Test konfiguracija i rezultati testiranja
Što se tiče brzine bežične mreže u lokalnoj mreži na ruter smo povezali PC preko Intel AX200 mrežne karte, dok smo laptop povezali preko gigabitnog LAN-a, jer je laptop imao AC wireless karticu koja nije imala na 5GHz veće brzine od 1Gb/s.
Na 5GHz download brzina je bila oko 80MB/s što je malo bolje u odnosu na prethodno testirani ROG Strix model, dok je upload prvih par sekundi bio vrlo spor i posle je skočio na 35-40MB/s, što je nešto slabije u odnosu na ROG Strix model.
Na 2,4GHz se ponovila situacija, gde je TUF model bio malo brži od Strix modela, ali upload brzine nisu bile zadovoljavajuće.
Pošto testirani uređaj ima USB port testirali smo i brzinu prenosa sa i na povezani USB uređaj. Za brzinu prenosa storage uređaja smo koristili Sandisk Extreme USB fleš koji neće biti ograničavajući faktor prilikom kopiranja.
Kao i kod testa ASUS ROG Strix GS-AX5400 dobili smo brzine koje su više u skladu sa USB 2.0 specifikacijama tj. brzina downloada je išla i malo preko 38MB/s, dok je upload obično nešto sporiji – između 27 i 29MB/s. Probali smo i da povežemo drugi storage uređaj kao i da se povežemo direktno kablom na LAN port i dobili smo vrlo slične rezultate, iako je bio podešen USB 3.0 mod u opcijama. Nadamo se da i u ovom slučaju sve ovo do FW-a i da će neki naredni poboljšati rad sa storage uređajima.
Nabavili smo jedan pristupačni AX ruter u vidu Xiaomi AX3600 modela koji na 5GHz može da pruži do 2400Mb/s koji ima sedam povećih eksternih antena i njega smo poredili sa ASUS-ovim ruteromima. U test smo ubacili i ruter dobijen od provajdera sa internim antenama, pa da krenemo.
Prvo smo bili udaljeni oko 2-3m od svakog rutera i merili smo jačinu signala na obe frekvencije mobilnim telefonom koji podržava 802.11ac standard.
Kao što se može videti na 2,4GHz testirani ruter je odneo pobedu, dok je na 5GHz nešto bolji bio ROG Strix model kojeg smo testirali pre par dana. Svakako oba rutera su se pokazala bolje od Xiaomi AX3600 i rutera dobijenog od provajdera, iako su razdaljine bile male.
Kada smo otišli u drugu prostoriju i to na početku druge prostorije, između rutera i mobilnog su se nalazio jedan debeo zid stare gradnje situacija što je dovelo do sledećih rezultata:
Što se tiče jačine signala na obe frekvencije, TUF model se pokazao najbolje i jednostavno njegovih šest eksternih antena je odradilo posao kako je to zamišljeno i tu je pobedio čak i ROG Strix model, a da ne pričamo o Mi modelu, kao i ruteru dobijenom od provajdera.
Da bi smo videli koliko je jačina signala uticala na brzinu prenosa, koristili smo SpeedTest mobilnu aplikaciju.
Na 2,4GHz se može videti velika razlika u odnosu na ruter dobijen od provajdera, koji daje brzine gotovo kao da smo se vratili u vreme dial up-a, dok su svi AX ruteri dali mnogo veće brzine. Svakako TUF model se najbolje pokazao u download brzini, dok je upload bio nešto lošiji u odnosu na druga dva AX rutera.
Slična situacija je i na 5GHz, gde su AX ruteri gotovo ravnopravni, ali u globalu je pobedu odneo TUF model, najverovatnije zbog dve eksterne antene više u odnosu na ROG model.
I u ovom slučaju dobili smo sasvim očekivane rezultate, da se testirani ruter pokazao daleko bolje od onog koji je dobijen od provajdera, kao i to da je nešto bolji od rutera drugog proizvođača koji ima isti broj eksternih antena.