Hardverski nivo i utisci
Za prvo uključivanje nije potreban nikakav softver, jednostavno je sve plug & play. Ubodete USB kabl od miša u Vaš računar, sačekate par sekundi da Windows nađe i skine drajvere i naši logični miševi (tako im tepamo) su spremni za korišćenje. Opet za bilo kakvo podešavanje tastera i pravljenje makro-a biće Vam potreban propratni softver.
Oba miša su namenjena i levacima i dešnjacima tj. oba miša su simetrična. G100s model je srednje veličine te će odgovarati većini korisnika, dok je G300 manji miš i preporučljivo je držati ga u claw/šapa stilu. G100s ne poseduje nikakvu gumu sa strane, čak nije prisutna ni plastika sa teksturom koja bi služila za bolje držanje miša u šaci. Ceo miš je glatak sa strane i poprilično klizav što smatramo manom. Klizav je i pri samom uzimanju u ruku, a nema svrhe govoriti šta će se desiti pri višečasovnom gejmingu usled znojenja šaka. U kratkim crtama, imaćete osećaj kao da držite sapun sa mokrim rukama. Jednostavno koliko god Logitech uštedeo na materijalima zarad bolje cene, gumu po stranama miša smo viđali i na miševima od 20 eura. Takođe ovi ultra jeftini miševi su imali i teksturu na plastici kako bi sprečili klizanje. Jedini deo gde je tekstura o kojoj pričamo prisutna je na gornjem delu miša kada je G100s u pitanju. Situacija kod G300 je nešto bolja, ali radi se o skupljem mišu. G300 za razliku od G100s poseduje gumu na stranama kako bi se sprečilo klizanje usled znojenja. Njegova cena se kreće od 44 eura i bilo bi suludo nemati takvu banalnu stvar na mišu u tom cenovnom rangu. Guma na G300 poseduje i „teksturu“ što možete videti iz priloženih fotografija.
Oba miša su prilično utegnuta, ništa ne krcka, ne cvili, ne zavija što ume da bude pojava kod nekih jeftinijih miševa. Srećom kod Logitech G100s i G300 toga nema zahvaljujući njihovom sklopu. G100s i G300 odaju utisak kao da su izrađeni iz jednog dela, a zapravo su sklopljeni iz tri zasebna dela u jednu celinu. Impresionirani smo dobijenom čvrstinom imajući u vidu da miševi nisu izrađeni iz jednog dela, već su sastavljena iz tri.
Krenimo od G100s. Miš poseduje ukupno 4 tastera koje je moguće proizvoljno programirati, tj. dodati im određenu funkciju u zavisnosti od Vaših zahteva. Između levog i desnog klika, malo unazad je pozicioniran DPI taster i to je to što se tiče dodatnih tastera kod G100s. Smatramo da je DPI taster mogao biti malo bliži levom i desnom prstu radi lakšeg kliktanja. Obzirom da postoji jedan DPI taster i da podešavanje DPI-a ide samo u jednom smeru, teško da ćete ga koristiti u FPS igrama tokom igranja. Jednostavno Vama je potrebno par klikova da bi došli do željenog DPI, recimo za snajper (manji DPI) a tih par klikova mogu da Vas koštaju života u igri. G300 nema ovaj problem jer poseduje ukupno 9 tastera od kojih se dva nalaze odmah ispod skrol točkića i može im se dodati funkcija u vidu menjanja DPI režima i profila. Svakom tasteru je moguće dodeliti određenu funkciju ili makro. Skrol točkići su presvučeni crnim silikonom i tu nemamo nikakvih zamerki.
Prst se jednostavno lepi i ostaje na njemu što je dobro zbog preciznijeg skrolovanja tokom igranja. Skrol je inače jako tih ali u nekim situacijama ume da bude neprecizan. Uz malo nepažnje lako nam se dešavalo da umesto prvog zareza pogodimo treći ili četvrti pa smo morali biti malo obazrivi kako nam se preskakanje između biranja oružja ne bi ponovilo. Tokom skrolovanja odaje prijatan osećaj i pruža suviše malu otpornost za naš ukus. Takva je situacija kod oba miša.
Kablovi kod G100s i G300 su nešto tanji nego na šta smo navikli, i ne postoji nikakav bužir. Kabl kod oba miša odaju i izvestan osećaj plastičnosti tj. stekli smo utisak kao da je u pitanju jeftina guma i to nas je pomalo razočaralo. Smatramo da na kablu ne bi trebalo praviti nikakve uštede, jer često kabl visi preko stola i sklon je habanju. Njegova dužina iznosi 205mm kod oba miša, dok USB konektori nisu pozlaćeni.
Padovi/klizači miševa su dovoljno veliki, debeli i poseduju ravnu površinu. Stičemo utisak da su dovoljno veliki i kvalitetni za duži vremenski period kada su igre u pitanju.
Logitech nije naveo količinu interne memorije koju poseduju miševi te smo uskraćeni za tu informaciju, ali svakako verujemo Logitech-u da je ima dovoljno za sve Vaše makro-e i konfigurisane tastere.
Na sledećim fotografijama možete pogledati preciznije dimenzije miševa.
Zbog svojih dimenzija miševe je moguće koristiti praktično svako, bez obzira da li imate manju ili veću šaku. Ono što bi smo napomenuli kod G300 je da zbog svojih malih dimenzija nije baš idealan za one korisnike sa većim šakama. Može se naravno koristiti u claw stilu, ali ako tražite komfort na duže staze, više će Vam ležati G100s. G100s koji ima malo veće dimenzije, moguće ga je koristiti sa pruženom šakom ili polu-otvorenom, a tako isto i u claw stilu. Njegovim dimenzijama niste ograničeni samo na jedan stil držanja miša. Na prikazanoj fotografiji ispod možete videti kako izgleda naša šaka.
Na sledećim fotografijama možete videti kako miševi leže u ruci.
Možete pogledati i izmerenu masu ovih miševa.
Logitech G100s i G300 poseduju optički senzor senzor koji je u mogućnosti da isporuči 2500 DPI u po koracima po 50 DPI. 2500 DPI je dovoljna rezolucija za sve igre ili programe. Životni vek klikova tj. prekidača je okarakterisan na 25.000.000 klikova kod G100s dok smo za G300 došli do informacije da je životni vek klikova nešto manji, tj. 10.000.000 klikova. Polling rate je do 1000Hz / 1ms kod G300, dok je polling rate kod G100s 500Hz / 2ms.
G300 za razliku od G100s poseduje i LED osvetljenje koje je promenljivo i u mogućnosti je da prikaže sedam različitih boja. Osma “boja” je zapravo isključenje osvetljenja. Pored biranja boje osvetljenja nemate i mogućnost biranja načina na koji će ono svetleti, već ga možete uključiti ili isključiti. Naravno, ovo ćemo Vam prikazati u nastavku teksta a do tad uživajte u još par fotografija naših logičnih miševa.
Ono što nam se nije svidelo i upalo nam je u oči odmah pri povezivanju miša je to da osvetljenje malo probija u delu gde se spaja gornja plastika miša sa donjom. Ništa strašno, ali opet kvari ukupan utisak. U nastavku recenzije pogledajte video materijal koji smo Vam pripremili.
Prelazimo na dodatne mogućnosti i funkcije…
Dodaj komentar