Stabilan rad u mnogome zavisi od hlađenja procesora, naponske jedinice i uopšte matične ploče na kojoj ovo sve pokrećete. Za „svaki dan“ hlađenjem uz pomoć konvencionalnog vazdušnog hlađenja ne očekujte mnogo preko 4 GHz.
Primećeno je da pri overklokingu ovog hexa-core procesora dolazi do izuzetnog pregrevanja naponske jedinice na matičnoj ploči. GA MA770T-UD3P sa svojom 8+2 naponskom sekcijom uspeva da izgura maksimalnih 180-185W pri overklokingu, bez obzira da li je napon podešen na 1.425, 1.45 ili 1.475V. Zasigurno je da sa ovim naponom i ograničenom amperažom koju isporučuju naponski tranzistori na matičnoj ploči, dolazi do javljanja „jitter-a“, t.j. deformacije klok signala, kao i do fluktuacije napona. Za stabilan overklok trebaće vam matična ploča sa dobro hlađenom naponskom sekcijom i sa tranzistorima najnovije generacije, koji za veliku izlaznu snagu emituju malu količinu toplotne energije. (Jel’ neko rekao DrMOS ?)
Srećom, pa kvalitetna matična ploča bazirana na 790X northbridgeu i AMD 850 southbridge-u košta relativno malo.
Thuban jezgro je „raspoloženo“ za LinX i P95 stabilan overkloking na 4 GHz sa naponom od oko 1.45-1.475V, što je praktično default u Turbo CPB režimu. Veoma dobro hlađen X6 uz pomoć Prolimatech Megahalems coolera, na 1.475V i 4 GHz može da zadrži temperature do 55 stepeni pri pokretanju 64-bitnog LinX testa.
Ukoliko nemate hladnjak na naponskoj jedinici, ne pokušavajte da overklokujete i testirate Phenoom II X6 na 4 GHz, jer pri maksimalnom opterećenju počinju da se dešavaju čudne stvari ukoliko ploča ne može to sve da isprati. Efikasnost tranzistora se smanjuje pri povećanoj temperaturi.
Za uspešnu i stabilnu „vožnju“ Phenoma II X6 1100T, pa i slabijih modela baziranih na ovom jezgru, toplo preporučujemo neku noviju 890 ploču uz obavezno hlađenje naponske sekcije.
Testirajući Thuban bazirane procesore na jeftinoj, a veoma efikasnoj GA MA770T-UD3P letos pri visokim temperaturama, prilikom testiranja, matična ploča je uspela da promeni boju sa donje strane, ispod naponske jedinice, što ukazuje na gorenje premaza sa donje strane ploče usled previoskih temperatura.
Overklokovan X6 1100T klasičan heatpipe hladnjak pretvara u „furunu“, koja snagom ventilatora izduvava topao vazduh sa zadnje strane. Za uspešan overklok neophodan je i izvanredan hladnjak za procesor. Sa pločom van kućišta i sa Cooler Masterovim Hyper 212 (bez +), sa dva ventilatora veličine 120mm, brzine 3000rpm i velikog protoka, uspeli smo na 4 GHz da zadržimo temperaturu prilikom Torture testa u Prime 95, na nekih 50-52 stepena i pri testiranju u LinX-u nekih 57-58 stepeni. Stabilna brzina za northbridge je iznosila 2.6 GHz na samo 1.225-1.250V. NB je moguće podići i na preko 3 GHz na većim naponima, ali dobitak u performansama je diskutabilan, a gubitak stabilnosti je vidan.
Sa vazdušnim hlađenjem u zavisnosti od primerka, možete očekivati stabilan rad pri najvećim opterećenjima do nekih 4100 MHz. Sa vodenim hlađenjem moguće je izvući još nekih 100 MHz više za „svaki dan“.
1100T je Black Edition procesor, pa ga je lako overklokovati jednostavnom promenom množioca. Overkloking potencijal na konvencionalnom „vazduhu“ je ipak nešto manji nego što je to slučaj kod Intel Core i7 procesora sa D0 revizijom. S’ druge strane Core i5, kao i i7 bazirani na Lynnfield jezgrima nude otprilike jednak overklok potencijal: oko 4-4,1 GHz „na vazduhu. Phenom II X6 procesori se na default frekvencijama veoma dobro nose sa Core i7, naročito u aplikacijama koje su multithread-ovane. Pri overklokingu Core i7 fantastično skalira, zahvaljujući velikom memorijskom protoku, a prednost koju AMD ima u inicijalnom taktu je donekle izbrisana.
1100T zahvaljujući visokom radnom taktu i turbo modu od 3700 MHz i bez overklokinga daje prilično odlične performanse. Black Edition procesor može biti izazov za takmičarski overklok i ekstremna hlađenja. Zbog nepostojanja „Cold BUG-a“ 1100T je jedan od najpoželjnijih ekstremnih overklokera današnjice.
Dodaj komentar