Unutrašnjost i tehnikalije
Za utvrđivanje ko je OEM ovog napajanja u ovom slučaju Vam neće biti dovoljan UL broj, pošto isti upućuje na Cooler Master. Kako bi utvrdili ko je OEM potrebno je da otvorimo naponsku jedinicu. Kada se otvori na prvi pogled je jasno da je OEM Enhance Electronics, pošto su hladnjaci masivni sa dugačkim rebrima karakteristični za ovog proizvođača.
Pored ovoga da je u pitanju baš ovaj OEM govore i kablovi sa kojima je povezana utičnica za osnovnu ploču napajanja. Kod većine naponskih jedinica ovi kablovi su braon i plave boje i ponekad potpuno crni. Enhance ima svoj potpis, a to su crni i beli kabl. Za manje upućene ovo je vrlo solidan OEM, a u prilog tome govori i to da su imena poput SilverStone-a, Thermaltake-a, Tagan-a, Zalman-a, Scythe-a koristili njihove platforme za svoja napajanja.
Kada je u pitanju efikasnost, ovo napajanje poseduje 80Plus Silver sertifikat, dok se detaljnije o tom setifikatu možete informisati na OVOM linku. Konkretno ovo napajanje će minimalno imati 85% snage na izlazu u odnosu na ulaz. Primera radi, ukoliko vaš računar koristi 850W a iz utikača povlači 1000W, vaše napajanje ima 85% efikasnost. Računica je vrlo prosta. Efikasnije napajanje znači veću uštedu struje. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja.
Za detaljne informacije o efikasnosti, za sada, moramo da verujemo sertifikacionom organu. Prosečna efikasnost ovog napajanja je 88,08%, a detaljnije informacije možete pročitati na ovom linku.
Ovo napajanje je predviđeno za korišćenje na električnim mrežama sa naponom od 100-240V AC sa frekvencijom od 50-60Hz.
Silent Pro M2 850W poseduje jednu 12V granu koja je sposobna da isporuči 68A, odnosno 816W. Ovo je dovoljno za pokretanje skoro bilo koje dve grafičke karte sa jednim jezgrom. Ova reč „skoro“ se odnosi na grafičke karte kao što su GTX480 i GTX580 koje znaju da povuku i do 30A, što bi uz prosečnu konfiguraciju ipak bilo na granici.
Power Factor Correction (PFC) omogućuje da napajanje radi sa maksimalnom efikasnošću. Cooler Master Silent Pro M2 850W poseduje aktivni PFC. APFC automatski koriguje struju i napon i održava ih u fazi, pa zahvaljujući APFC-u postoji mogućnost da faktor snage bude i do 0,99. Za detaljnije informacije o tome šta je faktor snage, pročitajte ovaj Wikipedia članak.
Kada su u pitanju zaštite prisutne su OCP, OVP, UVP, OPP, OTP i SCP, sudeći po specifkaciji proizvođača.
Cooler Master Silent Pro M2 850W poseduje ATX12V sertifikat u verziji 2.3.
Prvo što nam dolazi pod ruku kada otvorimo napajanje je ventilator. Pun naziv ovog ventilatora je DFS132512H, a njegov proizvođač je Young Lin Tech. D je oznaka za jednosmernu struju, F je oznaka za klasičan ventilator, S je oznaka za ležaj koji je u ovom slučaju Hysint što je modifikovan verszija „sleeve“ ležaja, 1325 su dimenzije, 12 je radni napon, dok je M na kraju zaduženo za brzinu obrtaja i u ovom slučaju je MediumRPM.
Kada smo pojasnili čitanje modela možemo preći na detaljne specifikacije. Dimenzije ventilatora su 135x135x25mm, a potrošnja 2,4W. Brzina ventilatora je 1500RPM i pruža 78,13CFM, uz buku od 34,44dBA.
U toku testiranja napajanje se pokazalo kao vrlo tiho. Do oko 650W napajanje je vrlo tiho, a preko toga počinje da se čuje. Kada kažemo počinje da se čuje, to ne znači da je bučno, već da možemo da primetimo sa udaljenosti od jednog metra da se čuje strujanje vazduha. Naravno ni kada ubrza ventilator ovo napajanje nije bučno, a naša slobodna procena je da je ovo najtiše napajanje koje smo imali prilike da testiramo.
Ulazni deo napajanja je odlično urađen. Na prvom delu vidimo na samoj utičnici dva X i dva Y kondenzatora. Drugi deo filtracije se nalazi na ploči i njega čine još po dva X i Y kondenzatora, kao i dve zavojnice, osigurač, MOV i termistor, kao i jedan relej. Možemo reći da je ovaj deo napajanja vrhunski urađen.
