OpenCL sintetika
CompuBench CL 1.1.3
U pitanju je sintetički test koji meri OpenCL performanse grafičkog procesora (GPU) i centralnog procesora (CPU). Ovaj test meri performanse pri izvršavanju različitih GP-GPU algoritama, kao što je simulacija dinamike fluida, raytracing, razni efekti, odnosno filteri za obradu slika poput Sobel efekta, Gausovog blur-a. Između ostalog ovaj test meri i performanse koje su više CPU fah, ali se izvršavaju preko GPU-a, kao na primer Bucketing (grupisanje), redukcije, pretrage, sortiranja itd…
Za izvršavanje OpenCL softvera AMD koristi svoju APP (Accelerated Processing Library) biblioteku koja dolazi uz Catalyst drajvere. Intel koristi svoju OpenCL 1.2 biblioteku koja omogućava izvršavanje OCL koda preko procesora i GPU-a. Konkretno u Compubench-u vidimo prednosti i mane testiranih CPU i GPU arhitektura. Rad sa matričnim proračunima i obrada slike je na AMD-ovom GPU znatno brža, dok su sekvencijalne operacije znatno sporije. Razlog ovome može biti i sam procesor – CPU, koji je predviđen za sekvencijalne operacije, ali i Intelov GPU koji je donekle podesniji za izvršavanje CPU-like koda.
BitMinter
BitMinter je Bitcoin klijent koji koristi sve raspoložive GPU-ove u sistemu za proračun i povezan je online sa mining pool-om. Cilj ovoga su plaćeni proračuni kao što je Mining. Mining je proces ubacivanja zapisa izvršenih transakcija u Bitcoin lanac, odnosno povezanu listu. Lista ovih transakcija naziva se block chain, koji predstavlja sliku transakcije iz bankarske baze podataka deljenu sa svim čvorovima u Bitcoin protokolu. Kompletna kopija celokupnog „lanca blokova“ sadrži svaku transakciju izvršenu u valuti. Ovaj lanac sadrži informaciju koliko neka vrednost pripada nekoj adresi u bilo kojoj tački izvršenja. U realnom svetu ovi ključevi predstavljaju račune uplatioca i primaoca uplate. Svaki blok u lancu sadrži heš prethodnog bloka. Svaki blok takođe je praktično nemoguće računski modifikovati jer bi onda svaki naredni blok morao da se modifikuje, što bi poremetilo ceo lanac. Ova svojstva služe da spreče novčane transakcije poput „double-spending-a“, jer već izvršena transakcija poseduje svoj SHA256 ključ koji nasleđuje sledeća u lancu. Ukratko, svrha Mininga je zaštita mreže i mrežnih novčanih transakcija od napada, kao i zaštita same kriptovalute. Kriptovaluta je nagrada za uloženi novac u hardver, električnu energiju i vreme potrošeno da se to izvrši. Sve što je potrebno kao krajnjem korinsiku je da se registrujete i možete da počnete sa „rudarenjem“. Na ovaj način vaš GPU ili više njih mogu da vam zarade novac, a zarada zavisi od kompleksnosti problema, ali i od performansi vašeg hardvera i potrošnje električne energije.
AMD-ovi GPU-ovi su kao stvoreni za ovu vrstu posla. A10 6790K izbacuje respektabilnih 84,8 Mhash/s, dok overklokovan izbacuje čak 128,3 Mhash/s. Pri tom potrošnja celog sistema iznosi samo 65W, dok u overklokovanom režimu ne prelazi 90W. APU ukombinovan sa dve ili tri AMD grafičke karte daje primetno više Mhash/s nego sistem baziran na Intel i5 procesoru.
APU sistem sa diskretnim GPU-om ovde daje približno 360 MHash/s uz potrošnju celog sistema od oko 240W. U zavisnosti od izbora diskretnog GPU-a zavisiće i potrošnja. Diskretni GPU troši manji deo struje u ovom slučaju.
Futuremark PCMark 8
PCMark 8 je najnoviji benchmark paket dizajniran za merenje performansi PC računara kroz različite primene i workload-e. Neke od tih primena su video editovanje, gledanje i editovanje slika, muzike i drugih multimedijalnih sadržaja, komunikacija, produktivnost i sigurnost i zaštita podataka, koji predstavljaju tipične „workload-e“ većine korisnika. Home test reflektuje scenarije većine korisničkih akcija i nema veliku zahtevnost po pitanju brzine izvršavanja matematičkih operacija. U ovo spada web browsing, obrada teksta, jednostavna obrada fotografija i video chat. Creative test reflektuje tipične workload-e entuzijasta i profesionalnih korisnika, koji rade sa multimedijalnim sadržajima kao što su editovanje slika i videa, grupni video chat, transkodovanje video materijala i gejming. PCMark rezultat je mera performansi izmerenih kroz propuštanje gore navedenog skupa poslova. Ovaj benchmark alat poseduje OpenCL optimizaciju i daje primetno bolje rezultate kada je ona uključena, što itekako ima smisla ukoliko testiramo APU.
Ovaj test pokazuje da je sistem opremljen sa AMD A10 6790K APU-om za većinu običnih poslova jednak sa Intelovim Core i5 4670K. Ipak, ako je u pitanju malo ozbiljniji workload, Intelov pandan vodi sa oko 12% prednosti, što nije previše ako se uzme u obzir drastična razlika u ceni.
Dodaj komentar