Mining
BitMinter
BitMinter je Bitcoin klijent koji koristi sve raspoložive GPU-ove u sistemu za proračun i povezan je online sa mining pool-om. Cilj ovoga su plaćeni proračuni kao što je Mining. Mining je proces ubacivanja zapisa izvršenih transakcija u Bitcoin lanac, odnosno povezanu listu. Lista ovih transakcija naziva se block chain, koji predstavlja sliku transakcije iz bankarske baze podataka deljenu sa svim čvorovima u Bitcoin protokolu. Kompletna kopija celokupnog „lanca blokova“ sadrži svaku transakciju izvršenu u valuti. Ovaj lanac sadrži informaciju koliko neka vrednost pripada nekoj adresi u bilo kojoj tački izvršenja. U realnom svetu ovi ključevi predstavljaju račune uplatioca i primaoca uplate. Svaki blok u lancu sadrži heš prethodnog bloka. Svaki blok takođe je praktično nemoguće računski modifikovati jer bi onda svaki naredni blok morao da se modifikuje, što bi poremetilo ceo lanac. Ova svojstva služe da spreče novčane transakcije poput „double-spending-a“, jer već izvršena transakcija poseduje svoj SHA256 ključ koji nasleđuje sledeća u lancu. Ukratko, svrha Mininga je zaštita mreže i mrežnih novčanih transakcija od napada, kao i zaštita same kriptovalute. Kriptovaluta je nagrada za uloženi novac u hardver, električnu energiju i vreme potrošeno da se to izvrši. Sve što je potrebno kao krajnjem korinsiku je da se registrujete i možete da počnete sa „rudarenjem“. Na ovaj način vaš GPU ili više njih mogu da vam zarade novac, a zarada zavisi od kompleksnosti problema, ali i od performansi vašeg hardvera i potrošnje električne energije.
U hash performanse GCN arhitekture nije niko sumnjao. Athlon 5350 ovde lagano dobija i5 4670K sa Haswell jezgrom, a J1900 mu nije ni do kolena. Međutim, ovo je samo sintetički test i algoritam koji se više ne koristi za „mining“ i kao takav nam služi samo da odredimo koje su hash performanse GPU-a.
Scrypt mining
Scrypt algoritam je koji se danas koristi za „rudarenje“ i relevantan je parametar prilikom merenja performansi hardvera za ovu primenu. LiteCoin koristi ovaj algoritam, koji je proporcionalno zahtevniji od standardnog SHA256. Realni scenario podrazumeva i eventualno korišćenje CPU-a za ovu primenu, pa smo u našem testu koristili CGminer ili BFGminer za GPU i CPUminer za CPU.
Zanimljivo je videti koliko performansi je upakovano u 25W. Ako pogledamo efikasnost, Athlon 5350 je na samom vrhu po odnosu performansi i W. Međutim 40-tak Khash je prilično malo za bilo kakvo ozbiljnije rudarenje, a i matična ploča sa jednim PCI Express slotom ne može da obezbedi dovoljno prostora za veći broj diskretnih GPU-ova, tako da nam ovaj test više služi da ilustrujemo odnos performansi i potrošnje ove tehnologije.
Dodaj komentar