Platforma
AM1 platforma je zamišljena kao platforma bez čipseta, FCH-a ili sistemskog kontrolera. Dakle, APU, koji se nalazi u socketu u sebi sadrži kompletan sistem, IO, SATA podršku, a eventualno proizvođač može da omogući korišćenje dodatnih opcija, kao što su dodatni SATA kontroleri, dodatni USB 3.0 čipovi itd…
Ovo je praktično prvi desktop SOC – System On Chip, gde je u jednom čipu integrisan CPU, GPU, FCH sa podrškom za USB 2.0 i 3.0, kao i podrška za dva SATA port-a.
Podrška za diskretni GPU postoji, ali je ograničena na samo 4 PCI Express v3.0 linije. Ipak, ovo bi trebalo da bude sasvim dovoljno za snagu procesora i brzinu jednokanalnog RAM-a koja je podržana, kao i za podršku za neki mainstream diskretni GPU. Performanse celog sistema bi bile sigurno još bolje da je ugrađena podrška za dvokanalnu memoriju, odnosno za dual channel rad sa memorijom. Ovo je naročit hendikep za GPU performanse, a razlog ovome je smanjenje potrošnje. Ipak, pitamo se koliko bi zaista DC memorijski režim uticao na potrošnju i da li je razlog ovome potreba da se ovaj APU odvoji što više od FM2+ platforme.
Izgled i dimenzije samog procesora, odnosno kućišta su identične kao i za ostale AMD desktop procesore. Međutim, box hladnjak izleda malo drugačije tj. samo kačenje je drugačije.
Kačenje je slično kao na Intelovim box hladnjacima, okrenu se osigurači i žabice škljocnu kada se „nabodu“ u otvore na matičnoj ploči:
Montažne rupe za hladnjak su raspoređene dijagonalno u odnosu na uglove socket-a. Socket sam po sebi veoma podseća na FM2+, ali nije pin kompatibilan.
Pakovanje podseća na ona u kojem stižu i APU-ovi iz A serija. Glavna razlika je u boji kartona i naravno logo-u proizvoda o kojem je reč.
Dodaj komentar