Unutrašnjost i tehnikalije
Ovo napajanje poseduje 80+ Bronze sertifikat, dok se detaljnije o tom setifikatu možete informisati na OVOM linku. Ovo znači da napajanje daje više od 80% snage na izlazu u odnosu na ulaz. Primera radi, ukoliko vaš računar koristi 800W, iz utikača povlači 1000W, vaše napajanje ima 80% efikasnost.
Računica je vrlo prosta. Efikasnije napajanje znači veću uštedu struje. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja.
Corsair TX550M je predviđen za korišćenje na električnim mrežama sa naizmeničnim naponom od 100-240V sa frekvencijama od 50-60Hz.
Ovo napajanje poseduje jednu 12V granu koja je sposobna da isporuči 45A, odnosno 540W. Ovo je više nego dovoljno za pogon jedne „high-end“ ili dve mainstream grafičke karte u CF ili SLi režimu. Kada su u pitanju 3,3 i 5V grane, one mogu da isporuče po 25A, ali maksimalna kombinovana snaga te dve grane je 140W.
Power Factor Correction (PFC) omogućuje da napajanje radi sa većom efikasnošću. Corsair TX550M napajanje poseduje aktivni PFC. Osim APFC-a vođeno je računa o zaštiti od strujnog udara i filtraciji napona na ulazu iz električne mreže, pa su prisutne sledeće zaštite: OVP, UVP, OCP, SCP, OTP.
Ong Hua ventilator? Jel neko čuo za njih? Model je HA1425H12B-Z, a njegove dimenzije su 140x140x25 mm. Deklasiran je na 12V i 0,5A što daje maksimalnu potrošnju od 6W. Specifikacije kažu da se vrti na maksimalno 2400 RPM i obezbeđuje protok vazduha od čak 116,36CFM uz buku od 43,3dBA. Ovde bi bilo lepše da je na ventilatoru pisalo Sanyo Denki ili barem neko malo poznatije ime. Mada možda je ovo i dobar izbor pošto su na prethodnim napajanjima korišćeni Yate Loon, za koje su neki korisnici tvrdili da se čuju.
Bilo kako bilo, u toku testiranja napajanje se pokazalo kao tiho, ali ne i potpuno nečujno pošto je u pitanju ventilator sa kugličnim ležajevima. Po našoj slobodnoj proceni napajanje postaje bučno tek na maksimalnih 550W, ali mala je verovatnoća da će korisnik napajanje od 550W opteretiti maksimalno.
UL broj na kutiji i samom napajanju govori da je proizvođač Corsair. Ovde bi bilo lepše da je Corsair stavio UL broj OEM-a, kako ne bi morali da otvaramo napajanje za takvu proveru.
Čim se otvori napajanje vidimo zelene transformatore, što je karakteristika CWT napajanja.
Ulazni deo napajanja je odlično urađen. Na prvom delu vidimo jedan X i dva Y kondenzatora koji su zalemljeni na samu utičnicu.
Na drugom delu takođe vidimo jedan X i dva Y kondenzatora, a tu su još i zavojnice, MOV i osigurač.
Kada je primar u pitanju na njemu se nalaze sledeće komponente. Grec oznake „GBU1006“ koji je zadužen za dobijanje jednosmernog napona, a montiran je na zaseban hladnjak.
Uvek je lepo u napajanju videti kondenzator deklasiran na 105 °C, još kada je proizvođač Panasonic, osmeh na licu je zagarantovan.
Kada je u pitanju active PFC, njegovu funkciju obavlja jedan mosfet 6R190E6 koji je montiran na poseban hladnjak, dok njega kontroliše dobro poznati CM6800 PWM kontroler.
U primarnom delu se još nalaze još tri mosfeta montirana na jedan hladnjak od kojih su dva P18N50C i jedan HFS3N80.
Kada je sekundar u pitanju, na jedan hladnjak je montirano pet STPS3045CT dioda zaduženih za 12V.
Za 3,3 i 5V grane zaduženo je po četiri 72T03GH mosfeta za svaku granu. Zalemljeni su na štampanu ploču za modularne kablove i za njihovu kontrolu zadužen je APW7159.
Na osnovnoj ploči na sekundaru se nalaze japanski kondenzatori Nippon chemi-con i svi su deklasirani na 105°C, dok su na pločici za 3,3 i 5V grane nalaze polimerski kondenzatori Korejskog proizvođača Enesol.
Unutrašnjost napajanja je urađena korektno. Bilo da je u pitanju odabir komponenti ili da je u pitanju lemljenje, stvarno nemožemo da uputimo ni najmanju zamerku.
Dodaj komentar