Pakovanje, dodatna oprema i mogućnosti
ASUS XG-U2008 nije uređaj minijaturnih dimenzija kao što smo navikli kada su u pitanju svičevi, te i ne čudi malo veća kutija koja više deluje da krije neki skupoceni ruter, a ne svič. Prednja stranica kutije pokazuje sliku uređaja, kao i njegove osobine u vidu da nema dodatnih podešavanja jer se radi o unmanaged sviču koji ima mogućnost da se montira u rack i koji dolazi sa trogodišnjom garancijom.
Zadnja stranica prikazuje razliku u brzinama prenosa u odnosu na klasičan gigabitni svič, i ukazuje na dizajn uređaja koji je takav da se može lako uklopiti u poslovno okruženje.
Bočne stranice pokazuju malo detaljnije specifikacije, a tu je i kratak opis mogućnosti uređaja na više jezika, među kojima se nalazi i srpski.
U pakovanju se osim samog sviča nalazi i naponski adapter deklarisan na 12V i 1,5A sa EU i UK priključkom. Dimenzije uređaja nam „govore“ da će se on lako snaći sa maksimalnom teorijskom potrošnjom od 18W koliko pruža adapter. Tu su standardno VIP member knjižica, garantni list, i višejezično kratko uputstvo koje među jezicima ima i srpski što pozdravljamo.
ASUS XG-U2008 je većim delom izgrađen od aluminijuma, sa srebrnom talasastom teksturom na kojoj vrlo teško ostaju otisci prstiju. Ovo se razlikuje od mnogih ASUS mrežnih uređaja koje smo do sada testirali, jer su oni imali prvenstverno dijamantsku teksturu u tamno sivim/crnim bojama. Moramo priznati da nam se ova promena sviđa, jer će se ovaj svič vrlo lako prilagoditi i u poslovno okruženje.
Gornji deo uređaja osim svetlo sive talasaste teksture sadrži oznaku modela ispisanu belim slovima uz informaciju da se radi od 10Gb/s sviču, dok prednji deo ima 11 indikatora koji prikazuju aktivnost na 10 portova, kao i power LED.
Indikatori za aktivnost na deset portova su odvojeni u dve grupe – osam za gigabitne portove i dva za 10Gb/s. LED svetli nenametno belo bojom jer je u našem slučaju ostvarena brzina bila 1Gb/s. Za brzine od 10Gb/s LED bi trebalo da svetli plavom bojom kao što se može videti na kutiji.
Bočne strane uređaja sadrže rupice za hlađenje, što važi i za donju stranu uređaja.
Donja strana ima 4 stopice, koje imaju dvojaku ulogu – odvajaju svič od podloge radi efikasnijeg hlađenja, i onemogućavaju njegovo klizanje na podlozi. Tu su i dve rupice, verovatno za montažu u rack, kao i informacija o serijskom broju uređaja proizvedenog u Kini.
Zadnja strana sadrži mesto za naponski konektor, power taster, kao i 10 portova takođe u grupama – dve grupe od po četiri gigabitna i jedna grupa od dva 10Gb/s porta.
Očekivano, svaki port ima dva LED-a, čije su funkcije objašnjene u kratkom uputstvu.
Pošto je u pitanju unmanaged svič dodatnih podešavanja nema, a da bi se ugradio u standardni 19” rack potrebno je dokupiti bracket. Ovaj svič može imati jumbo frejm dužine do 16KB, koristi store and forward kao metod prenosa podataka, a ukupno može pružiti do 56Gb/s protoka kada se koriste svi portovi u punoj brzini u full duplex režimu, ali o tome ćemo malo detaljnije u delu sa testovima.
Dodaj komentar