Unutrašnjost i tehnikalije
Sudeći po UL broju koji se nalazi na samoj kutiji, OEM ovog napajanja je CWT. Kako je u pitanju dobro poznato ime nije potrebno pisati ništa detaljnije, a spomenućemo da su skoro svi ozbiljni proizvođači napajanja vrlo često koristili neku od CWT platformi. Konkretno, ovo je PUQ serija u B izvedbi, koju krasi 80+ Bronze sertifikat. Da ne dođe do zabune postoji i PUQ serija u G izvedbi koja poseduje 80+ Gold serifikat.
Naravno i Thermaltake Smart M850 poseduje 80+ Bronze sertifikat, dok se detaljnije o tom setifikatu možete informisati na OVOM linku. Ovo znači da napajanje daje više od 80% snage na izlazu u odnosu na ulaz. Primera radi, ukoliko vaš računar koristi 800W, iz utikača povlači 1000W, vaše napajanje ima 80% efikasnost.
Računica je vrlo prosta. Efikasnije napajanje znači veću uštedu struje. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja.
Thermaltake Smart M850 je predviđen za korišćenje na električnim mrežama sa naponom od 100-240V AC sa frekvencijom od 47-63Hz.
Za detaljne informacije o efikasnosti, za sada, moramo da verujemo sertifikacionom organu. Prosečna efikasnost ovog napajanja je 86,61%, a detaljnije informacije možete pročitati na ovom linku.
Ovo napajanje poseduje jednu 12V granu koja je sposobna da isporuči 70A, odnosno 840W. Ovo je dovoljno za pokretanje skoro bilo koje dve grafičke karte sa jednim jezgrom. Ova reč „skoro“ se odnosi na grafičke karte kao što su GTX480 i GTX580 koje znaju da povuku i do 30A, što bi uz prosečnu konfiguraciju ipak bilo na granici.
Power Factor Correction (PFC) omogućuje da napajanje radi sa maksimalnom efikasnošću. Thermaltake Smart M850 napajanje poseduje aktivni PFC. APFC automatski koriguje struju i napon i održava ih u fazi, pa zahvaljujući APFC-u postoji mogućnost da faktor snage bude i do 0,99. Za detaljnije informacije o tome šta je faktor snage, pročitajte ovaj Wikipedia članak.
Kada su u pitanju zaštite prisutne su OCP, OVP, UVP, OPP i SCP, sudeći po specifkaciji proizvođača.
Thermaltake Smart M850 poseduje ATX12V sertifikat u verziji 2.3.
Prvo što nam dolazi pod ruku kada otvorimo napajanje je ventilator. Ponovo je sa nama poznati igrač kada su u pitanju ventilatori u napajanjima – Yate Loon. Već iz samog naziva modela, D14BH-12 možemo da naslutimo dosta toga, pa krenimo redom.
D je oznaka za jednosmernu struju, 14 su dimenzije, B je oznaka za ležaj koji je u ovom slučaju „Ball“ ili po srpskom „kuglični ležaj“, H na kraju je zaduženo za brzinu obrtaja i u ovom slučaju je HighRPM, dok 12 označava radni napon.
Kada smo pojasnili čitanje modela možemo preći na detaljne specifikacije. Dimenzije ventilatora su 140x140x25mm, radni napon napon 12V uz struju od 0,7A. Maksimalna brzina ventilatora je 2800RPM i pruža 140CFM, uz buku od 48,5dBA.
U toku testiranja napajanje se pokazalo kao relativno tiho, jer se u ventilatoru koriste kuglični ležajevi. Do 600W buka je prihvatljiva, ali preko toga postaje prilično bučno, odnosno bučnije od većine napajanja koja smo testirali do sada. Uzrok ovome leži u samoj konstrukciji napajanjanja, ali o tome malo kasnije.
Ulazni deo napajanja je odlično urađen. Na prvom delu vidimo na samoj utičnici dva Y kondenzatora, dok se na ploči nalazi jedan X kondezator, osigurač i MOV. Ovaj deo je bakarnom folijom odvojen od ostatka. Pored toga dopalo nam se što je moguće odvojiti kablove koji idu sa utičnice na ploču.
