Hardverski nivo i utisci
Miš nema puno pokretnih delova, te je kompaktan i čvrst, i što je najbitnije ne škripi ako ga malo jače stisnete.
Tekstura se deli na tri glavna dela. Najupečatljiviji je tamno sivi deo koji se proteže od vrhova klikova, pa do samog zadnjeg dela miša.
Siva plastika ima jako sitnu teksturu koja u nekim trenucima podseća na istrošenu finu šmirglu. Ova vrsta materijala neće prijati svakome, naročito u zimskim periodima kada često imate isušene ruke od hladnoće.
Sa druge strane, ovaj materijal je otporan na habanje i svoje prednosti pokazuje nakon dužeg vremena upotrebe.
U slučajevima gde glatke površine postanu klizave od znojenja dlanova, M318e Vam neće ispadati iz ruke.
Dobrom prijanjanju u šaci pomažu i gumirani delovi sa obe strane miša. Kod ovog miša nije u pitanju plastika sa “soft touch” teksturom, nego je nanešena guma. Materijal pruža velik otpor ako želite da prevučete prst preko njega, a to da je u pitanju guma potvrđuje i količina prašine koja se lepi na ovaj deo.
Ne znamo koliko je debeo sloj gume, niti koliko će izdžati, tj. koliko će se brzo izlizati. To se može saznati samo dugoročnim korišćenjem miša. Gumirani deo i sivu plastiku razdvaja treći materijal, a to je skoro pa glatka crna plastika.
Točkić je dosta mali, ali je skrolovanje levo i desno lak manevar čim se malo izveštite. Iako je točak dosta osetljiv, jer poseduje gladak hod, retko ćete aktivirati listanje gore-dole pri listanju levo-desno.
Samo listanje gore-dole je veoma lako i točak je veoma osetljiv. Čak i uz standardno podešeno listanje tri reda odjednom, sa veoma malim pokretima prsta možete prelistati celu stranu u Word dokumentu.
Sa srednjim klikom koji se nalazi ispod točka nismo zadovoljni. Ovde je implementiran plitki taster umesto klasičnog mikroprekidača. Srednji klik zahteva više napora za stiskanje od onih standardnih sa mikroprekidačem, a pored toga je taster i mnogo bučniji od mikroprekidača. Desilo nam se nekoliko puta da ovaj taster nije odreagovao. Iako se svaki put čuje glasan klik, taster ponekad jednostavno ne reaguje. Da li je ovo do našeg test primerka, da li taster treba da se uhoda ili je to jednostavno karakteristično za ovakve tastere, to ne znamo.
Ako imate veliku šaku, dugme koje standardno služi za “back” će Vam verovatno biti na lošem mestu. Uz veliku šaku dolazi i duži palac koji malo pa prelazi preko “back” dugmeta, te za aktiviranje istog morate savijati palac unazad. Ovo ne bi bio problem da dizajn “forward” i “back” dugmadi nemaju udubljenje na sredini. Nije nemoguće izvesti, ali je malo nezgodno za one sa većom šakom. Ovo ne možemo osloviti kao manu jer je miš svakako više namenjem onima sa šakom srednje veličine.
M318e ima laserski senzor fiksne rezolucije od 1000 dpi-a sa talasnom dužinom od 848nm. Dakle, van vidljivog spektra za ljudsko oko.
M318e ima četiri teflonska klizača koji su postavljeni simetrično jedni u odnosu na druge.
Ovaj miš vezu sa računarom ostvaruje preko USB kabla dužine 185cm. Kabel je tanje, ali malo krute sorte.
Pre nastavka teksta, predstavićemo dimenzije M318e miša. Dužina iznosi 120mm, a visina je 40mm, i to su valjda dve najbitnije dimenzije pri odabiru miša.
Širina na prednjem delu iznosi 61mm, dok je širina na zadnjem delu 65mm.
Prema ovim brojkama možete pretpostaviti da je u pitanju veći miš, ali ono što ga čini neugodnim za ljude sa većom šakom je “uzan struk”. Zbog simetričnog udubljenja sa obe strane, gde sa leve strane inače uleže palac, miš je na sredini širok jedva 5cm.
Ove osobine će naviše uticati na to da li ćete sebi uzeti M318e ili ne. Zbog raznih stilova držanja miša, njegova ergonomija nije za svakoga.
Za standardan hvat miša sa kažiprstom i srednjim prstom na levom i desnom kliku (tzv. palm grip ili flat finger grip) se mogu odlučiti i oni sa većim šakama. Ako miša hvatate sa vrhovima prstiju (tzv. fingertip grip) uzak struk miša će vam zamarati ruku ako imate veću šaku. Za tzv. “claw grip” ćete takođe naprezati ruku ako imate veću šaku.
Claw grip i fingertip grip stilovima na putu stoji i dosta uzan prednji deo miša. Sa fotografija možete videti da domali prst u ova dva stila jedva da pokriva desni klik. Svi ovi primeri se naravno odnose na korisnika sa većom šakom.
Kao što smo već naznačili, miš jeste simetričan i pogodan i za levoruke korisnike, ali se dodatni tasteri nalaze samo na levoj strani.
Evo su i dimenzije „test šake“ da imate neku referencu za upoređivanje.
Dobra stvar kod ovog miša je da za otvaranje treba da odvrnete samo jedan šraf. Ovo znači da ga možete rastaviti bez oštećivanja teflonskih klizača ili gubljenja garancije.
U ranim igračkim danima je bilo popularno i dodavanje “custom” tegova jer tada nisu postojali napredni igrački miševi, te zbog lakog rastavljanja to možete uraditi i ovde.
Unutar miša se nalaze tri vrste mikroprekidača. Dva Kailh LIO6JA su zadužena za levi i desni klik i jedan Kailh LI14QA za “forward” dugme. Treći tip, zeleni mikroprekidač za “back” nismo uspeli da identifikujemo. Oznake koje smo očitali sa Kailh mikroprekidača ne znače ništa, ali su nam ljudi iz te kompanije veoma ljubazno rekli da su Logitech-u prodali samo mikroprekidače serije MI1267, što znači da su sertifikovani na 1000000 ciklusa.
Tri mala obična tastera su zadužena za srednji klik i za listanje levo-desno. Pod makro objektivom možemo bolje pogledati i mehanizam od točkića. Vidimo da unutrašnji deo točka ima veoma finu nazubljenu strukturu. Zbog ovoga se točak veoma lako okreće, ali u isto vreme nema opciju slobodnog okretanja.
Kad smo već rastavili miš, možemo skinuti kabel i izmeriti njegovu težinu.
Sa mišem smo se družili duže vreme i koristili smo ga za više stvari. Iako smo svi iz redakcije “šakati” M318e je bio ugodan za rad u Photoshop-u i nije bilo neposlušnih skakanja kursora i pored toga što smo koristili najobičniju platnenu podlogu. 1000 dpi-a nije naivna cifra, ali se ispostavlja da za FPS igre ovaj miš nije najbolji izbor. Senzor jednostavno ne može da isprati velike G sile. Naglim cimanjem miš kao da je gutao pokrete. Dobra stvar je što uvek isto guta pokrete pa se na kraju možete izveštiti, ali ipak za aktivan i uspešan FPS gejming potrebna je ozbiljnija oprema.
Za sam kraj smo ostavili kratak video materijal gde možete čuti i zvučne efekte klikova i tastera. Takođe smo snimili i kako zvuči siva plastika ispod prstiju, kao i specifičan zvuk skrol točka.
Dodaj komentar