Pakovanje i dizajn
Tesla R2 dolazi u prepoznatljivom Fractal Design pakovanju koje ostavlja utisak jednostavnog i elegantnog dizajna. Pakovanje se sastoji iz dva dela, same kutije u koju je sve spakovano i „navlake“ koja se navlači preko kutije. Kutija je crne boje na kojoj stoji natpis Fractal Design. Vidljivi deo, odnosno navlaka, su lepo dizajnirani i celom površinom dominiraju crno-bela kombinacija, sa veoma malo detalja plave i žute boje.
Pored Tesle, u kutiji se nalazi još i pakovanje vezica sačinjeno od pet klasičnih plastičnih vezica za jednokratnu upotrebu i dve čičak trake, šrafići za montažu, naponski kabl (1,5 m dužine) i uputstvo. Pored ovoga dolazi i još jedna skrivena velcro tie (čičak traka) vezica kojom su vezani kablovi na napajanju.
Napajanje se nalazi u sopstvenoj najlonskoj vrećici crne boje, na kojoj se nalazi samo logo firme.
Po vađenju tj. prilikom prvog vizuelnog kontakta postaje jasno da se o dizajnu vodilo dosta računa (kao i kod svakog drugog Fractal Design proizvoda). Crno napajanje verovatno nije tako velika atrakcija kao model neke druge boje, ali Tesla R2 zasigurno izgleda primamljivo. Čak i da nema natpis proizvođača, jednostavan i čist izgled je dovoljan da se pogodi da se Fractal Design krije iza ove kreacije. Napajanja sa nestandardnim oblikom kućišta nisu česta, te su i malo oborene ivice na Tesla R2 napajanjima dovljan estetski detalj za razbijanje monotonije.
Mat crna boja je izuzetno estertski primamljiva i sa ovakvim dizajnom napajanje izgleda, pa malo je reći dobro. Nažalost mat boja je i „lepak za masnoću“, te će svaki dodir napajanja sa rukom ostaviti otiske. Mi ovo naravno ne smatramo manom pošto smo smo svesni činjenice da ovaj efekat jednostavno mora da ima ovakvu manu. Monolitni dizajn razbija beli ventilator koji se nalazi ispod velikog otvora za vazduh izvedenog u vidu heksagonalnog saća. Sa gornje strane, gotovo celom površinom dominira utisnuta Fractal Design pahulja. Na bokovima se sa jedne strane nalazi naštampan veliki logo firme, dok se sa druge strane nalazi tabela maksimalnih opterećenja, zajedno sa 80Plus bedžom i drugim sertifikacijama (CE, UL, FCC, RoHS).
U uputstvu su detaljno objašnjeni izgled i funkcije raznih konektora napajanja, kao i procedura ugradnje novog napajanja. Na dve strane je opisan postupak utvrđivanja izvora eventualnog problema (sa objašnjenjima simptoma neispravne ili nekompatibilne matične ploče ili napajanja), kao i solidno objašnjenje problema „pevajućih zavojnica“ (popularni i omraženi „coil whine“), gde se navode i načini za sanaciju ovog fenomena, kao i beleška da glasan „coil whine“ spada pod redovnu garanciju. Sve ovo je napisano na sedam svetskih jezika.
Nalazimo i detaljne specifikacije čitavog raspona modela napajanja, uključujući i podatke o tipičnoj regulaciji napona i ripple/noise suzbijanju, kao i to da je njihova tolerancija za ripple/noise mnogo niža u odnosu na ATX specifikaciju.
Bilo da vam se sviđa minimalistički dizajn ili ne, morate odati priznanje da je Fractal Design uspeo od „kocke“ da napravi nešto što privlači pogled svima koji znaju šta je računarsko napajanje.
Od nas Tesla R2 dobija veliku pohvalu za ovako pedantan posao.
Dodaj komentar