Unutrašnjost i tehnikalije
Ono napajanje nema istaknut UL broj pa se za utvrđivanje ko je OEM mora pregledati dizajn unutrašnjosti. OEM je Andyson, a kako je u pitanju poznato ime nije potrebno pisati ništa detaljnije, uz napomenu da su Aerocool, Akasa, Hiper, Recom, Ultra, Xigmatek, Zalman… koristili neku od Andyson platformi. Konkretno, ovo je S serija iz Extreme serije, a napomenućemo da postoji S serija iz Platinum serije. Razlika između ove dve serije je u tome što Platinum poseduje, kao što mu ime kaže 80Plus Platinum, dok Extreme poseduje Gold sertifikat.
Naravno, LC-Power na ovom testu poseduje 80+ Gold sertifikat, dok se detaljnije o tom setifikatu možete informisati na OVOM linku. Ovo znači da napajanje daje više od 80% snage na izlazu u odnosu na ulaz. Primera radi, ukoliko vaš računar koristi 800W, iz utikača povlači 1000W, vaše napajanje ima 80% efikasnost. Računica je vrlo prosta. Efikasnije napajanje znači veću uštedu struje. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja.
LC-Power LC9650 V2.3 je predviđen za korišćenje na električnim mrežama sa naponom od 200-240V AC sa frekvencijom od 50Hz.
Za detaljne informacije o efikasnosti, za sada, moramo da verujemo sertifikacionom organu. Prosečna efikasnost ovog napajanja je 89,3%, a detaljnije informacije možete pročitati na ovom linku.
Ovo napajanje poseduje dve 12V grane koja je sposobne da isporuče po 36A svaka, ali kada se zajedno opterete zbirna snaga je 600W odnosno 50A. Ovo je dovoljno za pokretanje bilo koje konfiguracije sa jednojezgarnom grafičkom kartom, ili čak dve karte kao što su HD7770 ili GTX650.
Power Factor Correction (PFC) omogućuje da napajanje radi sa maksimalnom efikasnošću. LC-Power LC9650 V2.3 napajanje poseduje aktivni PFC. APFC automatski koriguje struju i napon i održava ih u fazi, pa zahvaljujući APFC-u postoji mogućnost da faktor snage bude i do 0,99. Za detaljnije informacije o tome šta je faktor snage, pročitajte ovaj Wikipedia članak.
Kada su u pitanju zaštite prisutne su OCP, OVP, UVP, OPP, SCP i OTP, sudeći po specifkaciji proizvođača.
LC-Power LC9650 V2.3 poseduje ATX12V sertifikat u verziji 2.3.
Prvo što nam dolazi pod ruku kada otvorimo napajanje je ventilator. Nažalost ovde nemamo detaljnije specifikacije, pošto na sajtu proizvođača nismo uspeli da pronađemo ovaj model. Proizvođač je Power Year, a naziv modela je PY-1327L12S. Karakteristike na samoj nalepnici kažu da radi na 12V uz jačinu struje od 0,15A i pri tome se vrti na 1400 RPM.
U toku testiranja napajanje se pokazalo kao vrlo tiho, što je posledica korišćenja ventilatora koji koristi biksne kao ležajeve. Čak pri najvećem opetrećenju nije bilo bučno i naša slobodna procena je da je ovo napajanje među najtišima koje smo imali na testu.
Ulazni deo napajanja je urađen korektno, ali ne i odlično. Na samoj utičnici vidimo jedan X kondenzator, dok su izostala dva Y kondenzatora koja su uobičajena za napajanja visoke klase.
Na drugom delu se nalaze dve zavojnice, dva X i jedan Y kondenzar, kao i osigurač, MOV i varistor. Možemo slobodno reći da je ovaj filterski deo urađen odlično.
Za konverziju iz AC u DC, zadužen je grec GBU 806 koji je montirani na hladnjak na kome su montirane i komponente u primaru.
Primarni deo nema baš najbolji pristup, pa stoga nisu u mogućnosti da utvrdimo koje ga komponente sačinjavaju. Ono što možemo da vidimo da su na isti hladnjak montirane sve komponente koje čine PFC i svičerski deo napajanja, a to su jedan mosfet P18N50C, a verovatno još jedan isti, jedna dioda, kao i još jedan mosfet nepoznatog naziva.
Za njihov rad su zaduženi PFC kontroler CM6502TX, STR-A6062H standby PWM kontroler, kao i CM03X PFC kontroler.
U primarnom delu tu je još i kondenzator koji je potpisao Taepo, deklarisan na 420V i 330µF sa radnom temperaturom od 85°C.
Kada je sekundar u pitanju, vidimo takozvani sinhroni dizajn. Ovo znači da se umesto dioda koriste mosfetovi, što u praksi treba da znači efikasniji rad odnosu na ona napajanja koja koriste diode.
Pored ovoga u napajanju je korišćen DC-DC dizajn kada su u pitanju 5V i 3,3V grane, što znači da se koriste mosfeti koji sa 12V vrše regulaciju na 5V ili 3,3V.
Za 12V zadužena su četiri FB3306G mosfeta koja su montirana na isti hladnjak na kome se nalazi i SBL1060CTW dioda zadužena za 5VSB.
Za 5 i 3,3V zadužene su DC-DC pločice. Jedina razlika između njih je to što su na 5V pločici korišćeni STD85N3LH5, dok su na 3,3V korišćeni QM3004D mosfeti.
Za kontrolisanje rada napajanja zaduženo je integrisano kolo PS223.
Na sekundaru se još nalazi i CM6901X SLS kontroler.
Kondenzatori koji su korišćeni su mešavina polimerskih i elektrolitskih kondenzatora. Elektrolitske kondenzatore potpisao je Taepo koji su deklarisani na 105°C, dok je polimerske potpisao Ensol. Pored ovih našla su se dva JunFu koja su takođe deklarisana na 105°C.
Unutrašnjost napajanja je urađena vrlo korektno. Kada je lemljenje u pitanju, možemo reći da smo viđali i bolje rešena napajanja.
Možda su na sekundaru mogli da se nađu neki kondenzatori zvučnijeg imena, ali za utehu barem su svi deklarisani na 105°C.
Pošto smo videli šta se nalazi ispod haube, hajde da vidimo kako se „LC-Power zlatko“ ponaša na stazi.
Dodaj komentar