Način testiranja i rezultati
Za testiranje smo koristili uređaj „custom“ izrade koji može da optereti 3,3 i 5V grane sa po 30A, dok je 12V granu sada moguće opteretiti sa 72A. Svaki test je rađen po pet minuta dok je svaki poslednji test u grupi rađen dvadeset minuta.
Prvo smo krenuli sa opterećenjem 3,3V grane, u koracima po 6A, dok su 5 i 12V bili konstantno opterećeni samo sa 6A. Specifikacija kaže da je maksimalno opterećenje 30A.
Kada je u pitanju 5V situacija je ista kao i sa 3,3V granom. Maksimalno opterećenje je 30 A.
Kada je kombinovano opterećenje 3,3 i 5V grane u pitanju specifikacija kaže da je maksimalno opterećenje 180W.
Čak i kada smo ove grane opteretili sa nepunih 200W, naponi su ostali čvrsto u ATX specifikaciji.
Došli smo i do najbitnije grane, odnosno 12V. Specifikacija kaže da je maksimalno opterećenje 68A ili 816W.
Pošto je poslednja lestvica na našem uređaju 72A za 12V granu, ovu granu smo testirali „samo“ sa 6% iznad specifikacije.
Na kraju je ostalo da vidimo kako se napajanje ponaša kada mu iscedimo svaki W snage. Specifikacija kaže da je maksimum 850W.
I ovde se napajanje pokazalo kao odlično pošto je bez problema radilo 20 minuta sa opterećenjem koje je 10,86% iznad specifikacije. Postignuti rezultati su odlični, a čak i kada smo otišli iznad specifikacije ventilator nije bio bučan.
Napominjemo da ovaj test nije sugerisanje da bi ovako trebalo da postupate sa napajanjem, naprotiv, savetujemo vam da nikako ne prelazite granicu koju je propisao proizvođač. Kada kupujete napajanje uvek ostavite malo lufta u odnosu na to koliko vam troši računar pod punim opterećenjem. Naš savet je da uzmete barem 25% jače napajanje od onog koje Vam je stvarno potrebno.
Dodaj komentar