Na drugom delu se nalaze dve zavojnice, dva X i jedan Y kondenzator, kao i još jedan X kondenzator iza grec-a. Možemo slobodno reći da je filterski deo, koji služi za filtraciju onoga što ulazi i izlazi iz napajanja, urađen bez i jedne mane i stoji rame uz rame sa najkvalitetnijim računarskim napajanjima na tržištu.
Za konverziju iz AC u DC, zadužena su dva greca GBU 806 koji su montirani na poseban hladnjak.
U primarnom delu napajanja se nalaze dva mosfeta 60R190E3 koji su montirani na zaseban hladnjak. Pored njih za funkcionisanje APFC-a nalazi se i dioda koje je montirana sa zadnje stranje hladnjaka na kome se nalaze mosfeti za svičerski deo. Mosfeti za svičerski deo su takođe 60R190E3, a na istom hladnjaku se nalazi i HFS3N80 mosfet verovatno zadužen za +5VSB.
Za funkcionisanje primarnog dela zadužen je dobro poznati PFC/PWM kontroler, CM6800.
U primarnom delu tu je još i kondenzator koji je potpisao Nippon Chemi-Con, deklarisan na 400V i 470µF sa radnom temperaturom od 105°C.
Kada je sekundar u pitanju, vidimo takozvani sinhroni dizajn. Ovo znači da se umesto dioda koriste mosfetovi, što u praksi treba da znači efikasniji rad u odnosu na napajanja koja koriste diode.
Pored ovoga u napajanju je korišćen DC-DC dizajn kada su u pitanju 5V i 3,3V grane. Ovo znači da se koriste mosfeti koji sa 12V vrše regulaciju na 5V ili 3,3V.
Ako pogledamo osnovnu ploču napajanja, možemo reći da je ovo „ispravljač“ sa izlazom na 12V :). Kako ovo ne bi bio ispravljač na 12V tu je i regulacija za 5V i 3V koja se nalazi na ploči sa konektorima za modularne kablove.
Za 12V regulaciju zadužena je pločica na koju je montirano sedam mosfet-ova. Na slikama možete videti da je pločica montirana u neposrednoj blizini transformatora. Kako bi izbegli smetnje i u ovom delu je morala biti korišćena bakarna folija.
Sećate se da smo na početku spomenuli da je ventilator glasniji pri većim opterećenjima u odnosu na napajanja koja smo do sada testirali. Razlog leži u tome što na sekundaru nema hladnjaka. Kako bi se ohladili mosfeti koriščene su metalne „šine“ koje su duž zadnje strane zalemljene za samu pločicu, pa pored toga što provode 12V, odvlače i toplotu na osnovnu ploču koja ima dosta veću površinu.
Za kontrolisanje rada napajanja zaduženo je integrisano kolo WT7502.
Već smo napomenuli da je regulacija na ploči za modularne kablove, a nju čini po tri mosfeta 72T03GH za svaku granu. PWM koji kontroliše ove grane je dobro poznati APW7159. Za povezivanje osnovne ploče i ploče sa modularnim konektorima, izmeđuostalih za 12V je korišćena žica poprečnog preseka 3,31mm² (12AWG). Primera radi uobičajeni standard je korišćenje žice 1,31mm² (16AWG), dok nije redak slučaj, kod najjeftinijih napajanja, da se koristi i 0,82mm² (18AWG).
Na sekundaru se takođe nalaze Nippon Chemi-Con kondenzatori i svi su deklarisani na 105°C.
Kada je izbor kondenzatora u pitanju, moramo pohvaliti izbor, jer su svi Japanski i deklarisani na 105°C, što je, složićete se, ipak vredno pohvale.
Unutrašnjost napajanja je urađena vrlo korektno. Kada je lemljenje u pitanju, možemo reći da je sasvim pristojno urađeno. Možda su na sekundaru mogli da se nađu neki hladnjaci, pošto je naša pretpostavka da se zbog ovoga ventilator okreće na malo većim obrtajima. Naravno ovo je samo pretpostavka, ali jako je teško oteti se utisku da napajanje nema baš ni jedan hladnjak na sekundaru.
Pošto smo videli šta se nalazi ispod haube, hajde da vidimo kako se ponaša na stazi.
Dodaj komentar