Za konverziju iz AC u DC, zadužen je grec za koji nismo sigurni koji je pošto je isti montiran sa „pogrešne“ strane za hladnjak na kome se nalaze komponente koje čine primar.
Pored pomenutog grec-a na hladnjaku se nalaze dva mosfeta STP25NM50N koji zajedno sa diodom STTH15R06 čine APFC. Na istom hladnjaku se nalaze još dva mosfeta STP25NM50N i jedan FQP8N80C koji su zaduženi za svičerski deo posla.
Kada je sekundar u pitanju, vidimo takozvani sinhroni dizajn. Ovo znači da se umesto dioda koriste mosfetovi, što u praksi treba da znači efikasniji rad odnosu na ona napajanja koja koriste diode.
Za 12V regulaciju zadužena su četiri mosfeta IPP023N04N, dok su za 5 i 3,3V zadužena po dva AP72T03GP mosfeta. Zajedno sa njima na isti hladnjak je montirana i MBR1060 dioda koje je zadužena za 5VSB.
Hladnjaci na kojima su montirane komponente na primaru, ali i na sekundaru, su izrađeni od aluminijuma. Karakteristični su za Enhance i za pohvalu je to što se između komponenti i hladnjaka, nalazi bakarna pločica koja je tu da toplotu podjednako raspodeli celom svojom površinom.
Kada je u pitanju regulacija, na sekundaru vidimo dve zavojnice, što upućuje da je korišćena grupna regulacija tako da 12V grana ima posebnu zavojnicu dok 3,3 i 5V grane dele jednu.
Kada je u pitanju kontrola i regulacija vidimo sledeće komponente koje se nalaze na posebnoj pločici. Sama pločica je izvedena iz jednog dela, a kako bi izolovali primar i sekundar na sredini se nalaze dva optokaplera.
Sa leve strane pločice nalazi se samo jedan čip naziva PS232S čije su funkcije OCP, OVP UVP, SCP, PG. Na slici možemo videti da jedan od termistora ide direktno na ovaj čip. U specifikaciji se ne navodi da poseduje OTP, ali se navodi da ima jedan dodatni ulaz koji pruža fleksibilnost u izradi zaštite. Ovaj dodatni ulaz je iskorišćen za kontrolu termalne zaštite pa je jedan od dva termistora koji se nalaze na hladnjaku iskorišćen za OTP.
Sa desne strane pločice nalaze se komponente koje su zadužene za primar. Ovde vidimo CM6802S, UC2715D i CM03X. CM6820S je dobro poznati PFC/PWM kontroler, ali u ovom slučaju radi samo kao PFC kontroler. Pošto nema mogućnost da upravlja fetovima u ACRF (Active Clamp Reset Forward) topologiji, tu funkciju obavlja UC2715D. Standby PWM kontroler je STR-A6062H koji se nalazi na osnovnoj ploči.
Kada su u pitanju kondenzatori, za ovaj model možemo reći da je u kvalitetna mešana salata u kojoj su svi sastojci deklarisani na 105°C.
U primarnom delu vidimo dva japanska kondenzatora koje je potpisao Matsushita (Panasonic), deklarisani na 420V i 330µF, sa radnom temperaturom od 105°C. Kondenzatori na sekundaru se nalaze na osnovnoj ploči, ali i takođe na pločici sa konektorima za modularne kablove. Na osnovnoj ploči vidimo samo jedan Nippon Chemi-Con koji je se nalazi na 5VSB grani, dok su ostali Taepo i Taicon.
Na pločici za modularne kablove svi kondenzatori su Suncon. Taepo je već dobro poznat, pa o njemu nećemo pričati. Taicon je tajvanska kompanija sa kojom se nismo susretali kada su u pitanju napajanja. Kako je u pitanju firma u kojoj udeo ima japanski Nichicon možemo da pretpostavimo da se radi o kvalitetnom proizvođaču, ali to ne možemo da tvrdimo sa sigurnošću. Sa druge strane, Suncon je japanska kompanija čije se sve fabrike nalaze u Japanu, a imaju predstavništva u evropi i USA, ali pošto se nismo susretali sa njima ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo da su odličnog kvaliteta.
Unutrašnjost napajanja je urađena vrlo korektno. Kada je lemljenje u pitanju, možemo reći da je vrlo pedantno urađeno.
Možda su na sekundaru mogli da budu samo japanski kondenzatori, ali nećemo zameriti pošto su ipak poznata imena sa Tajvana i svi su deklarisani na 105°C.
Pošto smo videli komponente koje čine ovo napajanje, pogledajmo kako to sve zajedno funkcioniše.
Dodaj komentar