Test mašina i rezultati testiranja
Pošto i D-Link DIR-810L, kao i GO-RT-AC750, nema gigabitne LAN portove standardno testiranje povezivanjem jednog računara na LAN port ne dolazi u obzir jer bi time ograničili brzinu prenosa preko WiFi mreže na maksimalnih 100Mb/s, dok ovaj ruter podržava 300/433Mb/s na 2,4 i 5GHz, respektivno.
Da bi nekako eleminisali ovo ogranićenje uzeli smo dva 802.11ac WiFi USB 2.0 adaptera čija deklarisana brzina prevazilazi brzinu rutera. Naravno USB 2.0 port će nam ograničiti maksimalnu brzinu prenosa od 30-35MB/s u praksi, ali imajući u vidu da se istovremeno radi i up i down ovo ne predstavlja nikakvo ogranićenje, jer je 60-70MB/s više nego 433Mb/s koje ovaj ruter pruža na frekvenciji od 5GHz. Kopirali smo veliki fajl sa jedne na drugu mašinu preko testiranog rutera. Svako kopiranje smo vršili dva puta i izvlačili smo srednju vrednost u brzini koju smo izrazili u MB/s, za obe frekvencije.
Kao i ranije, koristili smo standardnu WPA2 enkripciju, jer će verovatno to koristiti i korisnici koji budu kupili ovaj ruter, a razdaljina između rutera i dva 802.11ac adaptera je bila nešto malo veća od 2m.
Da bi simulirali sve uslove nismo vršili samo test brzine prenosa kada su oba adaptera radila na 2,4 ili 5GHz, već smo isprobali sve kombinacije, tako da rezultate i direktno poređenje sa GO-RT-AC750 možete videti na grafikonu ispod.
Možda će da Vam na prvi pogled rezultati izgledati slabi, ali imajte u vidu da jedan WiFi adapter šalje podatke (up), dok drugi istovremeno identičnom brzinom dobija podatke (down), tako da možete slobodno dobijene brzine pomnožiti sa dva kako bi ste dobili brzine prenosa koje delimično odgovaraju ranijim testovima gde se jedan PC povezivao na gigabitni LAN port. Kao što možete videti generalno je DIR-810L izašao kao pobednik u odnosu na nešto sporiji GO-RT-AC750. Naravno i u ovom slučaju, veće ukupne brzine prenosa možete ostvariti tek sa više povezanih klijenata na WiFi.
Što se tiče kvaliteta ostvarene veze, interne antene i nepodržavanje beam forming tehnologije nam nije ulilo poverenje u kvalitet veze. Ovaj put smo među rezultate testiranja dodali kvalitet signala postignut preko internog WiFi 802.11n adaptera, kao i kada smo 802.11ac adapter povezali na USB 3.0 port.
Interni WiFi | 802.11ac adapter povezan na USB 2.0 port | 802.11ac adapter povezan na USB 3.0 port |
Interne antene su pomogle da se na razdaljini od skoro 10m uz dva debela zida dobije kvalitet signala od čak 3 crtice na 2,4GHz što je postigao i GO-RT-AC750 model sa povećim eksternim antenama što je odličan i pomalo neočekivan rezultat, koji ukazuje da velike eksterne antene ne moraju da automatski znače i mnogo bolji signal u odnosu kada se koriste interne antene. Kao i kod prethodno testiranog modela kvalitet signala na 5GHz je i dalje na jednoj crtici, kao što možete videti sa slika. Moguć uzrok ovakvog rezultata je nekompatibilnost između rutera i WiFi adaptera kojeg smo koristili prilikom testiranja.
Mada iako je signal bio “slabiji” na 5GHz, kao i kod AC750 modela, konektovanje na ruter je bilo uspešno i sve je radilo bez ikakvog prekida i pucanja veze, tako da na kraju možemo biti i više nego zadovoljni.
Dodaj komentar